Správy z kultúry: V Tatrách natáčali triler. Druhá časť Perinbaby príde do kín až budúci rok

Aukciou podporili mladé talenty

V Starej Ľubovni sa uskutočnila aukcia umeleckých diel. Jej cieľom bolo získať finančné prostriedky na materiálno-technické zabezpečenie pre novozaložený detský folklórny súbor pri Základnej škole Komenského v St. Ľubovni. Myšlienka založenia detského folklórneho súboru vznikla na základe vzájomnej spolupráce Ľubovnianskeho osvetového strediska a Základnej školy Komenského. Vydražením umeleckých diel tak ľudia prispeli na podporu talentovaných detí zo Starej Ľubovne.

Pri Sliezskom dome natáčali film Tváre

Hlavnými hrdinami bollywoodskeho filmu s názvom Chehre (Tváre) sú seniori zasneženej krajiny, ktorí sa hrajú na súdny proces. Ide o indicko-poľsko-slovenskú produkciu, ktorá si na natáčanie po prvýkrát vybrala práve Sliezky dom na Slovensku. Dej mysteriózno-psychologického trileru sa točí okolo seniorov z právnických profesií, ktorí žijú v zasneženej krajine a film sa začína a zároveň končí zábermi zo slovenských hôr. Film sa dostane do indických a európskych kín v apríli budúceho roka.

Filmári si vybrali za miesto natáčania slovenské Vysoké Tatry. Snímka: rov

 

Knechtová vystúpi so Šarišanom

Známa slovenská speváčka Katarína Knechtová so svojou kapelou a Folklórny súbor Šarišan sa spojili do jedinečného hudobno-tanečného projektu s názvom Puto. Ich spoločné vystúpenie chce umeleckým pohľadom poukázať na silu lásky k zemi, domovine, priateľom, ľuďom a tradíciám. Netradičný projekt chce prepojením modernej a ľudovej hudby, tanca, spevu, emócii osloviť všetky vekové kategórie. Výnimočné hudobné spojenie uvidíte vo štvrtok 19. decembra o 18.00 h v Aréne Poprad. Vstupné od 15 eur.

Perinbabu do konca roka neuvidíte

Tradičná vianočná rozprávka Perinbaba oslávila tento rok svoje 34. narodeniny. Príbeh o starenke, ktoré sa starala o sneh a láska nebojácneho Jakuba a Alžbetky sa teší obľube aj dnes. Pred vyše dvoma rokmi začal režisér Juraj Jakubisko nakrúcať jej pokračovanie, pričom divákom predstavil aj prvé zábery. Časť príbehu Perinbaba a dva svety sa nakrúcala aj v Kežmarku. Premiéra jej pokračovania bola naplánovaná do konca tohto roka. Perinbabu a dva svety napokon diváci uvidia v marci budúceho roka.

Ocenili Slováka žijúceho v Paríži

Mesto Levoča oceňovalo umelcov. Medzi ocenenými bol aj fotograf Peter Župník. Ten získal ocenenie za šírenie dobrého mena mesta v oblasti kultúry a umenia doma a vo svete, za špičkové výsledky na poli umeleckej fotografie v medzinárodnom meradle. Narodil sa v Levoči, dlhé roky žije v Paríži. Patrí k špičke slovenskej umeleckej fotografie. Najprv začal s fotografickými reportážami a ako jeden z prvých československých fotografov začal do fotografie vstupovať maliarskym zásahom.