Krátke správy z regiónu – 51. týždeň

Múzeum TANAP-u je zatvorené

Múzeum Štátnych lesov Tatranského národného parku v Tatranskej Lomnici je od pondelka 16. decembra až do 25. decembra zatvorené. Od 26. až do 30. decembra bude otvorené v štandardnom režime. Múzeum bude zatvorené aj na Silvestra, 31. decembra, a Nový rok, 1. januára. Na štandardný režim opäť nabehne múzeum od 2. januára. Otváracie hodiny múzea sú od 8.30 do 12.00 a od 13.00 do 16.00 h.

Múzeum TANAP-u v Tatranskej Lomnici. Ilustračná snímka: rov

Jeleňom nájdu nový domov

Štátne lesy TANAP-u informovali, že sa im podarilo odchytiť dva jelene a tri jelenice, ktoré navštevovali intravilány tatranských osád. Zatiaľ sú umiestnené vo zvernici v Tatranskej Javorine, ich domovom sa však stanú susedné Čechy. Za posledné tri roky odchytili lesníci spolu 11 jedincov so synatropným správaním. Odchytom sa však problém nevyrieši, stále sa v osadách pohybuje jelenia zver so zmeneným správaním. Situácii môže pomôcť každý z nás, správnym receptom je neprikrmovať jelene.

Schvaľovali aj v Starej Ľubovni

Minulý týždeň poslednýkrát v roku zasadli aj poslanci zo Starej Ľubovne. Schválili rozpočet na rok 2020 s výškou 15,4 milióna eur. Medzi najvýznamnejšie investičné akcie patrí výstavba miestnej komunikácie na Vansovej ul. za cca 1,12 mil. eur, mesto bude realizovať aj viaceré projekty z európskych investičných fondov ako revitalizácia vnútroblokov na sídlisku Západ za takmer 700-tisíc eur či vybudovanie prístupovej komunikácie, ktorá spája Popradskú a Továrenskú ul. za 1,43 milióna eur.

Ilustračná snímka: rov

V okresoch pribudnú nové sypače

Celkom trinásť nových moderných posypových vozidiel pribudlo do vozového parku Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja. Cena posypových vozidiel v kompletnej výbave sa vyšplhala na 2,7 milióna eur. Moderné vozidlá sú vybavené snehovými pluhmi, posypovými nadstavbami, vyklápacími nadstavbami a podvozkami. Nahradiť majú škodovky, ktoré sú staré vyše 40 rokov. Do každého okresu pribudne jeden sypač, pričom budúci rok plánuje župa viac investovať do popradského okresu.

Hlasujte za Naj v cestovnom ruchu

Aj tento rok môžete zahlasovať v ankete Najlepší v cestovnom ruchu Prešovského samosprávneho kraja za rok 2019 na stránke severovychod.sk. Cieľom je upriamiť pozornosť verejnosti na inšpiratívne osobnosti, kvalitné zariadenia, produkty a šikovných zamestnancov. Online SMS hlasovanie prebieha do 13. januára. Pre hlasovanie je potrebné zadať telefónny kontakt hlasujúceho, na ktorý bude zaslaný potvrdzujúci číselný kód. Spätná SMS je bezplatná. O víťazoch rozhodne porota i hlasy verejnosti.

V Poliankove zažijete virtuálnu realitu i zaujímavú hru digitálnej techniky a fotografie. Snímka: archív Poliankovo

Vyzbierali 750 kíl šatstva a darčekov

Vo vianočnej zbierke Nadácie Agel, do ktorej sa už po druhýkrát zapojili zamestnanci Nemocnice Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku, člen skupiny Agel, sa vyzbieralo napokon 750 kg šatstva a darčekov. Charitatívnu zbierku podporili aj ľudia z Kežmarku a z okolia, ktorí darovali rôzne hračky, oblečenie, deky či obliečky. Vyzbierané veci poputujú do Centra sociálnych služieb a Domu sociálnych služieb Ľubica. Nadácia Agel spríjemnila príchod Vianoc aj Centru rodiny s deťmi v Spišskej Belej.

Vysielajú programy pre pamätníkov

Seriál Straty a nálezy, Kaviareň Slávia či ďalšie programy z archívu – mnohí skôr narodení si prídu na svoje. Túto nedeľu o 6.00 h odštartuje RTVS nový televízny okruh Trojka. Celé vysielanie má odzrkadľovať motto S Trojkou nikdy nezostarneš. Hostiteľkami večerného bloku budú Alena Heribanová a Soňa Müllerová, programovým riaditeľom Marek Ťapák. RTVS zabezpečuje distribúciu len formou satelitu Astra3B, v terestriálnej distribučnej platforme bude dostupná vo verejnom multiplexe.

Záchranári sa vozia „na novom“

Minulú stredu odovzdala ministerka vnútra Denisa Saková desať terénnych vozidiel, ktoré budú slúžiť záchranárom Horskej záchrannej služby pri výkone ich činnosti. Vozidlá sú špeciálne upravené na prepravu pacienta v ležiacej polohe, taktiež sa majú na základe parametrov vyznačovať dobrou priechodnosťou v teréne. Po povinnostiach súvisiacich s modernizáciou vozového parku horských záchranárov riešili na stretnutí s ministerkou vnútra aj aktuálne témy ohľadom nadchádzajúcej zimnej sezóny.

Ulovte si vianočného kapra

Aj deti a mládež môžu priložiť ruku k príprave štedrovečernej večere, presnejšie k zisku „surovín“. V Starej Ľubovni si môžu ratolesti s chuťou zasúťažiť a vyloviť svojho vianočného kapra. Ako informovala samospráva na svojej webovej stránke, v sobotu 21. decembra o 17.00 h na plavárni organizuje túto predvianočnú akciu spoločnosť Slovbyterm Stará Ľubovňa. Vstupné na lov vianočného kapra je jedno euro, do súťaže sa môžu zapojiť všetky deti a mládež vo veku od 5 do 15 rokov.

Naše mestá pomôžu Prešovčanom

Posledné zastupiteľstvá v tomto roku sa niesli aj v znamení solidarity s ľuďmi, ktorí prišli 6. decembra o svoje domovy pri výbuchu bytového domu na Mukačevskej ulici. Mestské zastupiteľstvo v Kežmarku schválilo dotáciu tritisíc eur. Z radov poslancov zaznel aj návrh zrušiť silvestrovský ohňostroj a tragédiou postihnutým poslať ušetrené peniaze, návrh však neprešiel. Popradskí poslanci poslali do Prešova 25-tisíc eur. Rovnako ako Kežmarok, tak aj Svit a Spišská Belá prispejú po tritisíc eur.

Vyjdeme v stredu 8. januára

Keďže v pondelok 6. januára je štátny sviatok, posúva sa naša tradičná pondelková redakčná uzávierka i samotné vydanie novín. Podtatranské noviny vás preto v novom roku privítajú v stredu 8. januára. V redakcii nás od tejto stredy 18. decembra nezastihnete, inzerciu môžete zaslať mailom, prípadne podať osobne vo štvrtok 2. a v piatok 3. januára. Uzávierka inzercie je v piatok na pravé poludnie.