Fašiangy sú symbolom veselosti a hojnosti. Ich súčasťou je i plesová sezóna

Čaká nás príjemné obdobie tancovačiek, plesov a bálov, a to až do 22. februára, keď je posledná sobota pred Popolcovou stredou.

Tradičné fašiangy v Batizovciach. Snímka: rov

Fašiangové obdobie sa začína sviatkom Troch Kráľov a končí o polnoci pred Popolcovou stredou. Typické je zábavami, plesmi, karnevalmi, sprievodmi v maskách, tradičnými zabíjačkovými špecialitami či sladkými dobrotami. Fašiangy boli radostným obdobím, a zároveň aj istou prípravou na blížiace sa 40-dňové pôstne obdobie. V minulosti bolo totiž zvykom pred pôstom sa dosýta najesť i vytancovať.

Dievčatá si hľadali ženícha

Počas fašiangov dedinčania nepracovali na poli, mali dostatok voľného času, ktorý využili na zábavu a hodovanie. Dodržiavali rôzne zvyky, ktoré im mali zabezpečiť pohodlie, úrodu a plodnosť. Dedinské tancovačky boli skvelou príležitosťou pre vydajachtivé dievčatá, ktoré si hľadali vhodného ženícha. Napríklad, keď sa dievča súce na vydaj nevydalo cez fašiangy, malo poväčšine hanbu. Voľakedy sa hovorievalo, že ak je fašiangové obdobie príliš dlhé, vydajú sa aj škaredé dievky. Mladí sa schádzali na priadkach v kúdeľnej izbe, tancovali a chlapci robili často dievčatám aj prieky. Organizovali sa zabíjačky, veď sa hovorilo, že kto sa nenaje poriadne na fašiangy, ten bude celý rok hladný. Vyvrcholením fašiangových sviatkov bolo pochovávanie basy. Veselé tóny hudby zazneli až po skončení pôstneho obdobia, mladí sa opäť stretli a zabávali napríklad pri stavaní májov.

Plesy zažívajú liberalizáciu

Súčasťou fašiangového obdobia je i plesová sezóna, ktorá sa pomaly rozbieha aj v našom regióne. V minulosti boli plesy výsadou šľachty, postupne sa stali súčasťou meštianskej spoločnosti a dnes sa na tejto spoločenskej udalosti môže zúčastniť takmer každý. Účastníci plesov museli voľakedy dodržiavať predpísané pravidlá, ktoré boli mimoriadne prísne, či už pri výbere oblečenia, spôsobe správania, stolovania či tancovania. V súčasnosti sa od týchto plesových pravidiel upustilo a nahradili ich benevolentnejšie spôsoby.

Plesová sezóna je v plnom prúde. Ilustračná snímka: archív Ľudová hudba Magura

Neodmysliteľnou súčasťou tejto spoločenskej udalosti je vhodné oblečenie. Jeho výber závisí od toho, či ide o prestížny ples, ktorý si vyžaduje presne stanovený dress code, alebo menší mestský či obecný ples, ktorý si nevyžaduje noblesné oblečenie. Či už ide, alebo nejde o významný ples, v zásade by sa mali dodržiavať určité pravidlá. Predpísaným oblečením pre dámy sú dlhé plesové šaty, od pánov sa vyžaduje tmavý oblek s kravatou či motýlikom. Pánske topánky by mali byť dokonca lesklé a so šnúrkami. Veľkým prehreškom proti etikete je, ak si žena na ples oblečie nohavice. Skúsení protokolisti však tvrdia, že z plesových pravidiel sa upustilo a v tejto oblasti sa prejavuje istá forma liberalizácie. Ak nejde o prestížny a významný ples, tak iba zriedka nájdete človeka, ktorý dodržiava tradičné protokolárne pravidlá obliekania, správania sa a stolovania. V súčasnosti sa praktizujú jednoduchšie a civilnejšie normy. V takomto prípade je ideálne sa pri výbere oblečenia riadiť odporúčaným odevom na pozvánke. Vtedy sa zaiste vyhnete prešľapom či trapasom.

V našom regióne sa môžete zabaviť aj na týchto plesoch:

Veronika MICHALČÍKOVÁ