Krátke správy zo športu 49. týždeň

Lyžiara Adama Žampu v USA diskvalifikovali

Minulý týždeň pokračoval Svetový pohár v biatlone ďalšími disciplínami vo Švédsku. Štrban Martin Otčenáš skončil na 20 km 44. Ako finišman mužskej štafety šiel až do troch trestných okruhov a Slovákov priviedol do cieľa na 19. pozícii. Tatranskí bratia Žampovci síce v rámci Svetového pohára alpských lyžiarov vynechal preteky v Kanade, no do USA už cestovali. Adam v Super-G obsadil 48. priečku. V „obráku“ bol po prvom kole 25., ale o prvé body ho obrala diskvalifikácia. Andreas skončil 36.

Basketbalisti rozdrvili Komárno

V stredu prišiel v rámci do Svitu posledný tím tabuľky SBL, ktorý má momentálne veľké problémy a pod Tatrami ani nemal trénera. Hostia okamžite doplatili na slabú koncentráciu a za necelých päť minút prehrávali 24:3. Iskra ich nakoniec deklasovala 126:68 (73:27), pričom Isaiah Johnson zaknihoval výnimočné triple-double. Úplne inak to vyzeralo v sobotu v Leviciach, kde sa hral vyrovnaný duel až do koncovky, v ktorej Avramovič nedal kľúčovú trojku a Svit prehral 80:75 (39:38).

Kickboxerom sa v Turecku nedarilo

Na prelome novembra a decembra zavítali zástupcovia popradského PAGA Gym-u Pavol Garaj s Barborou Mayerovou do Antalyie. Nešli však na dovolenku, ale spolu so 696 kickboxermi z 63 krajín na druhú časť svetového šampionátu. Myerová však napriek bojovnému výkonu podľahla omnoho skúsenejšej Angličanke Monike Markowskej už v prvom zápase a nenadviazala tak na bronz zo Sarajeva. Garaj dopadol veľmi podobne, keď prehral prvý súboj so Soufiane Marzaqom. Maročan sa neskôr stal majstrom sveta.

V Levoči ocenili hádzanárov

Po Spišskej Starej Vsi si v spolupráci so SOŠV uctilo svojich úspešných olympionikov aj mesto Levoča. Od 2. decembra sa na budove Gymnázia J. F. Rimavského vynímajú pamätné tabule dvoch hádzanárov. Klubové úspechy Vincenta Lafka i Andreja Lukošíka sa spájajú najmä s Tatranom Prešov. Presadili sa však aj v reprezentácii, keď v roku 1972 na Olympijských hrách v Mníchove boli členmi strieborného československého tímu. Lukošík sa ceremoniálu osobne zúčastnil a Lafka ocenili in memoriam.

Bírová je vicemajsterkou Slovenska

V Nových Zámkoch sa 1. decembra konali Majstrovstvá Slovenska B kategórie v športovej gymnastike aj za účasti pretekárok ŠK ŠG GY-TA Poprad. Najviac sa darilo Silvii Bírovej, ktorá v kategórii mladších žiačok získala striebro a v hodnotení Slovenského pohára jej patrí 3. miesto. V rovnakej kategórii skončila Diana Šavelová 10., Nikola Kolačkovská 15. a Sára Saková 18. a Katarína Horská 26. Medzi najmladšími žiačkami patrí 6. priečka Nicole Garnekovej a 12. Diane Gibalovej.