Krátke správy z regiónu – 5. týždeň

Vyšetrujú na novom ergometri

V nemocnici Dr. Alexandra v Kežmarku pribudol na internom oddelení nový záťažový ergometer. Prístroj novej generácie dokáže stanoviť pri EKG vyšetrení diagnózu, prognózu ischemickej choroby srdca a posúdiť výkonnostnú kapacitu srdca i celého organizmu. Vyšetrenie je limitované u pacientov s akútnym infarktom, ťažkým chlopňovým zúžením, artritídou či ťažkým pľúcnym ochorením. Prístroj za 12-tisíc eur nahradil v kežmarskej nemocnici starší model, ktorý slúžil pacientom doteraz.

Kežmarská nemocnica. Snímka: Richard Gerényi

Uviazli na Zadnom Gerlachu

V sobotu večer zaznamenala Horská záchranná služba žiadosť o pomoc od dvoch slovenských horolezcov. Po výstupe na Zadný Gerlachovský štít sa rozhodli zostúpiť do Velickej doliny Gipsyho cestou. Zhruba v nadmorskej výške 2 200 m  n. m. nevedeli samostatne pokračovať. Záchranárom sa podarilo horolezcov lokalizovať na základe svetelných znamení, po dosiahnutí poskytli uviaznutým neodkladnú pomoc a pomocou lanovej techniky ich vyprostili. Na Sliezsky dom pokračovali horolezci a záchranári pešo.

Za cencúle si zopovedáte sami

Mesto Poprad upozorňuje na svojej webstránke vlastníkov a správcov nehnuteľností, že sú zodpovední za sneh i ľad, ktorý sa počas zimy udržuje na strechách domov. Zo striech padajúce snehové dosky či cencúle môžu ohroziť okoloidúcich ľudí a vážne ich zraniť. Práve majitelia nehnuteľností sú tí, ktorí majú povinnosť odstrániť sneh a ľad zo svojich domov tak, aby neohrozoval chodcov pohybujúcich sa v blízkosti budovy. Majitelia sú tiež povinní tento stav aj priebežne kontrolovať.

Námestie sv. Egídia v Poprade. Snímka: rov

Zavraždil nájomcu penziónu

Pondelok 20. januára dopadol v Kežmarku tragicky. V jednom z penziónov na Starom trhu 21-ročný muž na smrť dobodal 41-ročného Kežmarčana – nájomcu penziónu a zranil ďalších dvoch Ukrajincov, ktorých previezli do nemocnice v Poprade. Oboch sa podarilo stabilizovať. Páchateľa ešte v ten večer zadržali priamo v Kežmarku. Vyšetrovateľ Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove vzniesol obvinenie voči 21-ročnému mužovi za obzvlášť závažný zločin vraždy sčasti dokonaný a sčasti v štádiu pokusu.

 

Na aplikáciu čakajú aj „iphonisti“

Horská záchranná služba informovala, že sa ospravedlňuje za nedostupnosť Aplikácie HZS v App Store. „Aktuálne prechádzame na novú verziu, záujemcov prosíme o trpezlivosť, prechod na nové technické riešenie sa spája aj s menšími technickými problémami,“ uvádza HZS, podľa ktorej sa snažia zapracovať pripomienky, aby aplikácia zjednodušila a urýchlila pomoc horských záchranárov a čoskoro bola v prevádzke a užitočná pre potenciálnych záujemcov z radov turistov.

Ilustračná snímka: HZS

Začali s prípravou Viva Italia

Mesto Poprad prevezme záštitu nad 8. ročníkom festivalu Viva Italia, ktorý zaplní centrum Popradu 10. až 13. júna. Hosťovským regiónom bude Apulia a pod Tatry prinesie stredomorské vône i temperament. V rámci príprav navštívila sardínska delegácia minulú stredu Poprad a mestský úrad, kde sa neformálne stretla s vedením mesta. Podľa informácií samosprávy sa na festivale gastronómie a kultúry opäť môžete tešiť okrem skvelého jedla či vína aj na výstavy, koncerty, premietanie a mnoho iného.

Zídu sa levočskí poslanci

Tento štvrtok bude zasadať Mestské zastupiteľstvo v Levoči. Poslanci majú na programe bod o nakladaní s majetkom mesta, zmene rozpočtu, ale na stole bude aj zriaďovacia listina a štatút Dobrovoľného hasičského zboru mesta Levoča a vymenovanie veliteľa DHZ. Diskutovať sa bude aj o bytovej otázke, súčasťou rokovania je aj výstavba dvoch nájomných bytových domov a súvisiacej technickej infraštruktúry. Rokovanie sa začne o 10.00 h v zasadacej miestnosti na mestskom úrade, rokovanie je verejné.

Levoča. Ilustračná snímka: rov

Pri Pradiarni obmedzia dopravu

Mesto Kežmarok pokračuje v rámci dobudovania priemyselného parku v Pradiarni s prácami na okružnej križovatke na ceste I. triedy č. 66. V termíne od 1. do 29. februára bude doprava usmerňovaná svetelnou signalizáciou, premávka sa totiž zúži na jeden jazdný pruh so šírkou tri metre. Z hľadiska bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky bude v úseku tiež znížená najvyššia povolená rýchlosť. Dobudovanie priemyselného parku je naviazané na vstup investora Mubea, ktorý už v parku buduje výrobnú halu.

Hasiči z Kežmarku zabodovali

Kežmarskí hasiči získali prvé miesto na Majstrovstvách Slovenskej republiky vo vyslobodzovaní zranených osôb z havarovaných vozidiel. Víťazstvo vybojovali Peter Brutovský ako vedúci družstva, Jaroslav Vojtaššák ako veliteľ zásahu, členmi družstva boli Maroš Vaverčák, Michal Freundorfer a Peter Kožuch, ktorý bol aj zdravotníkom. Družstvá museli vyslobodiť zranenú osobu z havarovaného vozidla, vyžrebovaný scenár sa tímy dozvedeli až odštartovaním zásahu a na úlohu mali 15 minút.