V horách budú pôsobiť BOJ-ovníci

Horská záchranná služba zriadila novú Bezpečnostno-operatívnu jednotku zameranú najmä na prevenciu a vzdelávanie.

Ilustračná snímka: HZS

Od nadchádzajúcej zimnej sezóny bude v slovenských horách pôsobiť nová zložka Horskej záchrannej služby. Jednou z jej úloh bude aj vyšetrovanie príčin, zisťovanie vinníkov a miery zavinenia nehôd v horskom prostredí.

V horách rastie arogancia

Riaditeľ Horskej záchrannej služby Jozef Janiga však zdôrazňuje, že hlavnou úlohou novej jednotky bude preventívne pôsobenie na návštevníkov hôr. „Chceme, aby ľudia boli viditeľní v teréne a návštevníkov majú v prvom rade upozorňovať, ako sa bezpečne správať v teréne. Mnohí ľudia, práve preto, že prichádzajú do hôr prvýkrát, a je ich stále viac, jednoducho nevedia, ako sa tu správať. Ľudí treba neustále vzdelávať a aj ukázať prípady, ako sa chrániť pred úrazmi, pretože mnohí si nevedia predstaviť, ako jednoducho sa môže pekný výlet v horskom teréne stať tragédiou,“ uviedol Janiga. Jednou z príčin zriadenia novej jednotky je neustály nárast nielen úrazovosti, ale aj nezodpovedného správania sa, nevšímavosti či arogancie niektorých návštevníkov v slovenských horách.

Jednou z prvých úloh novozriadenej jednotky bude kontrola lyžiarskych stredísk pred zimnou lyžiarskou sezónou. V zime budú členovia jednotky pôsobiť aj priamo na svahoch, kde budú kontrolovať lyžiarov. Počas letnej sezóny sa bude zameriavať nielen na turistov na turistických chodníkoch, ale hlavne na tých, ktorí sa pohybujú mimo vyznačených trás.

Ilustračná snímka: HZS

Pôsobiť budú vo všetkých pohoriach

Nová jednotka HZS bude pôsobiť vo všetkých horských oblastiach, kde majú záchranári svoje strediská. Šéfom bude doterajší náčelník oblastného strediska Vysoké Tatry Martin Kulanga, ktorého vo funkcii nahradí Miroslav Živčák. Skupina východ bude mať sídlo vo Vysokých Tatrách a pôsobiť bude aj vo východnej časti Nízkych Tatier, Slovenskom raji, Pieninách až po Poloniny. Skupina západ bude sídliť v Liptovskom Hrádku a okrem Západných Tatier bude pôsobiť aj v Nízkych Tatrách, Veľkej a Malej Fatre. Tvoriť ju bude 15 príslušníkov horskej služby, ktorí budú mať odlišný výstroj ako klasickí horskí záchranári. V prípade potreby však budú schopní zasiahnuť aj pri záchranných akciách. Časť zamestnancov bude priamo z radov horskej služby, ďalších prijali záchranári v súvislosti so zriadením novej jednotky. Členovia budú mať oprávnenia stráže prírody a v horách budú pôsobiť spolu s policajtami. Nová zložka horskej služby bude mať oprávnenia aj vo vzťahu k zamestnancom, napríklad pri vyšetrovaní pracovných úrazov.

Rastislav OVŠONKA