„Kamzíci“ s novými legionármi zdolali Trenčín i Liptovský Mikuláš

V hokeji minulý týždeň rezonovali najmä zmeny v kádri.

Nór Karterud už pôsobí v domácej súťaži. (Snímka: archív/mik)

Najskôr klub predčasne ukončil kontrakt s Jorgenom Karterudom, ktorý po doliečení zranenia nedokázal presvedčiť trénerov. Nórsky útočník bol v posledných kolách iba zdravým náhradníkom a už si stihol pripísať aj prvé štarty za materskú Valerengu. Nasledovala výmena obrancov, keď do Michaloviec putoval Ján Ťavoda a pod Tatry zase Holanďan Mike Dalhuisen, ktorého si vyhliadol tréner Peter Mikula: „Upútal ma pohotovosťou streľby od modrej čiary. Príliš sa s tým nezabáva, má prehľad, dobrú prihrávku a takého hráča do obrany vítam.“

Adam Larkin a Mike Dalhuisen vytvorili tretiu obrannú dvojicu. (Snímka: mik)

Vo štvrtok do mužstva pribudli dvaja Američania, ktorí si európsky hokej vyskúšajú po prvýkrát. Obranca Adam Larkin je bratrancom hviezdy Detroitu Red Wings Dylana Larkina a medzi seniormi pôsobil výhradne v ECHL. Tam naposledy hrával aj útočník Jimmy Lodge, ale ten má skúsenosti aj z vyššej súťaže AHL. „Je to náš skauting, máme kontakty, pozeráme si hokejistov aj v Amerike či celom hokejovom svete a títo boli v ponuke. Je to však stále trochu risk, pretože môžete mať dobré referencie, ale vždy je dôležité, ako im sadne tím a liga. Uvidíme, ako sa adaptujú. S niektorými sme rozviazali kontrakty, pretože to nebolo ideálne, niektorí ešte opustia káder. Na veciach sa pracuje a v blízkej dobe sa dozviete, ako to dopadne. Máme viacero variantov, ale pôjde o dvoch až troch hráčov. Buď to budú výmeny, alebo odídu,“ vysvetlil riaditeľ HK Poprad Ľudovít Jurinyi.

Jimmy Lodge. (Snímka: mik)

Sedel Nechvátal a Magovac

„Kamzíci“ tak už majú deväť legionárov, no na zápasy ich môže nastúpiť iba sedem. V piatok sa to vyriešilo tak, že v nominácii nefiguroval český brankár Patrik Nechvátal a Tomášovi Vošvrdovi kryl chrbát junior Roman Rychlík. Ďalšie legionárske miesto navyše vyriešilo drobné tréningové zranenie Slovinca Magovaca. Zo Slovákov sa do zostavy nezmestili Štefan Fabian ani Peter Kundrik. Dlhodobo zranený Matúš Matis už začal aspoň s kondičným tréningom. Príchod nových hokejistov znamenal zmeny vo formáciách. Dalhuisen s Larkinom vytvorili tretiu obrannú dvojicu a Lodge operoval v treťom útoku pri Jacobsovi s Bjalončíkom. A práve táto pätica bola na ľade pri prvom góle Trenčína. Mikyska dostal za domácou bránou príliš veľa priestoru, Lodge nezabránil jeho prihrávke do medzikružia na zbiehajúceho Aldersona, ktorý Vošvrdu prestrelil. Onedlo sa však pri hre štyroch proti štyrom parádnym spôsobom uviedol v novom drese Adam Larkin a ukázal, že aj obrancovia môžu mať šikovné ruky. Najskôr šikovne vypichol puk Štachovi pri rozohrávke a okamžite sa pustil do efektného zakončenia, ktorým oklamal Stachu i gólmana Valenta. V jazde naznačil bekhendový blafák, no stihol si to ešte prehodiť na forhend a vyrovnal. „Samozrejme, musím dávať pozor v prvom rade v defenzíve, ale strieľať góly je väčšia zábava, takže moja hra spočíva taktiež aj na ofenzíve,“ opísal svoj štýl čoskoro 25-ročný Adam Larkin. Napriek inkasovaniam v prvej tretine boli brankári oporami svojich tímov. Najmä Valent vyriešil nejednu nebezpečnú situáciu a Vošvrdovi po strele Aldersona pomohlo aj brvno. V prostrednom dejstve obaja zatiahli roletu, no ani šancí nebolo mnoho.

Gólová akcia Adama Larkina. (Snímka: mik)

Zápas rozhodol Jimmy Lodge

Kľúčom k víťazstvu bola spolupráca popradských Američanov v záverečnom dejstve. Do rýchleho protiútoku a zároveň prečíslenia dvoch na jedného zavelil Jacobs, z pravého krídla presunul ťažisko na ľavé, kde bol pripravený na strelu z prvej Lodge a Valent na pohotové zakončenie nemal nárok. Tréner hostí Ján Pardavý st. sa už dve a pol minúty pred koncom odhodlal k power-play, kde síce jeho zverenci zavreli „kamzíkov“ v pásme, no spod tlaku dokázal Podtatrancov dostať Patrik Svitana tak, že puk posunul na Takáča, ktorý ho dopravil až do opustenej trenčianskej brány. Víťazstvo domácich 3:1 sledovalo na štadióne 2 019 divákov.

Jimmy Lodge sa snaží odzbrojiť Balána. (Snímka: mik)

„V prvej tretine sme mali prevahu a dostali sme sa aj do troch šancí, ktoré sme mohli využiť. V druhej časti nás Trenčín preveroval najmä v obrannom pásme, no cez prestávku sme si povedali, čo musíme zlepšiť. Cieľom v hokeji je však efektivita, zopár našich chýb, ktoré sa stávajú, súper nevyužil. Po spackanom predošlom stretnutí musím svojim hráčom poďakovať. Tretí útok bol nanovo zložený, celkom sa ujal, bol efektívny a dúfam, že nás poženie dopredu. S posilami prejavujem spokojnosť. Som príjemne prekvapený, že sa konečne rozhýbal aj Jacobs a hral to, čo si zhruba predstavujem. Po Nových Zámkoch som s ním mal pohovor. Pochopil, pridal na pohybe i rýchlosti a odohral jeden z lepších zápasov,“ hodnotil tréner Mikula.

Joona Erving má aj ofenzívne chúťky. (Snímka: mik)

Róbert Huna a Peter Bjalončík dvojgólovými strelcami

V nedeľu „kamzíci“ cestovali za najbližším možným súperom do Liptovského Mikuláša bez výrazných zásahov v zostave a začali výborne. Matej Paločko si v pravom rohu vymiešal domácu defenzívu, bekhendom prudko prihral popred bránkovisko, kde stál osamotený Bjaločník a Poprad viedol. Tesne pred prvou sirénou však vyrovnal Róbert Huna, ktorý prečítal Vošvrdovo vyhodenie a s prehľadom ho prekonal. Český gólman nemal najčistejšie svedomie ani pri presilovkovom góle Liptákov v druhej časti. Nachytal ho opäť Róbert Huna, ktorý si nakorčuľoval do pásma a z diaľky vystrelil cez cúvajúcich obrancov. Dvojgólovým strelcom sa potom stal aj Bjalončík, ktorého v jazde po pravom krídle neustrážil Smutný. Opäť však prišiel úder do šatne, pretože opäť v sieti skončila chytateľná strela z ľavého kruhu v podaní Dominika Kramára, ktorý na Liptove hosťuje práve z Popradu.

Peter Bjalončík strelil Liptákom dva góly. (Snímka: archív/mik)

Nepriaznivý vývoj otočili v predĺžení

Tretia dvadsaťminútovka priniesla ďalšie vyrovnanie. Ulrych totiž na modrej čiare zachytil puk, posunul ho na pravé krídlo Takáčovi, ten zase do medzikružia Svitanovi, ktorý ešte našiel Zagrapana a Romančík kapituloval. V predĺžení Patrik Svitana síce pálil len do nôh Kramára, ale výborne sa zorientoval, puku sa zmocnil opäť a jednoduché rozhodnutie o triumfe 3:4 pp ponúkol Vandasovi. „Bol to ťažký derby zápas a myslím si, že sme podcenili prvú tretinu. Mali sme tam viacero šancí, keby sme vtedy dali viac gólov, vyhrali by sme si to už skôr. Po stiahnutí hry na tri päťky sme boli viac v tempe, vyrovnali sme na 3:3 a predĺžení už bolo viac-menej isté, že gól dáme my, pretože sme mali viac príležitostí,“ povedal pre Youtube HK Poprad Peter Bjalončík. Tento týždeň má Tipsport Liga na programe iba jedno kolo, v ktorom v piatok „kamzíci“ privítajú Zvolen a v nedeľu sa odohrá exhibičný zápas hviezd. V Trenčíne na seba narazia tímy Mariána Hossu a Mariána Gáboríka. Súčasťou ich výberov budú aj dvaja Popradčania Michael Vandas s Lukášom Kozákom.