Mladý Trenčan vydal prvú časť publikácie o tatranských názvosloviach

Vysoké Tatry plánuje autor zmapovať v štyroch dieloch.

Ilustračná snímka: archív Viktor Uherka

Uplynulý týždeň sa na knižný trh dostala nová publikácia s názvom Tatranské hrebene – názvoslovie (1. časť, Kopské sedlo – Javorové sedlo). Jej autorom je pôvodom Trenčan a dnes Kežmarčan Viktor Uherka.

Popísať chce celé Tatry

„Kniha takéhoto formátu a podoby nebola na trhu a už vôbec nie v slovenčine, preto bolo vhodné, aby niečo také vzniklo,“ uviedol autor knihy Viktor Uherka. Publikácia pozostáva z fotografií, do ktorých sú vpísané nielen názvy vrcholov, ale aj štrbín, sediel, rebríkov či žľabov. Už ako názov napovedá, ide o prvú časť z pripravovanej štvordielnej série. Autor v nej plánuje podrobne zmapovať názvoslovie Vysokých Tatier od Kopského až po Ľaliové sedlo. „Celý sprievodca ide hlavným hrebeňom od východu na západ, vrátane rázsoch a hrebeňových výbežkov,“ doplnil Veverka.

Ilustračná snímka: archív Viktor Uherka

Pomohol najmä Witold Paryski

Práce na prvotine trvali autorovi približne dva roky. Pri určovaní a popisovaní jednotlivých objektov využíval autor viaceré zdroje. „Všetky názvy som sa snažil určiť sám. Niekedy to bolo komplikované. Pri niektorých názvoch som porovnával vlastné fotografie s ďalšími piatimi, k tomu rôzne schémy,“ priblížil práce na novej publikácii autor. Pri určovaní jednotlivých objektov autorovi výrazne pomohli sprievodcovia po Tatrách, ktoré vydal výborný znalec Tatier Poliak Witold Paryski. „Z toho, čo existuje, je to asi najpresnejšie a najpodrobnejšie,“ uviedol Uherka. Pomohli aj publikácie Ivana Bohuša a tiež horolezeckí sprievodcovia po Vysokých Tatrách od Arna Puškáša.

Problémy boli hlavne pri určení názvov menších objektov, kde sa už v minulosti urobili nejaké chyby v názvosloví. Situáciu neuľahčila ani skutočnosť, že mnohé útvary majú iný názov v slovenčine, iný v poľštine a do toho sa z minulosti ešte mieša aj nemčina s maďarčinou.

Viktor Uherka. Snímka: archív VU

Knihu zbalíte aj do batoha

Väčšinu fotografií si autor robil sám. Nejde o celkom bežné pohľady z turistických chodníkov. Pri fotení použil autor aj rôzne ohniskové vzdialenosti objektívu, aby bolo možné zachytiť jednotlivé objekty. Napriek tomu by bežný turista nemal mať problém s identifikáciou objektov, keďže väčšina fotografií je z podhľadov. Pri každej fotografii je uvedené odkiaľ bol urobený záber, vrátane orientácie. Všetky texty pri fotografiách sú v slovenčine, poľštine a angličtine. V knihe je 84 fotografií. Malý formát približne vo veľkosti A5, umožňuje zbaliť knihu aj do batoha a nebude zaberať príliš veľa miesta. „Bol to kompromis medzi niečím veľkým, čo by mal človek iba na pozeranie doma v obývačke a zdalo sa mi to aj zbytočne veľké,“ dodal Uherka.

Ďalší diel by mal vyjsť najneskôr o 1,5 roka. Kniha vyšla v náklade dvetisíc kusov. V predaji bude v regionálnych kníhkupectvách. Objaviť by sa mala aj v miestnych informačných kanceláriách a zrejme aj na vysokohorských chatách. Jej cena je 18 eur. Objednať sa dá aj cez internet a sociálne siete.

Rastislav OVŠONKA

Tatranské hrebene – názvoslovie. Snímka: archív Viktora Uherku