Kežmarčan Adam strávil Vianoce i Silvester v africkej Keni

Afrika mu jednoducho zavoňala. Po dvoch skúsenostiach s Etiópiou využil Kežmarčan Adam Brodanský možnosť pomáhať najbiednejším aj v metropole Kene.

Adam Brodanský má dobrodružné túlavé topánky a chuť pomáhať. Snímka: archív AB

Ak hovoríme o chudobe v Keni, neznamená to len materiálnu chudobu, ale aj vzdelanostnú a vedomostnú. Nairobi je mladé kozmopolitné mesto s piatimi miliónmi obyvateľov, ktoré sa rýchlo mení. My vám prinášame jeden z mnohých pohľadov na túto metropolu – pohľad očami Kežmarčana Adama Brodanského, ktorý sa do Kene dostal v októbri cez Vysokú školu zdravotníctva a sociálnej práce sv Alžbety. Na pol roka sa rozhodol pomáhať v Nairobi ako logista – má na starosti rôznorodé praktické aj administratívne úkony v nutričnom centre, tréningovom centre sv. Kizita, v škole a nemocnici sv. Filipa Neriho v Joske, stará sa o misijný byt i auto a šoférovanie. Nie je to však jeho prvá skúsenosť s Afrikou. V rokoch 2011 a 2013 pôsobil ako zdravotník v Etiópii. Afrika mu zavoňala a prianie vrátiť sa na starý kontinent sa naplnilo.

Štredrovečerné (asi) kurča

Nairobi sa vyznačuje vysokým prisťahovalectvom, ľudia pochádzajú z takmer 50 registrovaných kmeňov. V slumoch (časti mesta, kde žijú chudobné a sociálne slabé vrstvy obyvateľstva) sa zvyky jednotlivých kmeňov nepestujú ďalej, skôr sa postupne vytratia a spolu s nimi sa vytrácajú aj emócie a špecifická kmeňová kultúra a žije sa – ako možnosti dovolia – podľa vzoru západu. Aj Keňania, samozrejme, pred sviatkami upratujú svoje príbytky a vyrábajú vianočné dekorácie – rovnako ako u nás.

Život v Keni je pestrý. Snímka: Monika Tomaštíková

„Ale vznikajú aj smiešne situácie. Vidno, že niektoré veci opakujú, ale nevedia, o čo ide. Chystali sme s deťmi v škole pohľadnice. V priebehu niekoľkých hodín sme potrebovali vytvoriť 250 pohľadníc pre slovenských podporovateľov – takzvaných na diaľku adoptívnych rodičov. Takže som si nachystal jednoduché predlohy snehuliaka, lenže oni nevedia, čo to je. Čo im vysvetlím, keď sneh nevideli nikdy? Alebo vianočný stromček, v Keni nie sú jedle ani smreky. A väčšina našich chudobných slumových detí ani nemala nikdy doma umelý vianočný stromček. Počul som aj o takom zvyku, že umelý stromček sa postaví do domu na začiatku decembra a každý člen domácnosti má na neho dať každý deň ozdobu a do Vianoc ho vyzdobia,“ hovorí Adam Brodanský.

Ľudia sa snažia ušetriť peniaze, aby mali dobrú večeru na Štedrý deň. „Je to napríklad kurča, ale tie pred Vianocami veľmi zdražejú, takže si kúpia len polovicu alebo štvrťku pre celú rodinu. Zároveň majú obavy, či to nebude nejaký iný vták ako sliepka, lebo to nevedia celkom rozlíšiť, keď už to je rozštvrtené,“ vysvetľuje Kežmarčan.

Na Vianoce sa mnohí zadlžujú

Počas sviatočných dní sa Keňania snažia, aby boli deti šťastné a bolo im dopriate viac ako počas roka. Dostanú nové oblečenie, ktoré si zvyčajne hneď aj oblečú. Dospelí v slumoch sa darčekmi neobdarúvajú. Počas Vianoc mnoho chudobných opúšťa Nairobi a odchádza za rodinami na vidiek. Tí, čo ostanú v hlavnom meste, sa snažia chodiť do mestských parkov, lesov, piknikovať a zaplatiť deťom kolotoč či maľovanie na tvár. Mnoho rodín sa zadĺži a potom v januári živoria. Bohatší ľudia dávajú chudobnejším balíčky s potravinami.

Snímka: Monika Tomaštíková

„Už ich vidno aj v obchodoch nabalené – múka, ryža, olej, cukor. Prebieha to tak, že bohatší nachystajú balíčky a chudobní idú na Vianoce akože náhodou cez lepšie ulice. Nesmú si balíčky pýtať, ale bohatší, keď ich vidia, tak im balíček dajú,“ vysvetľuje tento charitatívny „obrad“ Adam Brodanský, ktorý sa síce pohybuje hlavne medzi chudobnými Keňanmi, nemôže si však nevšimnúť ani tých lepšie situovaných. Nakupujú Mercedesy, Lexusy, televízory, ich obydlia žiaria všetkými svetielkami. Rozdiel medzi chudobnými a bohatými je podľa Brodanského naozaj obrovský.

Silvestrujú aj v kostole

Silvester patrí v Nairobi ohňostrojom, ale napríklad v prímorskom meste Malindi v obchode ani nevedeli, čo je ohňostroj, a tak pálili prskavky a praskali balóny. Katolíci chodia večer na Silvestra do kostola a po ďakovnej omši nasledujú príhovory a rôzne pobožnosti až do rána, keď majú omšu k ďalšiemu sviatku. Je to tak aj preto, lebo vracať sa v Nairobi z kostola v noci je nebezpečné.

Jana TOMALOVÁ