Správy z kultúry: Do kín prichádza film o Jozefovi Urbanovi, do Batizoviec zase Čarovné Vianoce

Uvedú film Voda čo ma drží nad vodou

Tento nový film prichádza do slovenských kín od 28. novembra. Úsmevno-dramatický príbeh priblíži divákom život Jozefa Urbana, najväčšej legendy československej poetickej scény. Urban je autorom piesňových textov ako Vráť trochu lásky medzi nás (Money Factor), Len s ňou (Miro Žbirka) a hlavne Voda čo ma drží nad vodou (Elán). Básnik tragicky zahynul v roku 1999 vo veku 34 rokov. Film si môžete pozrieť v kine Úsmev Levoča 30. novembra o 17.00 h, v kežmarskom Kine Iskra o 19.00 h.

Do Kežmarku príde synovec Jura Hronca

Historik a publicista Milan Choma predstaví ďalších významných prírodovedcov, ktorí žili, alebo pôsobili v Kežmarku. Tento raz bude reč o nestorovi slovenskej matematiky Jurovi Hroncovi, ktorý 16 rokov pôsobil ako profesor a riaditeľ kežmarského gymnázia. Na prezentáciu príde jeho synovec Ondrej Hronec.

Milan Choma (vpravo). Snímka: vmi

Choma priblíži aj život veterinára svetového mena Františka Hutyra. Videoprezentácia sa uskutoční 29. novembra o 15.15 h v Spoločenskej miestnosti kežmarskej Mestskej knižnice. Vstup voľný.

Vo Svite zaznejú piesne Beatles

Revivalová skupina The Backwards z Košíc navštívi Svit v rámci vianočnej šou Beatles solo years live. Od dvojnásobných víťazov Beatlesfestu New York 1998 a 2003 budete počuť rádiohity, ktoré vydali členovia legendárnej kapely samostatne. Tešiť sa teda môžete na hity od Johna, Paula, Georga a Ringa, ktoré si nikdy nezaspievali spoločne, ale jednotlivo. Hudobné vystúpenie doplnia vizuálne efekty, svetelná šou a kostýmy. The Backwards vystúpi v Kultúrnom dome v piatok 29. novembra o 19.00 h.

Do galérie sa vrátil Ľubo Stacho

V Tatranskej galérii nájdete výstavu Ľuba Stacha s názvom Chvála svetla. Multimediálny autorský projekt rekonštruuje časť inštalácie Svetlo a Citlivá vrstva, ktorá bola realizovaná v pôvodných priestoroch elektrárne v roku 1993. Stacho uviedol, že popradskou výstavou chce pripomenúť krásu fotografického média, zároveň sa chce vrátiť k experimentom, ktoré kedysi zaznamenal na filmy. Dodal, že touto výstavou prepája analógovú fotografiu s digitálnou a hľadá nové výrazové možnosti tejto syntézy.

Začínajú sa Čarovné Vianoce

V Batizovciach sa každoročne koná kultúrne podujatie Čarovné Vianoce pod Tatrami. Prvú adventnú nedeľu 1. decembra vystúpia v batizovskom kultúrnom dome známi slovenskí hudobníci. Skupinu Sokoly poznáte z relácie Všetko čo mám rád a ich hosťami budú Monika Kandráčová a Štefan Skrúcaný. Ďalšie vianočné vystúpenie bude 15. decembra, v kultúrnom dome zaspieva The Gospel Family. Plánovaný koncert 8. decembra, na ktorom mala vystúpiť Sisa Sklovska a La Gioia, organizátori zrušili.