Správy z kultúry: Uvedú knihu povestí a legiend o Levoči

Staré knihy poslúžia ako ozdoby

Ľubovnianska knižnica pripravila pre deti zaujímavé predvianočné aktivity. Do piatku 6. decembra sa môžu deti započúvať do knižných príbehov na Mikulášskom čítaní. Rovnako aj tvorivé dielne pre školské kluby, na ktorých si deti môžu vyrobiť netradičnú vianočnú ozdobu zo starých kníh, potrvajú do piatku. Na obe podujatia je potrebné sa vopred zaregistrovať na t. č. 052/432 15 01. Od utorka 10. decembra sa v knižnici uskutoční výstava handmade výrobkov a dobročinný bazár s názvom Malý vianočný jarmok.

Uvedú knihu od Antona Mareca

Slovenský prozaik a dramatik, autor literatúry pre deti a mládež Anton Marec napísal ďalšiu knihu, tentoraz o meste Levoča. Jeho publikácia s názvom Levoča – História, povesti a legendy vyšla pri príležitosti 770. výročia prvej písomnej zmienky o meste. Slávnostné uvedenie knihy a následná diskusia s autorom je naplánovaná na dnes, 3. decembra o 16.00 h v Galérii mesta Levoča. Zbierku povestí vydal Anton Marec aj v Kežmarku, pri príležitosti 750. výročia udelenia mestských práv mestu.

Anton Marec prednedávnom uviedol knihu legiend o Kežmarku. Snímka: vmi

Dámska jazda pomôže matkám

V kežmarskom Kine Iskra spoja príjemné s užitočným. Obľúbené filmové premietanie pre ženy a dámy bude mať tento raz benefičný charakter. Výťažok z akcie bude venovaný opusteným mamám, ktoré bojujú s existenčnými problémami, napríklad s bývaním. Dočasnú strechu nad hlavou im poskytuje Domov pod Tatrami v Batizovciach. Kežmarská dámska jazda bude vo štvrtok 5. decembra, vstupné 9,90 eur. Premietať sa bude vianočná romantická komédia Šťastný Nový rok s výnimočným hereckým obsadením.

Prečo mám rád slovenčinu?

Žiaci základných a stredných škôl zo Slovenska, ale aj deti zahraničných Slovákov sa môžu zapojiť do súťaže „Prečo mám rád slovenčinu, prečo mám rád Slovensko“. Súťažiaci môžu posielať rozprávky, príbehy, úvahy, básne na tému ako vnímajú Slovensko, ako sa rozprávajú s blízkymi v nárečí, aké miesta na Slovensku majú radi a pod. Deti majú opísať aj svoj vzťah k slovenčine. Svoje práce odovzdajú učiteľkám slovenského jazyka do 9. januára. Tie ich potom pošlú na adresu Štátneho pedagogického ústavu.