Editorial: Je jednoduché dať niekomu niečo „zadarmo“, keď to zaplatia iní, však?

Minulý týždeň sa na slovenskej politickej scéne udiala nevídaná vec. Minister životného prostredia totiž pod vplyvom alkoholu vyvolal v jednej reštaurácii roztržku a vznikla aj škoda na majetku. Pochybil, ale postavil sa k problému ako chlap, nezatĺkal a odstúpil z funkcie. Konečne niekto.

Chcel by som však upozorniť na dve veci, ktoré ma hnevajú. Na tú malichernejšiu ste si už asi všetci zvykli, no mne sa, ako sa hovorí, otvára nožík vo vrecku, keď to počujem – prekláňanie ženských priezvisk. Fajn, možno jazykovedný ústav hovorí niečo iné, ale podľa mňa je vrcholne neúctivé, ak človeka bez jeho súhlasu premenujete. V televízii dookola počúvam mená ako Merkelová, Shiffrinová, Williamsová a keď som pri tenistkách, tak absolútnym stropom môjho nepochopenia voči tomuto „pravidlu“ je Šarapovová. Ako pridať príponu -ová niekomu, kto sa oficiálne volá Šarapova? To musel vymyslieť jazykovedec, ktorý sa strašne nudil. Predstavte si, že nejaký Rus by sa volal Ivanovov, tak ženský ekvivalent by bol Ivanovovová? V jazykovednom ústave by asi mali vstať z mŕtvych, pretože už aj Slovenky si dávajú priezviská bez tejto typickej prípony. Napríklad aj atlétka Lucia Vadlejch, ktorú z nejakého dôvodu nemali v RTVS nutkanie premenovať. Čiže z toho mi vyplýva, že Slovenky majú právo na svoje oficiálne priezvisko a cudzinky nie. Nie je to trošku diskriminačné?

Druhá vec je omnoho dôležitejšia. Ja sa vám ešte takto prihovorím tesne pred voľbami, ale možno niektorým voličom-seniorom chcem vnuknúť jednu podľa mňa zásadnú myšlienku. V kampani sa niektorí oháňajú tým, že zvýšili dôchodky, no rétorika je taká, ako keby vám ich platili z vlastného vrecka, čo, samozrejme, nie je pravda. Na tie vyššie dôchodky sa skladá možno aj váš vnuk, ktorý má mladú rodinu a zarobí 500 eur. Skladáte sa na to i vy, pretože ceny rastú a vy preto platíte viac na daniach. Ja nehovorím, že je to neprirodzená vec vo fungovaní štátu, ale keď pôjdete k urnám, tak si spomeňte, že niekto sa hrdí tým, že vám dal peniaze, ktoré nám i vám na to zobral. Nič, čo vám dáva zadarmo, v skutočnosti nie je zadarmo a už dupľom nie z jeho vrecka, aj keď sa tvári ako spasiteľ sveta.

Michal KLEIN