Českí filmári predstavili seriál o skialpinizme. „Šlapali“ aj v Tatrách

Vysoké Tatry sa stali zastávkou v piatej sérii seriálu Na skialpoch cez hory s podtitulom zbojnícko-lúpežnícka. Uvidíte ich aj na našich obrazovkách.

Snímka: archív ČT

Meteorologička Alena Zárybnická a športový redaktor Jiří Hölzel z Českej televízie brázdia  už šesť rokov svahy po celej Európe, aby priniesli na obrazovky pravý závan skialpinizmu so všetkým, čo k nemu patrí – tipy na „vejlet“, krásne výhľady, ale najmä rešpektovanie pravidiel a zásad bezpečnosti. Riziko totiž pri tomto športe nemôžete vylúčiť, len eliminovať na minimum. S touto zapeklitou otázkou tvorcom z Česka pomáhali členovia Horskej záchrannej služby, pre ktorých to bola tiež veľká škola. Zatiaľčo ich úlohou je pohybovať sa vo vysokohorskom teréne čo najrýchlejšie, tu museli testovať svoju trpezlivosť s filmármi, ktorí potrebujú na každý záber čas.

Skialpovali aj s Tinou Maze

Nápad vytvoriť skialpinistický seriál sa zrodil v hlave meteorologičky Aleny Zárybnickej. „Je to vďaka tomu, že môj tatko je ročník 1927, pán, ktorý má 92 rokov a je množstvo vecí, ktoré si z tatranskej histórie pamätá, a ktoré mi od detstva rozprával. Keď mal tatko 70. narodeniny, tak sme sa vypravili do Tatier a prešli sme miesta, ktoré mal rád, stretol sa s ľuďmi, s ktorými sa ešte mohol stretnúť. Jeho vrstevníci a kamaráti boli napríklad Krajňákovci a Šoltýsovci z Kežmarku a ďalší, o ktorých tatko hovoril,“ vraví Zárybnická. Na hory sa vždy pozerala s pokorou a vďaka horám si vybrala i svoje povolanie – meteorológiu.

Snímka: archív ČT

S projektom Na skialpoch cez hory začali pred šiestimi rokmi, za ten čas natočili päť sérií. „Keď ste na horách, skialp k tomu patrí. Snažíme sa ľuďom ukázať, že si to môže skúsiť každý a v akomkoľvek veku, len je potrebné nastaviť úroveň túry. V prvej sérii sme sa snažili ukázať metodiku, v tej dobe ešte o skialpinizme u nás ľudia veľmi nevedeli okrem tých, ktorí žijú na horách,“ hovorí Alena Zárybnická. Vybrali sa teda na Snežku, do južného Tirolska či do kolísky svetového lyžovania, do Nórska. V ďalšej sérii priučili skialpinizmu hviezdy lyžiarskeho sveta, napríklad Tinu Maze. A potom, naopak, sa tvorcovia priučili iným lyžiarskym disciplínam, ale skialpinizmus nikdy nechýbal. Pred dvomi rokmi prešli v dvojdenných túrach české hory, ďalej sa rozhodli presunúť na Slovensko a Ukrajinu.

Spolupracovali aj s Pavlom Rajtárom

Celý štáb vrátane troch kameramanov a produkčného tímu sa po svahoch „škriabal“ od januára do marca v akomkoľvek počasí – užívali si prašan, zažili i husté hmly či jarné slnko.  Piata séria nedostala podtitul zbojnícko-lúpežnícka len tak náhodou. Z Malej Fatry od sochy Juraja Jánošíka sa presunieme až na Ukrajinu do rodiska ďalšieho slávneho lúpežníka Nikolu Šuhaja. „V šiestich slovenských a jednom ukrajinskom dieli ukážeme, kam sa na túry vydať tak, aby sme obohatili fyzický fond a ešte sa dozvedeli niečo zaujímavé z histórie a súčasnosti,“ hovorí Alena Zárybnická. V sérii sa objaví aj priekopník extrémneho lyžovania v Alpách a Himalájach Pavel Rajtár.

Pavel Rajtár má v zásobe množstvo vzácnych zážitkov. Snímka: archív ČT

Od Malej Fatry pribúdali výškové metre, preto potulky slovenskými horami zakončili českí redaktori vo Vysokých Tatrách. Tím absolvoval dvojdennú túru z Hrebienka na Téryho chatu so zastávkou v Rainerovej útulni, a potom z Téryho chaty cez Baranie sedlo na Chatu pri Zelenom plese a ďalej na Bielu vodu. „Je tu menej horských chát, menšie ubytovacie kapacity, ale Pán Boh zaplať, nech si ľudia prebehnú cez hory, dajú si chatársky čaj a bežia ďalej. Veľmi by som priala každému z podhoria, kto tu žije a na hory až tak veľmi nechodí, aby sa tam šiel mrknúť, pretože má za záhradou klenotnicu, jeden poklad vedľa druhého,“ hovorí Alena Zárybnická. Na skialpoch cez hory vysiela ČT Šport každú sobotu od 16. novembra. Na obrazovkách slovenskej RTVS by ste mali seriál vidieť začiatkom budúceho roka.

Jana TOMALOVÁ