V Šoldove vzniká prvý archeoskanzen v regióne

V lokalite už stoja kópie stredovekých obydlí i studne.

V Šoldove vyrástli prvé zrubové objekty. Snímka: rov

Po zisťovacom archeologickom výskume v lokalite Šoldov, ktorý sa tu robil v uplynulých rokoch, pokračuje obec Štrba v prácach na budovaní archeoskanzenu. „Pokračujeme v budovaní objektov v tejto lokalite. Archeológovia tohto roku veľmi v zemi nerobili, ale snažíme sa robiť nadzemné objekty,“ uviedol starosta Štrby Michal Sýkora. Na archeologický výskum nezískala obec z ministerstva kultúry žiadnu dotáciu. „Nie je tam logika, aby sa každoročne cieľavedome podporovali takéto aktivity,“ posťažoval sa starosta. Na výstavbu objektov získala obec dotáciu vo výške 20-tisíc eur z Úradu vlády. Podľa Sýkoru je dôležité, aby sa v prácach pokračovalo. „Keď raz prestaneme, už sa ťažko rozbehneme,“ dodal starosta.

Prvý archeoskanzen v regióne

Návštevníci zaniknutej osady Šoldov môžu využívať aj zrekonštruovanú prístupovú cestu. Jej obnovu podporila Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Vysoké Tatry. Ešte pred zimou sa obec pustila aj do výstavby zakrytého sedenia v tejto lokalite. „Už druhý rok hovoríme aj o minimúzeu na obecnom úrade. Zatiaľ sa to nerealizovalo,“ uviedol Michal Sýkora.

Po odkrytí základov kostola a následnom náleze dvojitých priekop, valových násypov a dvoch obytných objektov v osade, ktorá sa nachádzala východne od zaniknutého kostola, pristúpila obec Štrba k výstavbe kópií zemníc, ktoré sa podarilo objaviť v zaniknutej osade. Vlani vyrástol prvý z objektov, tohto roku pribudol ďalší. K nemu aj kópia studne. Archeoskanzen je súčasťou projektu, ktorý schválil Krajský pamiatkový úrad v Prešove. Zámerom je prezentovať verejnosti predpokladaný výzor časti osady s kostolom. V našom regióne ide o prvú takúto formu prezentácie. Podobný archeoskanzen sa nachádza na brehu Liptovskej Mary – Havránok. V budúcnosti by mali v lokalite Šoldov pribudnúť aj nové informačno-náučné panely. Uvažuje sa aj o postavení vyhliadkovej veže.

Drevený most spájajúci zaniknutý kostol s archeoskanzenom. Snímka: rov

Na investície si vzali úver

V archeologickom výskume plánuje obec pokračovať aj v budúcom roku. Podmienkou je však získanie dotácie z ministerstva kultúry. Z vlastného rozpočtu si podľa Michala Sýkoru nemôže obec dovoliť financovať aj archeologický výskum v Šoldove. „Ešte na augustovom zasadnutí schválili poslanci prijatie investičného úveru vo výške 600-tisíc eur na financovania investičných projektov a zámerov obce. Z toho úveru Štrba dofinancuje aj výstavbu Centra integrovanej zdravotnej starostlivosti, novej budovy materskej školy v areáli základnej školy, toaliet pri jazere na Štrbskom Plese, regeneráciu sídliska v Tatranskej Štrbe, ako aj ďalšie projekty s podporou Európskej únie a investičné aktivity obce v najbližších dvoch rokoch. Tento úver by mala obec splatiť do desiatich rokov. Obec Štrba tiež pripravuje projektovú dokumentáciu pre výstavbu cyklotrasy od Lučivnej cez Štrbu v smere na Šuňavu a od Štrby smerom na obec Važec a archeologickú lokalitu Šoldov.

Rastislav OVŠONKA