Tatranský pohár sa vrátil späť do Popradu

Tradičné podujatie sa konalo ešte 26. októbra.

Kulturistika nad 80 kg. (Snímka: mik)

Po trojročnej anabáze v Prešove sa už 39. ročník Tatranského pohára v kulturistike a fitness presunul naspäť do popradskej Arény. „Vtedy som prišiel o hlavného sponzora a my sme jedinou súťažou na Slovensku, ktorá dáva pretekárom aj finančné odmeny. Okrem toho dostávajú aj hodnotné ceny. Keďže nemenovaný sponzor odstúpil, musel som to riešiť. Kolega Slavomír Lipták má klub v Prešove, tak sme to robili tri roky tam. Ľudia, ktorí ma stretávali, sa ma stále pýtali, prečo je Tatranský pohár v Prešove a nie v Poprade. Ja budem mať 70 rokov a rozhodol som sa, že to urobím tu. Nebolo to síce jednoduché, spájalo sa s tým množstvo problémov, ale vyšlo to. Nenašiel som síce hlavného sponzora, ale sú viacerí. Trochu sme to museli obmedziť a finančné odmeny už pretekári na 4., 5. či 6. mieste nedostávajú,“ vysvetlil riaditeľ súťaže Jozef Andreja z Galaxy 2 Poprad.

Bikiny Fitnes do 169 cm. (Snímka: mik)

Tatatarka s Kardošovou absolútnymi víťazmi

Podujatie bolo prednominačné na majstrovstvá sveta, takže prišlo 140 kulturistov a fitnesiek z celého Slovenska vrátane domácich i členov KŠK mesta Stará Ľubovňa, ktorí súperili v 12 kategóriách. V Bodyfitnes – Open triumfovala Elena Masaryková, v Bikiny Fitnes do 164 cm Zuzana Kardošová, do 169 cm Jana Stachová a nad 169 cm Michaela Pančušková. Prvenstvo Fitnes – Open patrí Michaele Pavleovej a vo Wellness Fitnes – Open Petre Jaškovej. Z podtatranského regiónu dosiahla najlepšie umiestnenie Michaela Kanuščáková zo Starej Ľubovne, ktorá v Bikiny Fitnes do 164 cm skončila druhá.

Peter Tatarka. (Snímka: mik)

Medzi klasickými kulturistami do 180 cm najviac presvedčil jej oddielový kolega Tomáš Smrek a v kategórii nad 180 cm zvíťazil Martin Sagan. Vladimir Pečeňa bol najlepším kulturistom do 80 kg a vlaňajší majster sveta Peter Tatarka nad 80 kg. Men’s Physique do 179 cm vyhral Tomáš Studenič a nad 179 cm Kevin Stoklas. Z domáceho Galaxy 2 Poprad spomeňme bronz Deniela Liptáka a 5. i 6. priečku jeho brata Matúša. Absolútnymi víťazmi 39. ročníka Tatranského pohára sa stali Peter Tatarka z FC Dynamic Dolný Kubín a Zuzana Kardošová z Yamamoto Slovakia.

Adam Zabó (v strede) by sa mohol dostať na svetový šampionát juniorov. (Snímka: mik)

Popradčania so šancou na MS

„Oproti minulosti má súťaž stúpajúcu tendenciu v kvalite aj počtom. Niekedy som mal 7 – 8 kategórií, takže som potreboval aj menej cien. Teraz ich bolo 13. Čo sa týka kvality, tak niekedy boli traja až štyria výrazní favoriti a ostatní nedosahovali ich výkonnosť. Ja som starý rozhodca a teraz nemôžem na sto percent povedať, kto vyhrá. Všetci sú dobre pripravení,“ hodnotil Andreja z Galaxy 2 Poprad, ktorý do boja vyslal siedmich zverencov: „Väčšinou sú to juniori, ktorých pripravujem na „nominačku“ v Dubnici. Na juniorské Majstrovstvá sveta v Budapešti by som chcel dostať dvoch chlapcov a jednu dievčinu. Forma ešte nebola úplne vyladená a sem som ich poslal z tréningu, aby vydržali. Ak by tu predviedli maximum, neudržali by to. Reálnu šancu majú Adam Zabó, Patrik Kubus, Daniel Lipták a Mária Svitanová, ale všetci štyria tam nebudú môcť ísť.“ Mužov čaká svetový šampionát v Spojených Arabských Emirátoch a za ženami prídu súperky do Bratislavy.

Michal KLEIN

KOMPLETNÉ VÝSLEDKY 39. ROČNÍKA TATRANSKÉHO POHÁRA