Tvorcovia premietnu aj ocenený Portrét Dariny Nevickej

Dnes, v utorok, o 18.00 h vás v Kine Iskra čaká filmový večer s Kežmarskou televíziou.

Záber z filmu Portrét Dariny Nevickej. Snímka: archív KTV

„Ľudia nám odchádzajú a nikto z nás nevie, ako dlho tu budú. Začal som si čoraz viac uvedomovať, aké je dôležité, aby ľudia nechali odkaz,“ hovorí kameraman a riaditeľ KTV Oto Vojtičko. Jednou nenápadnou, no vzácnou osobnosťou Kežmarku bola aj Darina Nevická. Jej portrét natáčali autori Oto Vojtičko a Beáta Oravcová presne rok. V deň jej 95. narodenín sa dohodli na natáčaní, v deň 96. narodenín dostala hlavná hrdinka ešte nedokončenú verziu dokumentu. O pár dni na to umrela. S Kežmarkom sa mnohým spájajú najmä kultúrne pamiatky. „Ale ja hovorím – Kežmarok, to sú ľudia. A tí nám pretekajú pomedzi prsty. Dokumenty robíme s úctou k ľuďom, a preto vznikla myšlienka pustiť filmy v kine. Rozhodli sme sa pozvať účinkujúcich aj ich rodiny, poďakovať sa im a zatlieskať za to, že boli ochotní spolupracovať. Výzvou do budúcnosti je pátrať po ďalších,“ vraví Oto Vojtičko.

Nenápadní kežmarskí hrdinovia

Okrem Portrétu Dariny Nevickej si pozriete i ďalší ocenený dokument História Vianoc o vzácnom spevníku v lýceu a dokument Viki, ktorý predstavuje život 18-ročnej úspešnej fitnesky z Kežmarku.

O vzácnom Ľubickom spevníku sa dočítate tu

Pri hľadaní osobností sa autori nesústreďujú na tých, ktorí počas života pozbierali množstvo medailí či ocenení. Hľadajú úvahy, pohľady na svet a úprimnosť a dobro, ak sú aj úspechy, je to len bonus. „Ja som pani Nevickú spoznala pri točení spravodajskej reportáže a zaujala ma tým, že vtedy mala niečo okolo 90 a pamätala si všetky básničky zo školy naspamäť. Ďalšia zákulisná informácia, ktorú sme v Kežmarku možno vôbec netušili – vtedy asi pred desiatimi rokmi mi prezradila, že jej krstný otec bol brat Milana Rastislava Štefánika. To ma zaujalo, začala som sa pýtať viac a dozvedela som sa, že bola vychovávaná ako šľachtičná, nikdy sa tým neprezentovala. Poznala som ju ako radovú učiteľku, doma chodila v zástere a šľachtické maniere doma nemali,“ vraví autorka námetu Beáta Oravcová.

Pani Darina Nevická v portréte KTV. Snímka: Lotos.sk

Nápad natočiť dokument sa Darine Nevickej pozdával. „Pani Darinka nás motivovala aj tým, že sa tešila z filmu, volala nám, kedy to bude, že to robíme dlho, naozaj nás akoby hecovala. Cítil som, že film ju veľmi oživoval a držal a z toho som mal radosť,“ vraví Oto Vojtičko. Na sklonku života považovala Darina Nevická za najkrajšie obdobie detstvo a spomínala na starú mamu. Film vnímala ako odkaz svojim vnúčatám, ktoré sa rozleteli po svete. Nebudeme pred premietaním prezrádzať veľa, snáď aspoň toľko, že 96-ročná pani fandila futbalu, vždy ste ju mohli stretnúť upravenú, s nalakovanými nechtami a krásnym účesom. Život po 90-ke však nie je prechádzkou ružovým sadom, i keď to pani Nevická na sebe nedávala poznať.

Veľa osobností, málo času

Potvrdením dobrej práce autorov je cena Literárneho fondu v rámci workshopu lokálnych televízií za prvé miesto v kategórii dokument. V roku 2018 získala KTV prvé miesto za dokument História Vianoc, ktorý tiež premietnu v Kine Iskra.

Záber z dokumentu História Vianoc. Snímka: archív KTV

Tým najväčším úspechom je však pre autorov čosi iné ako filmárske ocenenia.„Našou odmenou je, že náš archív vieme obohatiť portrétmi Kežmarčanov a oslovíme tým mladú generáciu. Kamerou môžem odhaľovať zápal, horlivosť a dobro v iných ľuďoch a dvakrát viac ma to poteší, ak to sú Kežmarčania. Teším sa z toho, že aj ja môžem remeselne podrásť a teším sa, ak sa podarí urobiť film o niekom, kto si to naozaj zaslúži. Mám takých ľudí v hlave možno aj 30. Nedá sa to vyrobiť naplno ako koníček popri iných prácach, ale rád by som sa tomu venoval vo väčšej miere, ak by bola aj nejaká podpora, platilo by to dvojnásobne,“ hovorí Oto Vojtičko. Vzácne sú rozhovory napríklad s človekom, ktorý ukazuje, kde v pivnici spal počas povstania. Toto môžu byť posledné svedectvá vojnových rokov. A čoskoro to môžu byť posledné svedectva socializmu.

Pokračujú s folkloristami

Oto Vojtičko a Beáta Oravcová majú rozbehnutý aj ďalší projekt. „V jednom filme pôjde o portréty troch osobností, ktoré spája vášeň a láska k folklóru. Všetci traja tancovali v súbore aj s manželkami, a sú to Karol Purtz, Ďuro Švedlár a Konkoľovci z Novej Ľubovne.

Karol Purtz poznal základy goralského tanca ešte zo súboru Technik. Snímka: FS Magura

Zamýšľam sa nad tým, či je šťastie byť bohatý a mať úspechy, alebo je šťastný človek, ktorý robí niečo, čo má rád a bez zisku. Ten človek sa stáva pre mňa vzorom. To nás učí aj skromnosti a pokore, lebo to pyšný človek nebude robiť,“ hovorí Oto Vojtičko. Podľa Beáty Oravcovej chcú odhaliť aj negatíva, ktoré človeku prinesie celoživotná vášeň či profesia. V pláne je aj dokument o Gertrúde Scholtzovej.

Jana TOMALOVÁ