Vyšla kniha o socialistických Vysokých Tatrách

Autor Ivan Bohuš zostavil knihu zo svojej bohatej zbierky pohľadníc.

Obálka knihy Ivana Bohuša Retro Vysoké Tatry. Snímka: archív Dajama

Na pulty kníhkupectiev sa v týchto dňoch dostala nová publikácia vydavateľstva Dajama s názvom Vysoké Tatry – retro s podtitulom Socialistické Vysoké Tatry v rokoch 1948 až 1989. Jej autorom je Ivan Bohuš ml. „Nová publikácia o Vysokých Tatrách je retro pohľadnicovou prechádzkou po najkrajšom horstve Slovenska v rokoch 1948 až 1989. Ponúka obraz Tatier v období socializmu, ako o tom vypovedajú v tej dobe vydané pohľadnice a texty Ivana Bohuša ml.,“ uviedol Tibor Kollár z vydavateľstva Dajama.

Je to priestor na porovnávanie

„Vydavateľstvo sa už vlani začalo venovať pohľadniciam z rokoch 1948 až 1989. Vlani vydali Bratislavu, tento rok Trnavu a teraz Vysoké Tatry, ktoré vyšli pod mojím autorstvom a sú tam pohľadnice z mojej zbierky,“ uviedol pre Podtatranské noviny Ivan Bohuš ml. Podľa neho aj toto obdobie má čo povedať milovníkom Tatier. Kniha je rozdelená do viacerých tematických celkov – osady, dopravné zariadenia, vysokohorské chaty, ale i šport. Publikácia je podľa autora určená najmä pre pamätníkov, ktorí do Tatier v tomto období chodievali. „Myslím si, že tí sa tam nájdu a budú porovnávať so súčasnosťou,“ dodal autor.

Ivana Bohuša ako zberateľa pohľadníc Vysokých Tatier oslovili hlavne kvalitné čiernobiele pohľadnice z 50-tych rokov minulého storočia. Nasledujúca dekáda už bola o farebných fotografiách, avšak svojou kvalitou zaostávali za zahraničnou produkciou. Aj preto zaradil do knihy aj pár tatranských pohľadníc vydaných v Rakúsku. Obdobie 70-tych rokov je charakteristické „okienkovými“ pohľadnicami so striebornými či zlatými rámčekmi, ktoré sa autorovi veľmi nepáčia. „Snažil som sa do knihy vyberať pekné sólo zábery a ukázať Tatry v čo najlepšom svetle. Samozrejme, dá sa veľa polemizovať o tom, aká bola politická situácia, aké boli možnosti, ale boli tu ľudia, ktorí dokázali Tatry posunúť dopredu a nielen Tatry, ale aj propagačné materiály. Hlavným akcelerátorom boli Majstrovstvá sveta v klasickom lyžovaní v roku 1970,“ povedal Ivan Bohuš.

Ilustračná snímka: archív Dajama

Ukazuje aj zaniknuté objekty

Pri porovnaní s pohľadnicami spred roka 1948 vidieť veľké rozdiely. Okrem technickej stránky, keď staršie pohľadnice mali iný formát, tak na novších pohľadniciach je už vidieť výrazne lepšiu kvalitu tlače, doba priniesla aj zánik fotopohľadníc. Z obsahovej stránky sa pohľadnice tiež zmenili. „Vymizli zábery rôznych malých a menej významných objektov. Pozornosť sa sústreďovala najmä na zotavovne ROH, dopravné zariadenia, väčšie hotely a významnejšie športové podujatia. Na druhej strane, na pohľadniciach prakticky chýbajú nejaké zábery z rôznych propagandistických podujatí spätých s vtedajším režimom. Veľmi propagované však boli rekreácie.

Pohľadnice z obdobia 1948 až 1989 však dokumentujú aj objekty, ktoré v tom období vznikli a dnes už nie sú. Ide napríklad o liečebňu Helios na Štrbskom Plese, Eurocamp v Tatranskej Lomnici či Hotel MS v Novom Smokovci. „Tu si musíme priznať, že sme urobili v mnohých veciach veľké chyby. Príkladom je aj obchodný dom v Tatranskej Lomnici, ktorý chátra. Je to jednoducho obraz doby – tej minulej i súčasnej,“ uviedol Ivan Bohuš. Na vydanie pohľadnicovej knihy o Tatrách po roku 1989 je podľa Ivana Bohuša ešte príliš skoro. „Túto dobu bude treba uzavrieť až s odstupom času. Je na to ešte skoro,“ dodal autor.

Tatranská prezentácia knihy sa uskutoční vo štvrtok 21. novembra o 16.30 h v hoteli Morava v Tatranskej Lomnici.

Rastislav OVŠONKA