Forma popradských hokejistov na prelome rokov zakolísala

„Kamzíci“ aktuálne okupujú 6. priečku v Tipsport Lige.

Podtatranci po dlhých rokoch nastúpili na zápas v červenom. (Snímka: mik)

Po decembrovej reprezentačnej prestávke čakala zverencov Petra Mikulu trojzápasová séria na domácom ľade. Odštartovala ešte 18. decembra, keď Podtatranci vyprášili pred 1 491 divákmi Michalovce 8:2, k čomu dopomohol hetrikom Lukáš Handlovský a premiéru v Tipsport Lige absolvoval 19-ročný obranca Tomáš Božoň. Nasledovali dva veľké ťaháky pre fanúšikov, na ktoré klub pripravil aj špeciálne červené retrodresy ako spomienku na majstrovskú sezónu 1980/81 TJ PS Poprad. Bratislavský Slovan prilákal 20. decembra na tribúny 4 133 divákov a na radosť väčšiny z nich „kamzíci“ dovtedajšieho lídra tabuľky zdolali 2:1.

Patrika Svitanu bráni slovanista s bohatými skúsenosťami z NHL Andrej Meszároš. (Snímka: mik)

Nič netrvá večne

O dva dni neskôr bolo jasné, že jedna deväťzápasová séria víťazstiev sa pretrhne, pretože ju ťahal Poprad, ale aj Košice, ktoré na seba narazili vo vzájomnom súboji pred 4 183 divákmi. Zápasu predchádzal slávnostný ceremoniál, pretože sa v tento deň zišiel tím zo sezóny 1980/81, ktorého tvárami boli Pavel Svitana či František Štolc st. a spomínalo sa na druhý titul v Slovenskej národnej hokejovej lige. Trénerovi Rudolfovi Šindelářovi vtedy asistoval Július Šupler, ktorého pamätná zástava pribudla pod strechu štadióna k menám ako Martin Štolc, Cane Gemov, Rudolf Tomašek, Milan Skokan a Pavel Svitana. Zaujímavosťou bolo, že po 10-týždňovej absencii sa do zostavy vrátil Matúš Paločko a dal si tak darček k 29. narodeninám, ktoré oslávil 23. decembra. Ešte v októbri mimo hokeja si nešťastne odrezal palec, ktorý mu však lekári dokázali zachrániť. Podtatrancom sa však skórovať nepodarilo a Košiciam podľahli 0:4.

Samuel Mlynarovič už ďalší zápas za Poprad proti Budapešti pridať nestihol. (Snímka: mik)

Paločkov hetrik

Ešte pred Štedrým dňom klub oznámil jednu zmenu v kádri. Samuel Mlynarovič totiž neprežíval ani zďaleka najlepšiu sezónu a tréner Mikula ho nechával na tribúne ako zdravého náhradníka. Paradoxne však zamieril na hosťovanie do konca sezóny k majstrovi z Banskej Bystrice. Na Štefana sa „kamzíci“ vydali do Miškovca. V bráne tentoraz dostal prednosť Nechvátal, ale po dvoch inkasovaných góloch ho už  uprostred prvej tretiny vystriedal Vošvrda. Napriek premiérovému zásahu v Tipsport Lige Michala Králika však Poprad prehral 3:2. Prvý z dvojice strelcov Petr Ulrych navyše utrpel zranenie ruky. Proti ďalšiemu maďarskému súperovi MAC Budapešť deň pred Silvestrom pod Tatrami napísal Matúš Paločko. Po spomínanom vážnom zranení totiž zaznamenal hetrik a na radosť 3 587 divákov rozhodol o triumfe 5:3.

Matúš Paločko zažil emotívny večer. (Snímka: mik)

Bolo to o presilovkách

Prvý novoročný duel absolvovali Popradčania pod Zoborom v piatok 4. januára. K zranenému Matisovi a Ulyrochovi však po zápase s Budapešťou pribudol Ján Ťavoda, ale jeho miesto zaujal navrátilec z juniorského svetového šampionátu Boris Česánek. Siedmym obrancom bol Božoň, trinástym útočníkom tradične Králik a zdravým náhradníkom Jorgen Karterud. Najzásadnejšie veci sa v Nitre udiali v presilovkách, keď až štyri z celkovo piatich gólov padli v početných výhodách. Keď si trest odpykával Česánek, Mitch Versteeg vystrelil od modrej cez piatich hráčov a jedným z nich bol aj Daniil Fominich, ktorý puk tečoval a napriek úspešnej reakcii Vošvrdu ho sám dorazil za jeho chrbát.

Poprad – Nitra. (Snímka: mik)

V závere prvého dejstva zase na trestnú lavicu putoval Matúš Paločko, v úvode druhého si k nemu prisadol Daniel Brejčák a „corgoni“ to využili. Kerbashian nabil na pravý kruh na strelu z prvej Yellow Hornovi, ktorý vypálil cez Kozáka, keď Voštvrdovi navyše clonil Blackwater. Následne svoju prvú presilovku využili aj hostia. Preisinger chcel spoza brány nájsť pred bránkoviskom Daniela Brejčáka, čomu síce Pupák zabránil, ale puk nešťastne zrazil za Šimocha. Tretia dvadsaťminútovka už priniesla aj jediný gól v rovnovážnom stave. Yellow Horn sa v rohu zbavil brániaceho Fabiana, pohybom oklamal aj Ervinga, popred bránkovisko posunul voľnému Kerbeshianovi, ktorému už stačilo iba trafiť poloodkrytú Vošvrdovu svätyňu. Sedem minút pred koncom opäť v početnej výhode ešte „kamzíci“ vykresali iskierku nádeje vďaka okulahodiacej kombinácii. Handlovský z vrcholu presilovkového vzorca prihral na ľavé krídlo osamotenému Preisingerovi, ten sa však neulakomil a ešte priťukol Brejčákovi, čo dokonale zmiatlo aj bezmocného Šimocha. Ideálnu príležitosť na vyrovnanie mal Poprad v početnej výhode o dvoch hráčov, ale Nitra oslabovku ustála a triumfovala 3:2.

Súboj Novozámčana Hatalu s Danielom Brejčákom. (Snímka: mik)

Najhorší výkon pod Mikulom

V piatok Podtatranci privítali pred 1 558 divákmi Nové Zámky a v zostave došlo len k jednej zmene, keď Božoňa nahradil navrátilec Ulrych. Zápas sa rozbiehal trochu pomalšie a skóre otvorili domáci. V rohu klziska bojovalo klbko hráčov, puku sa zmocnil Patrik Svitana, nakorčuľoval si pred Pavlasa, ktorého si vykúpal a rutinérsky zakončil. Novopečený kapitán „kamzíkov“ mal obrovskú zásluhu na všetkých strelených góloch. V druhej tretine potiahol akciu do otvorenej obrany Nových Zámkov, priťukol Takáčovi a puk si smolne vrazil za vlastného brankára Števuliak. V polovici stretnutia udreli aj hostia, keď Stupka na seba naviazal až kvarteto v modrých dresoch a pred Vošvrdom našiel osamoteného Bajteka. Gól Novozámčanov nakopol k vyššej ofenzívnej aktivite, čo vyústilo až do vyrovnania. Vošvrdovu pozornosť vyskúšal Hruška a z dorážky sa presadil Jaša.

Miroslav Preisinger pri ofenzívnej akcii proti Novým Zámkom. (Snímka: mik)

O víťazovi rozhodlo predĺženie, keď po pravom krídle potiahol útok Svitana, parádnou prihrávkou našiel v jazde Vandasa a na Pavlasa platil bekhendový blafák. Poprad zdolal Nové Zámky 3:2. „Hrali sme doma, takže aj z hľadiska postavania v tabuľke si to žiadalo vyhrať. Pod mojím vedením to však bol asi najhorší výkon. Menšia koncentrovanosť i nasadenie, ako keby sa mali Zámky poraziť samy. Bolo tam množstvo nepresných prihrávok, málo tlačenia do brány a aj málo streľby. Spokojný som jedine s dvoma bodmi,“ hodnotil tréner Podtatrancov Peter Mikula.

Michal KLEIN