Cena za detský čin roka putuje aj do Slovenskej Vsi

Ocenenie v kategórii Pomoc v rodine získala Simonka so sestrou – dcéry Alžbety Borovskej, ktorá už vyše roka trpí na následky mozgovej príhody.

Simonka Borovská si prevzala ocenenie Detský čin roka. Snímka: Detský čin roka

Už 19. ročník projektu Detský čin roka priniesol príbehy dobrých skutkov detí zo 77 slovenských škôl. Reálne príbehy detí, ktoré sú schopné nezištne pomôcť, obstáť v náročných životných situáciách a citlivo vnímať ľudí i prostredie okolo seba, prispievajú k zlepšeniu života okolo nás. Porota nominovala 35 príbehov detí v siedmich kategóriách. Následne 67 326 detí zo 703 slovenských škôl rozhodlo, ktoré skutky získali ocenenie v jednotlivých kategóriách – Záchrana života, Pomoc v rodine, Pomoc rovesníkom, Pomoc iným ľuďom, Pomoc prírode, Dobrý nápad a Cena Sašky Fischerovej – Malý Veľký čin. O jednej cene sa rozhodlo aj v online hlasovaní.

Museli nahradiť mamu

V kategórii Pomoc v rodine výberovú komisiu aj deti zaujal príbeh z listu učiteľky zo ZŠ M. R. Štefánika v Spišskej Belej, ktorá napísala príbeh Simonky Borovskej, v roku 2018/2019 žiačky siedmej triedy, ktorá spolu so sestrou musela prevziať domácnosť. Do triedy prišla ako šiestačka, už vtedy to nemala ľahké, pretože jej otec bol po mozgovej príhode čiastočne ochrnutý na ľavú stranu a zostal na invalidnom dôchodku. Najväčší úder však prišiel pred rokom v októbri. „Jedného dňa našli mamku ležať v kúpeľni na zemi. Rýchlo zavolali záchranku, diagnóza znela hrozne „mozgová príhoda“. Simonke sa zrútil celý svet. Mamka, ktorú teraz najviac potrebujú, leží už ôsmy mesiac bez pohnutia,“ uviedla v liste pre Detský čin roka Daniela Baksová. V triede následne zorganizovali finančnú zbierku, peniaze posielali aj učitelia. „Simonka so svojou sestrou odrazu museli robiť to, čo robila ich mamka. Musia pomáhať ockovi, ktorý to má veľmi ťažké. Dievčatá museli odrazu dospieť. Napriek všetkému Simonka sa nevzdáva, naďalej sa dobre učí, verí a modlí sa, aby sa mamka vrátila. Tým, že si rodina musí pomáhať, vybudovali si silnejšie puto a s láskou a obetavosťou to celá rodina zvláda, čo si v dnešnej dobe zaslúži obdiv a úctu,“ uzatvára Daniela Baksová.

Informovali sme vás vo februári

O nešťastnom osude Alžbety Borovskej sme vás informovali v Podtatranských novinách č. 7/2019 v článku Diagnóza: mŕtvica. Úlohu poisťovní často suplujú zbierky a benefičné koncerty, ktorý si môžete prečítať TU.

Prasknutá aneuryzma a silné krvácanie do mozgu neznamenali pre Alžbetu Borovskú priaznivé prognózy, operácia sa však podarila a rodina verila. Nastal určitý progres, podľa rodiny Alžbeta vníma svoje okolie, no keďže potrebuje nepretržitú starostlivosť, leží v Hospici sv. Alžbety v Ľubici. S nákladmi na liečbu okrem rodiny, priateľov, známych, ale aj úplne cudzích ľudí Alžbete Borovskej pomohol aj jej zamestnávateľ – Slovenská pošta cez svoju nadáciu, sociálny fond aj zbierku medzi kolegami z celého Slovenska.

Jana TOMALOVÁ