Bežkári na Štrbskom Plese súťažili pod záštitou hudobníkov Timkovcov

Po decembrovom Tatranskom pohári si svoje preteky v nedeli užili aj amatéri.

Spevák Igor Timko taktiež súťažil. (Snímky: Martin Smolka)

Už sedemročnú históriu totiž v Areáli bežeckého lyžovania Snow Štrbské Pleso píšu Štrbské bežky pod záštitou Igora a Ivana Timkovcov z kapely No Name. Známi hudobníci boli súčasťou 79-členného štartového poľa na päť kilometrov voľnou technikou. Absolútnym víťazom sa za 14:06 min však stal Ružomberčan Lukáš Olejár pred Jakubom Šiarnikom z Jasnej a Martinčanom Maximom Mejtským. Absolutórium si zaslúži aj Popradčan 55-ročný Dušan Augustiňák z domáceho Skiveteran Štrbské Pleso, ktorý dosiahol čas 15:47 min a za sebou nechal množstvo o generáciu mladších lyžiarov a o štyri sekundy zdolal najrýchlejšiu ženu Máriu Danielovú zo SportRysy Club. Druhá skončila jej oddielová kolegyňa Paulína Chudíková a tretia Margaréta Sokolová z Jasnej. Mená Olejár a Danielová sa zapíšu aj na putovné štrbské bežky.

Podujatie pre každého

Kto sa necítil na päť kilometrov, mal k dispozícii dvojkilometrovú trať, na ktorej súťažilo 77 bežkárov. Za necelých päť minút ju „sfúkla“ trojica Adrián Barbierik, Tomáš Bartko a Marek Dutko. Rohodovalo sa až na cieľovej čiare, ktorú preťal Lipták Barbierik o pol sekundy skôr než Bartko z Važca. Medzi ženami zvíťazila za 6:05 min Češka Lucie Plevová pred Liptáčkou Emíliou Rendovou a Veronikou Beťkovou z Opaliska. Obratnosť 108 pretekárov preverila aj 700-metrová trať s prekážkami Kros šprint, na ktorom zdupľovali prvenstvá Olejár s Danielovou. Súťažiť s nimi mohli aj žiaci a 43 najmenším deťom, ktoré si vyskúšali papučkové lyže, sa venovali bývalí olympionici zo Štrby.

Rekordná účasť

Na Štrbskom Plese sa bežkovalo v polooblačnom počasí s miernym snežením a celkovo 307 pretekárov znamená prekonanie doterajšieho účastníckeho rekordu. Štrbské bežky boli oslavou Svetového dňa snehu, ktorý oslávia aj alpskí lyžiari na Kubašok cup-e najbližšiu sobotu v Spišskom Bystrom. V Areáli bežeckého lyžovania Snow Štrbské Pleso môžete bežkovať denne od 9.00 h do 18.00 h. Už počas druhého februárového víkendu sa tam budú konať FIS preteky Memoriál 24 padlých hrdinov SNP a 14. marca bude hostiť druhú časť majstrovstiev Slovenska.

Michal KLEIN