Krátke správy z regiónu – 50. týždeň

Vo vlaku vás čaká vlastná sprcha

ZSSK predstavila nový grafikon. Na linke Poprad-Tatry – Muszyna budú vlaky premávať aj v zimnej turistickej sezóne. Vyšší komfort sľubujú železnice vo vlakoch EN 442 Slovakia a EN 443 Slovakia, na trati Praha – Humenné budú aj lôžkové vozne WLABmz. V oddieloch deLuxe a Economy vás čaká vlastná sprcha, toaleta, telefón či uzamykateľné kupé na kartu. Zároveň bude možná preprava automobilov a motocyklov. Na trati Košice – Poprad-Tatry/Žilina zavádzajú ZSSK namiesto zrušených vlakov Bohemia vlaky Poráč.

Ilustračná snímka: rov

Vytvorte si hlinené ozdoby

Podtatranské múzeum v Poprade pozýva tento piatok od 9.00 do 16.00 h do svojich priestorov na Vajanského ulici na Vianoce v múzeu 2019. Tvorivé dielne pri príležitosti 27. tradičného jarmoku sa ponesú v atmosfére výroby vianočných ozdôb z hliny, priučíte sa aj pečeniu vianočných oblátok. Od utorka do štvrtka sú tvorivé dielne určené pre školy, je však potrebné sa prihlásiť na t. č. 052/ 772 19 24. Vstupné na tvorivé dielne je jedno euro na osobu. Viac sa dozviete na info.poprad@muzeumpp.sk.

Zasadli aj krajskí poslanci

V pondelok 9. decembra (po našej uzávierke) rokovali poslanci Prešovského samosprávneho kraja. Aj tu sa venovali návrhu na rozpočet PSK na roky 2020 až 2022. Na stole mali poslanci aj návrh VZN o poskytovaní dotácií, koncepciu rozvoja sociálnych služieb či návrh na vystúpenie PSK zo záujmového združenia právnických osôb Centrum rozvoja turizmu PSK pre oblasť Vysokých Tatier. Poslanci sa budú zaoberať aj výzvou o nenávratný finančný príspevok na prepojenie stredoškolského vzdelávania s praxou.

Bodovali i študenti spod Tatier

Minulú stredu ocenili v Prešove najlepšie školské časopisy. Do zlatého pásma porota posunula šesť z nich, z toho štyri z nášho regiónu. Minuloročný víťaz – časopis kežmarského gymnázia Stretnutia však klesol na tretie miesto. Prvenstvo patrí Bardejovu, na druhom mieste skončili Gymploviny z Gymnázia T. Vansovej v Starej Ľubovni. Zlaté pásmo patrí novinárom z Cirkevného gymnázia sv. Mikuláša v Starej Ľubovni za časopis Druhý zmysel a žiakom popradského súkromného gymnázia za časopis Life In The Academy.

Ilustračná snímka: Marek Vaščura

Horská služba pomáhala v Prešove

Členovia HZS zasahovali v súvislosti s výbuchom plynu na Mukačevskej ulici v Prešove. V rámci Horského špecializovaného záchranného modulu boli záchranári vyškolení aj na vyhľadávanie osôb v ruinách. Šesť psovodov so psami a štyria špecialisti prehľadávali budovu v piatok po uhasení požiaru od siedmeho poschodia nižšie, a tiež vedľajšiu budovu. V nedeľu sa zamerali na dohľadávanie na najviac poškodenom 12. poschodí a v priestoroch bývalého schodiska. Záchranárom sa však nepodarilo v ruinách nikoho nájsť.

Otvorili vynovený dom kultúry

V Starej Ľubovni na jeseň ukončili stavebné práce na obnove interiéru domu kultúry. Rekonštruovali vstupnú halu, šatne, viacúčelovú sálu aj javisko. Samospráva pracuje na dome kultúry už od roku 2017, keď sa zamerala na zníženie energetickej náročnosti za 295-tisíc eur, v roku 2018 pokračovala opravou v exteriéri a začalo sa pracovať aj v interiéri. Práce vo vnútri kultúrneho stánku trvali sedem mesiacov. Slávnostné otvorenie domu kultúry bolo spojené s odovzdávaním cien mesta 6. decembra.

Pribudla vianočná výzdoba

Mikuláš v predvečer svojho sviatku rozsvietil v Poprade vianočnú výzdobu, ktorá opäť prináša novinky. Nie je to len väčší anjel s novým vzhľadom. Na konci námestia pribudla svetelná brána 2020, Ulica 1. mája sa zmenila z hviezdnej na uličku cencúľov a gúľ. Pri evanjelickom kostole sa môžete odfotiť s kamzíkom, v parku pri Kine Tatran vás čaká rodinka ľadových medveďov. Sova a jelene stoja pri vianočnom mestečku a aj samotný betlehem sa rozrástol. Pred okresným súdom pribudli svetelné korčule.

Vianočná výzdoba v Poprade. Snímka: rov

Ľadovú plochu na sídlisku už otvorili

Pri Aréne Poprad opäť vyrástla ľadová plocha na bezplatné korčuľovanie. Zašportovať si môžete počas školského roka v pondelok a štvrtok od 10.00 do 20.00 h, v utorok, stredu a piatok od 12.00 do 20.00 h a cez víkendy a počas prázdnin od 10.00 do 20.00 h. V utorok, stredu a piatok cez školský rok patrí plocha škôlkarom od 9.30 do 11.30 h. Na ľad môžete vstúpiť len na korčuliach. Zakorčuľovať zdarma si budete môcť aj na zimnom štadióne 25. a 31. decembra o 14.00 h v rámci akcie Vianoce na ľade.

Rokujú aj poslanci v Spišskej Belej

Obľúbený termín mestského či obecného zastupiteľstva štvrtok,12. decembra si vybrali aj v Spišskej Belej, o 16.00 h sa stretne zastupiteľstvo na mestskom úrade. Okrem povinnej jazdy v kombinácii dane – poplatky za komunálne odpady – rozpočet čaká na poslancov aj návrh schémy dopravy individuálnej bytovej výstavby Strážky s napojením na cestu prvej triedy, návrhom kalendára kultúrnych a športových podujatí v meste na rok 2020 či zásady hospodárenia a nakladania s majetkom mesta.

Spišská Belá. Ilustračná snímka: rov

Zomrel vedec Július Krempaský

Rodák z Krížovej Vsi a absolvent Gymnázia P. O. Hviezdoslava Július Krempaský odišiel vo veku 88 rokov. Bol spoluautorom šiestich patentov, propagátorom vedy a zameriaval sa na jej uplatnenie v praxi. Pôsobil na poli elektrotechnického priemyslu, skúmal polovodiče a prvenstvo na Slovensku mu patrí aj v oblasti synergetiky. Venoval sa aj vzťahu vedy a náboženstva. Za jeho vedeckú činnosť bol viackrát ocenený i Radom Ľudovíta Štúra, Cenou Slovenskej akadémie vied či Národnou cenou Slovenska.