V kežmarskom Reds Crew by chceli rozpohybovať „svet“

Predstavíme vám rôznorodý šport zameraný na „fyzičku“, ktorý si už aj pod Tatrami našiel svoje miesto.

Dôležitú časť crossfitu tvorí vzpieranie. (Snímka: Reds Crew Trainings)

Crossfit je na Slovensku relatívne malým športom, no keďže názov má ochrannú známku, často sa ako synonymum používa termín funkčné fitnes. Tréningy i súťaže sa skladajú z troch vecí – vzpieranie, aeróbna činnosť (beh, plávanie, švihadlo, veslovanie na trenažéroch, atď.) a gymnastika, resp. cvičenie s vlastnou hmotnosťou. Na súťažiach sa to kombinuje a meria sa buď čas jednotlivých cvičení, alebo hodnota zdvihnutých kíl, prípadne preplávanie najväčšej vzdialenosti. Všetko, samozrejme, podľa štandardov, ktoré každý „crossfiťák“ ovláda.

Životospráva je základ

V kežmarskom Reds Crew Trainings sa mu venujú už sedem rokov. „Sústreďujeme sa najmä na to, aby sme rozpohybovali „svet“. Pomáhame bežným ľudom, ktorí by sa chceli začať hýbať, chcú schudnúť alebo sa prísť po práci zabaviť fyzickým tréningom a spoznať svoje limity. Takýchto máme v gyme okolo 60 až 80. U nás môžu zároveň vzhliadať k špičke ľadovca – súťažiacim, ktorých je u nás orientačne 20. Títo borci však trénujú minimálne päťkrát týždenne, často aj sedem a niekedy aj dvojfázovo. Už len to, že to popri zamestnaní stíhajú, je obdivuhodné. Samozrejme, ich tvrdé tréningy, ktorým venujú 10 až 12 hodín týždenne, sú navyše podstatne náročnejšie ako u bežných ľudí. Ročne absolvujú štyri až šesť súťaží,“ ozrejmil šéftréner Reds Crew Trainings Dávid Mikša a upozornil aj na dodržiavanie životosprávy: „Je to jeden zo základov, pretože to, čo človek zje, tvorí jeho palivo. Keď sa zle naje, tréning nestojí za nič. K tomu patrí spánok, pitný režim, doplnky výživy či aktívna regenerácia v podobe plávania alebo ľahkého behu.“

Zmiešaný kežmarský tím v Brne tvorili Samuel Szücs, Emma Kaňová, Jana Mikšová a Dávid Mikša. (Snímka: Reds Crew Trainings)

Pekné umiestnenia v ČR

Uplynulý víkend bolo zopár Kežmarčanov na súťaži v Banskej Bystrici, kde nedosiahli prenikavejší úspech. Predtým 23. a 24. novembra sa však pätnástka zúčastnila Elite Battle of Brno, kam chodieva výprava Reds Crew pravidelne. Najspokojnejšia môže byť Monika Veštúrová, ktorá triumfovala medzi juniorkami, tretie miesto bral junior Samuel Dubiel a René Blažek obsadil druhú priečku v kategórii Masters nad 35 rokov. Muži na najvyššie pozície nedosiahli a v súťaži zmiešaných tímov skončilo kežmarské kvarteto Dávid Mikša, Jana Mikšová, Samuel Szücs a Emma Kaňová štvrté. Najväčšími ťahúňmi gymu sú Vitalij Demjanovič a známy všestranný športovec, štvornásobný majster sveta v hokejbale Boris Oravec.

Dávid Mikša na veslárskom trenažéri v Brne. (Snímka: Reds Crew Trainings)

Athens Throwdown

Reds Crew Trainings čaká príprava na najväčšiu súťaž, ktorej sa kedy zúčastnilo. „Začiatkom apríla bude v Grécku odhadom 1 100 športovcov a od nás sa kvalifikovali dva tímy – trojice mužov, ale v januári sa pokúsia kvalifikovať aj ďalší naši členovia už ako jednotlivci. Bude to určite náš vrchol, veď sa tam stretneme s mnohými atlétmi na najvyššej úrovni. Veľmi sa na to tešíme a uvidíme, čo z toho bude,“ povedal Dávid Mikša a odhalil aj svoj cieľ: „Chcem, aby sa hýbalo, čo najviac ľudí. Budem sa snažiť, aby sa ľudia dostali k pohybu, ktorý ich bude baviť. Ak sa bude dať, tak tých, ktorí budú mať súťažné ambície, skúsim pripraviť na všetko, aby to zvládli po kondičnej, ale i psychickej stránke.“

Michal KLEIN