Krátke správy z regiónu – 4. týždeň

Prezidentka prijala záchranárov

Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová privítala minulý týždeň v Prezidentskom paláci predstaviteľov Policajného zboru SR, Hasičského a záchranného zboru a Horskej záchrannej služby.  Prezidentka im poďakovala za prácu, ktorú vykonávajú vo verejnom záujme. Zdôraznila dôležitosť ich povolania, ktoré si vyžaduje dodržiavanie prísnych a náročných pracovných a etických štandardov. Na slávnostnom prijatí v prezidentskom paláci sa zúčastnil riaditeľ Horskej záchrannej služby Jozef Janiga.

Záchranári Horskej záchrannej služby u prezidentky SR Zuzany Čaputovej. Snímka: archív HZS

Naj psím plemenom je „yorkshir“

Mesto Poprad zverejnilo štatistiku najobľúbenejších psích plemien. K 31. decembru mesto evidovalo 2 098 psov a najväčšiu skupinu predstavujú kríženci, ktorých je 528. Najobľúbenejším plemenom Popradčanov je yorkshirský teriér, ktorých je celkovo 270. Druhým najrozšírenejším plemenom je maltézsky psík. Nasleduje plemeno nemecký ovčiak, Jack Russel teriér, labrador a čivava. Najviac psov mesto eviduje na Ulici Ludvíka Svobodu, nasleduje Tomášikova, Partizánska a Šrobárova ulici.

Vlak do Muszyny pôjde cez víkendy

Počas letných mesiacov sa tešilo mimoriadnej obľube vlakové spojenie z mesta Poprad cez Starú Ľubovňu do poľského kúpeľného mesta Muszyna. Vďaka záujmu zo strany cestujúcich budú vlaky na uvedenej trati premávať do 23. februára 2020. Sezónne zimné spojenie bude záujemcom dostupné počas víkendov a to v sobotu a v nedeľu o 7.30 h, 15.27 h z Popradu a o 9.53 h, 17.56 h z Muszyny. Toto vlakové spojenie má dopomôcť k spoznávaniu krás a podpore turizmu na slovenskej i poľskej strane.

Ilustračná snímka: rov

Najviac detí sa narodilo v januári a júli

V Spišskej Belej sa v minulom roku narodilo 94 novorodencov, z toho 36 dievčat a 58 chlapcov. Najčastejšie mená, ktoré dali svojim ratolestiam, boli u chlapcov Dominik, Ján, Matias, Šimon a Tobias. Medzi dievčenskými menami dominovali Laura, Linda, Nina a Natália. Najviac spišskobelianských novorodencov, viac ako 40, prišlo na svet v najbližšej kežmarskej nemocnici. Viaceré mamičky porodili svoje ratolesti aj v ľubovnianskej i popradskej nemocnici. Najviac detí sa vypýtalo na svet v mesiacoch január a júl.

Stretli sa na ekumenickej bohoslužbe

Ostatnú nedeľu sa zišli predstavitelia rôznych vierovyznaní na ekumenickej bohoslužbe v evanjelickom Kostole sv. Trojice v Poprade na Námestí sv. Egídia. Duchovní aj veriaci z najväčšieho podtatranského mesta sa stretli pri príležitosti Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov, aby prosili za jednotu vo viere. Na záver sa prítomným prihovoril primátor mesta Poprad Anton Danko. V rámci Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov sa modlia veriaci na celej severnej pologuli.

Námestie sv. Egídia v Poprade. Snímka: Andrea Jurčáková

Skúmali kandelábre v samosprávach

Združenie miest a obcí Slovenska realizovalo medzi 25. novembrom a 15. januárom prieskum zameraný na problematiku verejného osvetlenia s cieľom zistiť vedľajšie funkcie kandelábrov. Podľa výsledkov prieskumu využívajú mestá a obce stĺpy v 27 percentách aj na kamerový systém, takmer desať percent samospráv na ne umiestnilo dopravné značenie, 5,7 percenta ich spája s reklamnými pútačmi. ZMOS sa pýtal aj na spokojnosť s osvetlením, podľa výsledkov je väčšina obyvateľov spokojná s osvetlením.

V Tatrách spadol záchranár

V nedeľu zasahoval vo Vysokých Tatrách vrtuľník. 41-ročný horolezec spadol z hrebeňa Slavkovského štítu smerom do Kráľovského žľabu. Zranený muž padal približne dvesto metrov strmým terénom. Pri páde utrpel úraz oboch nôh. Horolezec bol príslušníkom Horskej záchrannej služby a o pomoc požiadal jeho kolega, ktorý za zraneným záchrannárom zostúpil do žľabu, poskytol mu prvú pomoc a pripravil ho na letecký transport. Muža previezli do popradskej nemocnice, kde sa podrobil ďalším vyšetreniam.

Suché pečivo nevyhadzujte

V období materiálneho dostatku neraz plytváme jedlom z našich chladničiek či chlebníkov. Študenti Gymnázia P. O. Hviezdoslava v Kežmarku zorganizovali zbierku zameranú práve na suché pečivo a vyzbierali 50 kilogramov pre lesnú zver, ktoré dokážu lesníci použiť na prikrmovanie zveri v stave núdze. S ponukou suchého nadbytočného pečiva vo vašich domácnostiach oslovte poľovníkov či lesníkov, ktorí môžu pre vás už nepoužiteľné pečivo zmeniť na užitočný zdroj potravy pre zver.

Vysoké Tatry. Snímka: rov

Spadla pod Lomnickým sedlom

Priniesli sme vám štatistiky horských záchranárov za uplynulý rok, nešťastie však neobchádza hory a ľudí na nich ani tento rok. V sobotu zasahovali členovia Horskej záchrannej služby pri úraze poľskej skialpinistky, ktorá si vykĺbila rameno pod Lomnickým sedlom na zjazdovej trati, ktorá momentálne nie je v prevádzke. Po ošetrení pokračovala zranená v sprievode záchranárov lanovkou zo Skalnatého plesa do Tatranskej Lomnice, kde ju záchranári odovzdali posádke rýchlej zdravotnej pomoci.

Autokemping je stále na prenájom

Štátne lesy Tatranského národného parku ponúkajú ako správca do nájmu Autokemping Červený Kláštor. Informácia je zverejnená na webe Štátnych lesov TANAP-u, ako aj na stránke ministerstva financií. Odporúčaná doba nájmu je desať rokov, trhové nájomné je určené na 7 273 eur za rok. Záujemcovia si do nájmu môžu vziať len všetky ponúkané nehnuteľnosti, medzi ktoré patrí recepcia na táborisku, hygienické zariadenia, osvetlenie, prípojky či chodník.