Zuzana Kronerová nemá rada stereotyp

Na kežmarských divadelných doskách zahviezdili známi slovenskí herci.

Herci divadla Gunagu v tragikomédii Herečky. Snímka: vmi

V tragikomédii Herečky s podtitulom Miluj blížneho svojho, sa na pódiu predstavili štyria skúsení slovenskí herci, medzi nimi aj Zuzana Kronerová, dcéra jedného z najvýznamnejších slovenských hercov Jozefa Kronera.

Rada balancuje na ostrí noža

Tragikomédia zachytáva príbeh troch frustrovaných žien, ktoré sa prihlásili na súkromný kurz herectva k učiteľovi Viktorovi. Neskúsené dámy sa ani tak netúžia stať herečkami, ako si chcú vyriešiť svoje problémy. Sklamanie zo života, lásky i vzťahov, ale aj rozčarovanie zo súčasného politického stavu sa spája so skvelými komediálnymi scénami, ktoré dopĺňajú chytľavé kabaretné piesne a tance. Na kežmarskom pódiu ukázali svoj herecký talent Zuzana Kronerová, Viktor Horján, Gabika Dzuríková a Darina Abrahámová. Autorom a režisérom tragikomédie Herečky je Viliam Klimáček a napísal ju špeciálne pre Zuzanu Kronerovú, ktorá začala hosťovať v malom bratislavskom divadle. „Túto hru hráme už dlhšie a prvým iniciátorom bol Viktor Horján, kolega z Gunagu, ktorý sa ma spýtal, či chcem s nimi hrať. Potom napísal Viliam Klimáček hru,“ priblížila začiatky v Herečkách Zuzana Kronerová. Autor a režisér v jednom sa pri písaní inšpiroval skutočnými udalosťami. Zuzana Kronerova si zahrala rolu bývalej štátnej úradníčky Sone, ktorú opustil manžel, a ktorá si privyrába ako dievča na telefóne. Na ministerstve pracovala ako protokolistka, bola hanblivá, často zmätená a rada si vypila. „Mojou doménou je tragikomédia, je to môj obľúbený žáner. Táto hra trošičku balancuje na ostrí noža a to ma baví. Je to tragikomédia a to sa mi na tom páči,“ prezradila niečo viac o sebe známa herečka.

Zuzna Kronerová s kolegom hercom Viktorom Horjánom. Snímka: vmi

Ako sama povedala, divadelné predstavenie z dielne Gunagu má na Slovensku veľký úspech, o čom svedčila aj vypredaná sála v kežmarskom kultúrnom stredisku. „Šírime kultúru po Slovensku. Boli sme už v mnohých mestách a mestečkách a je to také, v dobrom slova zmysle, zájazdové predstavenie, ktoré vyvážame z Bratislavy do rôznych regiónov,“ dodala herečka.

Zuzana nie je ako Soňa

Na otázku, čo má spoločné známa herečka s postavou frustrovanej Sone, odpovedala herečka jednoznačne, že nič, no zároveň s úsmevom dodala, že možno iba ten vek. „Mňa baví táto postava, je odlišná odo mňa v civile. Ja našťastie takéto problémy nemám a manžel ma tiež ešte nevyhnal,“ rozosmiala sa herečka. Podľa nej, to čo herca najviac baví je, ak si môže zahrať postavu s opačným charakterom, ako má on sám. Zuzanu Kronerovú môžu diváci na divadelných doskách i v televízii vnímať ako charizmatickú optimistku. Aj v jej hereckom živote boli však chvíle, keď sa cítila frustrovaná. „Áno, boli také slabé chvíľky. Hercovo sebavedomie je veľmi krehké, nie sme ani z kameňa, ani zo železa. Pracujeme s citmi a emóciami, sme citliví ľudia,“ zdôraznila herečka a dodala, že niektorí režiséri označujú hercov za deti, pretože niekedy sú mimoriadne precitlivelí. Kronerová však nezabúda ani na humor, považuje ho za veľkú devízu v živote. „Keď hercovi nechýba zmysel pre humor, tak sa mu jednako lepšie žije, ale má aj širší obzor a môže zahrať nielen vážne, ale aj komické či tragikomické postavy,“ podotkla úspešná herečka.

Herectvo nie je stereotyp

Zuzana Kronerová vyštudovala herectvo na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. V roku 1974 nastúpila do trnavského Divadla pre deti a mládež, potom odišla do bratislavského divadla Nová scéna.

Zuzana Kronerová. Snímka: vmi

Herectvu zasvätila celý svoj život. Zahrala si v mnohých českých a slovenských divadlách, úspešných filmoch ako napríklad Baba z ľadu, za ktorý získala v roku 2018 sošku Českého leva za najlepší ženský výkon. Na herectve ju najviac baví neustála zmena. „Herectvo nie je stereotyp, a to je na tom príťažlivé, že človek robí každý deň niečo iné. V niektorých povolaniach nie sú ľudia veľmi nadšení, keď musia robiť nadčasy, no my herci sme takí blázni, že čím je tej práce viac, tým sme šťastnejší,“ povedala herečka. Ak jej popri vystúpeniach ostane voľný čas, tak ho najradšej zužitkuje v kuchyni pri sporáku. Okrem varenia je jej najväčšou vášňou čítanie kníh, veľmi rada cestuje a trávi čas v prírode alebo s rodinou a manželom.

K srdcu jej prirástli postavy narkomaniek

Známa herečka si počas svojej hereckej kariéry zahrala nespočetne veľa postáv. Najradšej spomína na postavy, ktoré sa vymykali z bežného života a mali ťažký osud. „V martinskom divadle, vo vynikajúcej americkej hre August na konci Ameriky som hrala narkomanku Violet, matku závislú od práškov a tabletiek. Výnimočná bola aj hra od Eugena O´Neilla Cesta dlhého dňa do noci, kde som hrala narkomanku závislú od morfia. Tieto najťažšie postavy sú pre mňa jednoducho najpríťažlivejšie,“ uzavrela známa charizmatická herečka.

Veronika MICHALČÍKOVÁ