Správy z kultúry: Piatkový a sobotný večer bude patriť divadelníkom

Adrenalín zachytený vo filmoch

Deviaty ročník festivalu horských filmov Zdruff – Hory a mesto Stará Ľubovňa odštartuje už tento piatok o 16.00 h v kine Tatra v Starej Ľubovni. Tešiť sa môžete na filmy o horolezcoch, diaľkových turistoch, ultramaratóncoch, paraglidistoch, freerideroch a iných. Hosťom festivalu bude Rasťo Hatiar, ktorý sa zaoberá produkciou filmov z horského prostredia a Júlia Batmendijnová, ultrabežkyňa, organizátorka ultrabežeckých pretekov. Bodkou za festivalom bude sobotňajší koncert skupiny WE4 v Ečko bare.

Divadelníkov čaká rušná sobotná noc

Tretiu novembrovú sobotu sa v 27 slovenských mestách uskutoční podujatie Noc divadiel. Tento ročník sa bude niesť v znamení „Nežnej“. Divadlá, kultúrne centrá, umelecké školy otvoria svoje brány milovníkom kultúry v sobotu 16. novembra. Počas večerných a nočných hodín si budete môcť pozrieť výnimočné predstavenia, stretnúť sa s hercami i herečkami, či nahliadnuť do zákulisia. Do podujatia sa zapojilo aj Spišské divadlo v Sp. Novej Vsi. Po skončení predstavenia o 21.00 h vás čaká beseda o budúcnosti divadla v meste.

Sobotňajšia noc bude patriť divadelníkom. Ilustračná snímka: Múzeum v Kežmarku

Spomínať budú na november ’89

Umelci z Prešovského kraja si zaspomínajú na prelomový 17. november 1989. Počas galaprogramu Nežná 30 zaznejú silné slová, mottá a odkazy z úst talentovaných študentov a umelcov z Popradu, Kežmarku, Svitu, Levoče, Starej Ľubovne a iným miest PSK. Nebudú chýbať piesne od Karla Kryla, Roba Grigorova či Marty Kubišovej. Ich originálne audiovizuálne spracovanie bude v réžii Tatiany Husárovej z Art academy Poprad. Galaprogram začne tento štvrtok o 18.00 h v Divadle Jonáša Záborského v Prešove.

Do Svitu prídu známe herečky

Divadelnú komédiu Klimaktérium… a čo?, ktorá má za sebou vyše 3 300 repríz, môžete vidieť 13. novembra o 18.30 h aj v kultúrnom dome vo Svite. Komediálny hit zachytáva stretnutie žien na narodeninovej oslave, na ktorej sa nielen zabávajú, ale rekapitulujú svoj doterajší život či všednú každodennosť. Predstavenie je popretkávané piesňami a vtipnými textami Martina Sarvaša. Svoj herecký talent ukáže Z. Kocúriková, Z. Tlučková, Z. Vačková, K. Brychtová, G. Oňová a iné. Vstupné je od 20 eur.

Priblížia zdravý životný štýl

Festival zdravia pokračuje aj v novembri. Tento piatok o 19.00 h príde do Kaviarne a čajovne U Vlka v Starom Smokovci fyzioterapeut Zdenko Ďuriš, ktorý porozpráva o spolupráci so svetovými tenistami. V sobotu o 19.00 h priblížia Eliška Svobodová a Žofia Fridrichová najnovšie objavy vo svete rozprávok. Nedeľa bude patriť spoznávaniu histórie Nového Smokovca, večer o 19.00 h spoznáte prostredníctvom fotografií a filmu činnosti jaskyniarov v Sp. Belej a tatranskom krase. Vstup na podujatia je voľný.