Popradské Vianoce sa začnú už túto nedeľu

Chýbať nebude ani tradičný a medzi deťmi veľmi obľúbený Mikuláš, ktorý rozsvieti vianočnú výzdobu v centre mesta.

Vianočná výzdoba v Poprade. Ilustračná snímka: archív PN

Od nedele 1. decembra do soboty 11. januára budúceho roka sa v meste uskutočnia viaceré podujatia. Predstavia sa na nich slovenskí i zahraniční účinkujúci, niektorí pricestujú dokonca až z Arménska i Ameriky. Na návštevníkov čaká široká paleta výnimočných koncertov, divadelných predstavení, neodmysliteľný vianočný jarmok či bezplatné korčuľovanie.

Výzdobu rozsvieti Mikuláš

Popradské Vianoce sa začnú na Námestí sv. Egídia v nedeľu večer o 18.00 h posvätením adventného venca, zapálením prvej adventnej sviece a otvorením Vianočného mestečka. O pol hodiny neskôr zaznie vežový koncert v podaní Dychovej hudby Tatramat Matejovce, ktorý bude spojený s rozsvietením prvého adventného svetla. V utorok 3. decembra v Dome kultúry zaspieva svoje najväčšie hity i šansóny známy slovenský spevák Richard Müller spolu s hosťami Michaelom Kocábom a Ondřejom Soukupom. Malých i veľkých určite poteší Mikuláš, ktorý zavíta na Námestie sv. Egídia vo štvrtok 5. decembra. Spoločne s deťmi rozsvieti vianočnú výzdobu. Súčasťou večerného programu bude okrem iného vystúpenie detského folklórneho súboru, známeho škriatka Fíha Tralala, prídu aj herci zo seriálových Oteckov. Putujúci Mikuláš a jeho pomocníci prekvapia deti aj v nedeľu 8. decembra v jednotlivých mestských častiach Popradu. Program Popradských Vianoc obohatia aj divadelné predstavenia. Jedným z nich je 7. decembra v Dome kultúry komédia Otvorené manželstvo, v ktorej uvidíte známe herecké tváre Annu Šiškovú a Adyho Hajdu. Gréckokatolícky Chrám sv. Petra a Pavla sa vo štvrtok 12. decembra rozozvučí hudbou a spevom Nataschy Wright a klaviristu Alfreda McCrarya. Americkí gospeloví hudobníci zahrajú a zaspievajú najväčšie svetové hity, svetoznáme balady, vianočné piesne a koledy. To všetko v sprievode slovenského komorného kvarteta La Speranza.

Chýbať nebude ani jarmok

Neoddeliteľnou súčasťou Vianoc v Poprade je Tradičný vianočný jarmok, ktorý sa bude konať od piatku 13. do nedele 15. decembra na námestí.

Tradičný vianočný jarmok v Poprade. Snímka: archív mesta Poprad

Okrem jarmočníkov sa môžu návštevníci tešiť na vystúpenia folklórnych súborov, komediantov a žonglérov, temperamentnej skupiny Drišľak, Mariána Greksu a iných. Novinkou tradičného jarmoku bude pochod s Luciami, čertami a strigami v rytme bubnovej šou Batida a Detského folklórneho súboru Maguráčik. V sobotu si malí i veľkí môžu vypustiť balón prianí Ježiškovi. Večer bude patriť koncertu Prostonárodnej vianočnej omši zo zbierky Andreja Kmeťa, upravenú Dušanom Billom pre zbor a orchester. Patrí k významným hudobno-kultúrnym prameňom a možno jej pripísať hodnotu národnej kultúrnej pamiatky. V nedeľu dopoludnia si môžu deti pozrieť bábkoherecké spracovanie biblického príbehu o narodení Ježiška a popoludní sa predstaví tradičná terchovská muzika, spojenie hudby, tanca a folklóru. Moderátormi víkendového programu budú Robo Kajzer a Andrea Majtnerová.

Na námestí bude Živý betlehem

V sobotu 21. decembra zaznejú v Dome kultúry tradičné spišské koledy v netradičnom hudobnom spracovaní. Tak ako minulý rok, tak aj tento sa môžu deti tešiť na detskú burzu hračiek a rozprávkových kníh. V sobotu 22. decembra si môžu v Dome kultúry vymeniť hračky s inými deťmi, alebo svoju hračku iba niekomu darovať. Chýbať nebudú ani Vianoce na ľade, ktoré budú v stredu 25. decembra a v utorok 31. decembra. Deti i dospelí si zakorčuľujú na Zimnom štadióne bezplatne. K tradičným podujatiam Popradských Vianoc patrí aj Živý betlehem na námestí, ktorý bude tento rok v réžii hercov divadla zo Spišskej Novej Vsi. Vo štvrtok 26. decembra vystúpia v kultúrnom dome hostia z Arménska, ktorí spolu so slovenskými hudobníkmi pod taktovkou huslistu Jána Berkyho Mrenicu okrem iného zahrajú a zaspievajú vianočné piesne a koledy. V sobotu 28. decembra vystúpi so svojím repertoárom aj Ľudová hudba Stana Baláža s hosťom Štefanom Štecom. Popradské Vianoce ukončí novoročný koncert klavírneho virtuóza Jozefa Holleho & Band String Quarteta, ktorý sa uskutoční v sobotu 11. januára v Dome kultúry.

Veronika MICHALČÍKOVÁ