Bachratý zvolil správnu obuv a pri východe slnka zvíťazil

V sobotu pokračoval 7. ročník Zimnej bežeckej série predposledným tretím kolom vo Veľkej Lomnici.

Štefan Bachratý v cieli Sunrise Run-u. (Snímka: SportTatry)

Bežci sa za svitania zišli v golfovom rezorte Black Stork na Sunrise Run-e. Čiastočne zasnežená a miestami zľadovatená trať viedla od areálu smerom do obce, okolo Wild Park-u na vrch Smrekovec odkiaľ sa pretekári vrátili ku golfovému ihrisku. Vo Veľkej Lomnici za 23:29 min triumfoval tretíkrát za sebou Popradčan Štefan Bachratý: „Pred štartom som mal obavy, pretože počas týždňa ma trápilo nachladenie a vynechal som pár tréningov. V piatok som sa však už cítil dobre, chcel som sa posnažiť, ale s víťazstvom som nepočítal. Asi po troch kilometroch sme sa však s Adamom Tomečkom oddelili, nohy som mal stále dobré a výborná bola aj rýchlosť, takže už som si veril aj na prvenstvo. Vyšlo to tak, že som to nechal na záverečný šprint a vyhral som o necelých sto metrov. Trať bola podobná minuloročnej, akurát bolo viac ľadu, ale i odkrytého asfaltu. Problém bol teda s obuvou. Nakoniec som zvolil tretry s hrotmi, čo mi na ľadových úsekoch veľmi pomohlo. Takéto úseky som tým pádom musel aj vyhľadávať, pretože na asfalte som mal zase nevýhodu.“ Druhý skončil Adam Tomeček z Košíc a tretí Marek Vidlička z Banskej Štiavnice.

Timea Mihoková na Sunrise Run-e. (Snímka: SportTatry)

Vyhrala aj Mihoková

Zo žien trať najrýchlejšie zvládla za 27:07 min Batizovčanka Timea Mihoková z Bežeckého klubu Poprad pred Košičankou Barborou Němcovou a Simonou Čonkovou z Pečovskej Novej Vsi. Prešovčan Jozef Fabian bol najlepším nordic walkerom a v chôdzi s paličkami medzi ženami triumfovala Katarína Ščurková Z Popradu.

Obhája Mihoková a Bachratý minuloročný triumf v rácmi celej série? (Snímka: archív/SportTatry)

Bude to dramatické

Zimná bežecká séria vyvrcholí záverečným kolom 8. februára tradične na Grand Finále z Tatranskej Polianky na Sliezsky dom. Zaujímavosťou podujatia býva, že namiesto nordic walkerov sa s bežcami na trať vydajú aj skialpinisti. Na rozdiel od predošlého ročníka pôjde na poslednom kole takpovediac o všetko. Medzi mužmi totiž vedie Štefan Bachratý iba o päť bodov pred Adamom Tomečkom. „Prechádzajúce dva ročníky som už bol po treťom kole istým víťazom, ale teraz to bude ešte zaujímavé. Rozhodne sa až na Sliezskom dome, takže sa teším na dramatické preteky. Dúfam, že budem stopercentne zdravý a podám čo najlepší výkon,“ povedal Bachratý. Zaujímavá situácia bude zrejme aj medzi ženami. Výborne to majú rozbehnuté najmä Němcová s Čonkovou, ale keďže sa im najhorší výsledok vyškrtne, tak favoritkou bude zrejme Timea Mihoková, ktorá nebežala v Tatranskej Lomnici, ale zvíťazila v Štrbe i teraz.

Michal KLEIN