Krátke správy z regiónu – 49. týždeň

Železnice hlásia viaceré výluky

Ešte do stredy do 14.00 h budú železničiari pracovať v úseku Spišská Belá zastávka – Kežmarok. V rámci výluky sa bude opravovať aj železničné priecestie v priemyselnom parku. Cestná uzávierka priecestia potrvá do utorka 14.00 h, obchádzka bude označená dočasným dopravným značením. Výluka čaká aj ďalší úsek, a to na trati Poprad-Tatry – Veľký Slavkov – Pod Lesom – Starý Smokovec. V utorok a v stredu medzi 8.25 a 14.25 h plánujú železnice opravu a údržbu železničného spodku.

Ilustračná snímka: rov

 

Rekonštruujú obchodný dom Družba

Ešte v roku 2017 vyčlenili mestskí poslanci Starej Ľubovne z rozpočtu financie na investičnú akciu ohľadom rekonštrukcie OD Družba. Verejné obstarávanie ako brzda mnohých procesov zmaril plán začať s prácami v lete 2018. Po úprave dokumentácie v júni mesto opäť vyhlásilo verejné obstarávanie a v polovici novembra samospráva uzavrela zmluvu s firmou Euro-Štukonz. Zhotoviteľ už začal s rekonštrukciou, v zime budú pracovať najmä na búracích prácach. Družba by mala byť opravená v novembri 2020.

Do Popradu priletel nový anjel

Minulý piatok už po jedenástykrát priletel do stredu najväčšieho kruhového objazdu v meste anjel. Vianočnej atrakcii pomohol s príletom vrtuľník, ktorý mal náročnejšiu úlohu ako vlani. Anjel totiž váži 850 kilogramov, čo je o 150 viac než jeho predchodca, meria 13 metrov a jeho povrch pokrýva 42-tisíc led svetiel. Má dlhé vlasy, ovláda hru na harfe a bude osvetlený v nových farbách. Novinkou sú aj pod ním nainštalované svetelné stromčeky. Inštalácia si vyžiadala krátku uzáveru kruhového objazdu.

Prílet anjela do Popradu. Snímka: vmi

Kežmarskí evanjelici mali slávnosť

Túto nedeľu si Cirkevný zbor evanjelickej cirkvi a. v. Kežmarok pripomenul 125. výročie posvätenia Nového evanjelického kostola, a tiež 310. výročie popravy kežmarských mučeníkov. Na Slávnostných službách Božích poslúžil zvesťou Slova Božieho generálny biskup Ivan Eľko. Slávnosť pokračovala pietnou spomienkou na mučeníkov na starom cintoríne, prednáškou Nory Baráthovej a otvorením výstavy v lyceálnej knižnici s titulom Nový evanjelický kostol – perla architektúry pod Tatrami.

„Pochovali“ popradského prokurátora

Vo štvrtok obletela Slovensko šokujúca správa. Popradský prokurátor mal byť dobodaný, niektoré médiá ho už „pochovali“, a tak sa začínalo hovoriť o vražde súvisiacej s jeho povolaním. Ako sa však krátko nato ukázalo, nebol dobodaný, len bodnutý. Podľa informácií RTVS prokurátora doma záchranári ošetrili a s bodným poranením brucha previezli sanitkou pri vedomí do nemocnice, kde ho operovali. Orgány činné v trestnom konaní pracujú s verziou, ktorá nepotvrdzuje cudzie zavinenie.

Ukážu virtuálny Kežmarok

Mesto Kežmarok, Škola umeleckého priemyslu Kežmarok a firma Cvikerar podpísali v pondelok 25. novembra memorandum o vzájomnej spolupráci. Kežmarok ako prvé mesto na Slovensku poskytne svoje územie študentom a tvorcom 3D reality. Memorandum má zabezpečiť prepojenie programátorov a školstva, spolupráca študentom prinesie praktické skúsenosti i vyššiu možnosť uživiť sa po ukončení štúdia. Podľa primátora Jána Ferenčáka mesto v budúcnosti zrealizuje nápadité študentské návrhy z virtuálnej reality.

Mestský úrad v Spišskej Starej Vsi. Snímka: rov

Spišská Stará Ves chce lepšie ovzdušie

Mesto Spišská Stará Ves predložilo na Environmentálny fond žiadosť o dotáciu na projekt zlepšenia kvality ovzdušia v meste. Cieľom je zlepšiť životné podmienky obyvateľov s dôrazom na to, aby obyvatelia dýchali „lepší vzduch“. Projekt počíta s nákupom čistiaceho zariadenia, zametacie vozidlo chce samospráva využívať na elimináciu prašnosti vyplývajúcej z dopravnej situácie, čistenie komunikácií a starostlivosť o zeleň. Súčasťou projektu je aj ochrana vegetácie a adaptačné opatrenia.

Cmiter si vzal dva ľudské životy

Vo štvrtok popoludní dostali na Horskej záchrannej službe žiadosť o pomoc od ukrajinských horolezcov, ktorí nahlásili výpadok dvoch lezcov z ich skupiny. Nešťastie sa stalo v oblasti Cmitra v masíve Lomnického štítu. Na miesto vyrazilo 14 záchranárov v dvoch skupinách – profesionálni a dobrovoľní záchranári. V oblasti bola slabá viditeľnosť, ale prvej skupine sa podarilo nájsť dve telá bez známok života. Vyhasli životy 67-ročného muža a 30-ročnej ženy. Telá záchranári transportovali do márnice v Novom Smokovci.

Ilustračná snímka: jat

Starneme, viac hovorme o senioroch

Slovenská katolícka charita upozorňuje, že v roku 2020 bude u nás viac než milión ľudí vo veku nad 65 rokov. Starostlivosť o seniorov je preto stále pálčivejšou otázkou. Charita chce vo svojej adventnej kampani poukázať, že takýchto ľudí si máme vážiť a nie ich vnímať ako nepríjemný otlak. V uliciach budete môcť stretnúť zamestnancov charity. Chcú zaangažovať čo najviac ľudí, ktorí svojou troškou prispejú k tomu, aby mali starkí krajšie Vianoce. Na seniorov môžete prispieť aj v zbierke.

Upratovali, čo opäť priniesla rieka

Na prelome októbra a novembra bol vyčistený Prielom Hornádu, po náplavových dažďoch v druhej dekáde novembra bol však opäť plný odpadu. V sobotu sa stretli dobrovoľníci, ktorým nie je ukradnuté životné prostredie a stav Národného parku Slovenský raj. Na úseku dlhom 15 kilometrov pracovala asi stovka ľudí, ktorí vyzbierali niekoľko kontajnerov odpadu. Dobrovoľníci vyzývajú, aby ďalší krok urobili tí, ktorí tento prírodný masaker spôsobili. Mnoho odpadkov pochádza z osád pri toku Hornádu.