Týždeň pod Tatrami pred sto rokmi – 48. týždeň

* Obnovený Tatranský spolok v Kežmarku mal valné zhromaždenie 20. novembra pod vedením Alexandra Belóczyho. Spolok sa jednoznačne prihlásil k správcovstvu a následníctvu v majetkovoprávnych vzťahoch k Téryho chate a k Chate pri Zelenom plese. Členovia prijali aj program činnosti v zimnej sezóne.
* V činnosti športových a turistických spolkov pod Tatrami sa odrážala koncepčnosť ústredia nemeckých športových organizácií. Nositeľ týchto myšlienok pod Tatrami, kežmarský profesor Július A. Hefty, obchádzal aktivistov v jednotlivých mestách, a tak sa práve nemecké spolky už v priebehu novembra hlásili k aktívnej činnosti v nadchádzajúcej zimnej sezóne.
* Tatranské strediská hlásia pripravenosť na zimnú sezónu. V každom stredisku pre návštevníkov pripravujú ako atrakciu klzisko. Deje sa tak aj na zamrznutej hladine Štrbského či Popradského plesa. V Tatranskej Polianke je ako ponuka pre lyžiarov pripravená aj upravovaná bežecká trasa v dĺžke štyroch kilometrov.
* Dianie v spišskom futbalovom hnutí nadobudlo zaujímavý spád. Delegáti z klubov sa zišli 30. novembra. Tu sa ukázali ambície klubu zo Spišskej Novej Vsi byť lídrom celého hnutia, delegáti sa však zhodli, že sídlom musí byť mesto, v ktorom vznikol spišský futbal, teda Matejovce. Spišská Nová Ves pohrozila odchodom a vstupom do slovenských štruktúr, čo neskôr aj zrealizovala, kým ostatné spišské nemecké kluby sa rozhodli pre vlastnú nepostupovú súťaž.
* Popradský kultúrny a svojpomocný spolok na svojom novembrovom zasadnutí ohlásil už počas tejto zimnej sezóny spoluprácu pri príprave sánkarskej dráhy. Najmä však inicioval vybudovanie reprezentatívneho športového areálu podľa predloženého projektu Ing. Jozefa Sztrokana, pričom na uvažovanej ploche už túto zimu zriaďujú klzisko.
* Klzisko pre svojich členov, ale aj širokú verejnosť, zriadil aj Atletický klub Spišská Sobota, ktorý svoju obnovenú aktivitu potvrdil aj viacerými kultúrnymi akciami, ktorými získal financie na športovú činnosť.

(arg)