Iskra prelomila sériu štyroch porážok a premiéru zažila nová posila

Svitskí basketbalisti zvládli priamy súboj o 6. priečku SBL.

Fotografie zo zápasu Svit – Handlová. (Snímky: mik)

Podtatranci dohrávali ešte pred Vianocami stretnutie 18. kola, no v Prievidzi ťahali za kratší koniec 87:62 (51:28). Citeľná bola ďalšia absencia rozohrávača Isaiaha Johnsona pre zdravotné problémy. „Medvede“ doplatili najmä na organizáciu hry v obrane a zásadná bola najmä druhá štvrtina, kedy nabrali až 25-bodové manko. O deň neskôr sa „smotánka“ slovenskej súťaže zišla v Leviciach na A4ka All-Star Game SBL, kde nechýbali ani Sviťania. Za „Tím Slovensko“ nastúpil Stanislav Baldovský (24b) a za „Tím svet“, ktorý triumfoval 136:133 (56:81), Jalen Nesbitt (9b) a Phil Carr (2b). Svitskí Američania mali navyše na lavičke ako jedného z dvojice asistentov Aramisa Nagliča aj svojho trénera z Iskry Rudolfa Juga.

Potrápili aj majstra

Dohrávka 13. kola medzi bratislavským Interom a Prievidzou 22. decembra dala bodku za prvou polovicou základnej časti, čo určilo štvrťfinálové dvojice Budiš Slovenského pohára. Iskre patrila 6. pozícia, takže si zahrá na palubovke tretích Levíc. V prípade úspechu by postúpila do Final Four, ktoré sa 14. a 15. februára uskutoční v Prievidzi. Rok 2019 uzavrelo stretnutie v Bratislave medzi majstrovským Interom, ktorý je lídrom súťaže, a práve Svitom 84:73 (43:37). Majster síce po prvej štvrtine vyhrával o priepastných 20 bodov, ale hostia sa dostali späť do zápasu a uprostred tretej desaťminútovky sa, dokonca, ujali vedenia po trojke Baldovského. Následne však urobili zbytočné chyby, nepremenili pár striel, zahodili štyri trestné hody, čo Inter využil a víťazstvo si ustrážil.

Daquaise Andrews nastúpil záver stretnutia. (Snímka: mik)

Ďalší Američan v tíme

V úvode nového roka získala novú posilu – 23-ročného rozohrávača Daquaisea Andrewsa, ktorý doteraz pôsobil len v zámorskej univerzitnej súťaži. Iskra ťahala štvorzápasovú sériu porážok, takže v sobotu 4. januára potrebovala doma v priamom súboji o 6. priečku zdolať Handlovú, no Andrews takmer celý zápas sledoval iba z lavičky a nastúpil až na posledné dve minúty. „Prišiel iba v piatok, bol s nami len chvíľku a najskôr sa musí začleniť do tímu, potrebuje pochopiť naše myslenie. Určite bolo pre neho dôležité, aby stretnutie sledoval z lavičky a videl, čo a ako robíme. Keď budú aj ostatní chlapci zodpovedne pristupovať k defenzíve, určite s ním budeme lepší. Ťažko povedať, čo očakávam od niekoho, koho som vlastne stretol prvýkrát. Viem akurát, že je to dobrý strelec a je veľmi rýchly. Musíme však spoločne zapracovať a verím, že celý tím mu pomôže k rastu a napredovaniu,“ vysvetlil tréner Rudolf Jugo, ktorý mal konečne k dispozícii kompletnú zostavu.

Zlý začiatok, dobrý koniec

Dôležité stretnutie však odštartovali o niečo lepšie Handlovčania, pretože domácim sa strelecky nedarilo a ešte v úvode druhej štvrtiny viedli o sedem bodov. „Medvede“ najmä vďaka americkým legionárom však nepriaznivý vývoj dokázali otočiť a do šatní odchádzali spokojnejšie za stavu 33:28. V úvode druhej polovice sa spoza perimetra trafili Carr, vzápätí aj Johnson a náskok narástol až na 18 bodov. Záverečná štvrtina sa viac-menej už len dohrávala. Do hry sa dostal Monček a tesne pred koncom aj Bizub, Ivan či nová posila Watkins a Svit vyhral 72:64. „Po niekoľkých porážkach sme nutne potrebovali zvíťaziť. Prišli sme domov na prvý novoročný zápas a máme víťazstvo pre našich fanúšikov. Kľúčom bola obrana, dobre sme blokovali, nepúšťali ich do otvorených striel a hrali tvrdo. Naopak, my sme strieľali omnoho častejšie ako v prvej štvrtine,“ hodnotil Phil Carr, ktorý zaznamenal 17 bodov.

Tréner BK Iskra Svit Rudolf Jugo. (Snímka: mik)

Slová trénera

„Vedeli sme, že to bude nesmierne náročný duel, pretože Handlová je veľmi dobrý tím. Napriek tomu sme však mali imperatív zvíťaziť. Podarilo sa momentálne máme s nimi bilanciu 3-0, čo môže byť dôležité v konečnom účtovaní. Hrali sme veľmi dobre v obrane a v ofenzíve sme mali výborný pohyb, akurát realizácia situácii bola spočiatku zlá.  Potom sme stabilizovali prechod do útoku a zbierali jednoduché koše a do šatní sme šli s päťbodovým vedením. Do druhého polčasu sme nastúpili s vyššou agresivitou a mali sme slušnú úspešnosť streľby spred i spoza perimetra. Preto sme si víťazstvo zaslúžili,“ vyjadril sa k priamemu súboju o 6. miesto Rudolf Jugo a pokračoval: „Pracujeme so skúsenými chlapcami, máme niekoľko Američanov, ktorí sú skutočne dobrí, ale zároveň pracujeme aj s mladými. Chceli by sme byť na vyššej priečke v tabuľke, ale naďalej budeme pracovať s mladíkmi a snažiť sa dostať z nich to, čo Svit potrebuje. Mali sme obrovské problémy so zdravím, ale momentálne musím zaklopať, každý je okey a dúfam, že to tak aj ostane.“

Michal KLEIN