Propagácii MMA v Poprade pomohol aj Makhmud Muradov z UFC

Amatérska liga Mammal zavítala v sobotu aj pod Tatry.

Oktagon rozložili na ŽS s MŠ Komenského ul. (Snímka: mik)

Čoraz populárnejší šport MMA má v regióne solídne základy vďaka levockému Pit Gym-u a organizácii PCF, ale pôsobí tu aj Kenkyo Club Poprad: „Ja som sa sem vrátil pred rokom a pol, takže klub funguje vyše roka. Mám 12 zápasníkov, ale aj ďalších, ktorí však ešte len rastú. Zameriavame sa na to, aby čo najviac chodili na amatérske súťaže. Pre nováčikov je prvoradá skúsenosť a výsledky sú druhoradé. Starám sa, aby všetko fungovalo, ale dobrí priatelia mi pomáhajú s rozvojom klubu,“ vyjadril sa tréner Kenkyo Club-u Ján Kirschbaum, ktorý do telocvične ZŠ s MŠ Komenského ul. pritiahol aj podujatie amatérskej ligy Mammal 11.

Domáci Rastislav Matucha (vpravo) na Spišiaka Lukáš Švaca nestačil. (Snímka: mik)

„Aktuálne máme druhý ročník a prvýkrát sme v Poprade. Zároveň ide o pilotné kolo, kde sa predstavili aj deti od 6 do 14 rokov. Tento, dúfame, budúci olympijský šport je výborný pre deti na to, aby rozvíjali športového ducha, svoju fyzickú zdatnosť a naučili sa disciplíne. Nie je to len krvavý šport. Chceme ísť podľa medzinárodných pravidiel, takže do 14 rokov je to bez úderov na telo. Sme otvorení spolupráci s každým klubom či organizáciou a ideme v rámci celého Slovenska, nie iba západ. V prvom ročníku sme už mali kolo aj v Levoči a vo februári pôjdeme do Sabinova. Takpovediac na kolene sme už postavili aj základy slovenskej reprezentácie a dvaja chalani vrátane Popradčana Jaroslava Peška sú už vicemajstrami Európy organizácie WKF,“ vysvetlil prezident organizácie Mammal Marek Herda.

Makhmud Muradov. (Snímka: mik)

Vzor pre začiatočníkov

Veľkým lákadlom pre fanúšikov MMA bola aj autogramiáda zápasníka najprestížnejšej organizácie sveta UFC Makhmuda Muradova: „Nie som žiadna hviezda, ale športovec. Začínal som rovnako, ako títo chalani. Na Slovensku som ako hosť a rád podporím podobné akcie, na akých som asi pred ôsmimi rokmi začínal. MMA však vtedy nebolo tam, kde je dnes a som rád, že v Čechách a na Slovensku takto rastie. Priznám sa, že ja som vlastne svoju kariéru začal kúsok odtiaľto v Košiciach. Možno som pre niektorých vzorom, ale sám dobre viem, koľko je za tým driny a bolesti na tréningoch, ale aj nervov či stresu. Na amatérskych kolách nemajú čo stratiť, získajú skúsenosti a po desiatkach zápasov môžu ísť profi. Nech makajú, užívajú si to, nech sa im vyhýbajú zranenia a hlavne nech sa ich rodičia neboja na MMA púšťať.“

Prvá ženská bojovníčka Pit Gym-u Levoča Elina Gainutdinová (vľavo) svoj premiérový súboj v oktagone suverénne zvládla. (Snímka: mik)

Neporazení Levočania

Diváci v sobotu videli 33 zápasov, z čoho bolo deväť detských, sedem kadetských, päť juniorských, deväť mužských a akciu ukončili tri ženské súboje, výbornou bilanciou sa môžu pochváliť Levočania. „Mammal-u sa zúčastňujeme už od začiatku a jedno kolo sme mali aj u nás. Kde inde, ak nie na amatérskej lige majú mladí zápasiť? Na Pit Cage Fighting sme dlho mali amatérske zápasy, ale takto sa môžeme sústrediť čisto na profesionálne, keďže funguje táto liga. Teraz sme mali v Poprade osem zverencov a šiesti vyhrali, Dominik Toporcer remizoval a Filip Koky nemal súpera, takže veľká spokojnosť. Niektoré zápasy boli jednoznačné, iné ťažšie, ale každý z našich ukázal, ako makáme a teší ma aj to, že sme sa zgrupili ako tím. Mali sme tu aj 11-ročného Alexa Kokyho, Patrik Harnuboglu išiel so starším i ťažším chlapcom a ukončil ho veľmi zriedkavou technikou, ktorá sa však u nás používa dosť často. Ukázalo sa, že ak je človek poctivý pri tréningoch, tak prídu aj výsledky,“ povedal šéftréner Pit Gym Levoča Dávid Kedžuch, ktorý 21. decembra organizuje v Aréne Poprad profesionálne PCF21 New Era.

Popradčan Juraj Figura porazil Mareka Molnára z Prešova. (Snímka: mik)

Na bezpečnosť detí dbajú

„Atmosféra bola super a splnilo to účel. Išlo nám hlavne o to, aby sme ľudom priblížili pravidlá pre deti a mládež. Nemajú žiadne údery na hlavu a nie je to o agresivite, ale o tom, aby ako zápasníci MMA rástli. Aj kadeti s juniormi mali prilby a pokiaľ prišiel tvrdý úder, rozhodca to zastavil. V minulosti to bolo iné, deti sa bili tak, že v osemnástich skončili, teraz dbáme na bezpečnosť a chceme, aby vrchol dosiahli v dospelosti. Od nás mal Jarko Peško hneď tri zápasy, dva jednoznačne vyhral, ale v treťom už nestačil kondične a urobil chybu, ale na tých sa učí. Má len 14 rokov a je vicemajstrom Európy, ale skúsenosti musí zbierať. Mal som tu päť nováčikov, ale veľmi ma prekvapil Juraj Figura, ktorý trénuje len tri mesiace, ale nič ho nezloží. Rastislav Matucha je tiež veľký talent, no vrátil sa po zranení a tiež kondične zaostal,“ hodnotil Ján Kirschbaum z Kenkyo Club Poprad.

Michal KLEIN

VÝSLEDKOVÁ LISTINA MAMMAL 11 (16. 11. 2019, POPRAD)