Na Staničnej zriadilo mesto stálu policajnú službu

Hlavnou úlohou novej služby je zvýšiť pocit bezpečnosti obyvateľov tejto mestskej časti, ale pôsobiť má aj preventívne.

Mestská polícia zriadila na Staničnej stanicu so stálou službou. Snímka: rov

 

Od začiatku roka funguje v Poprade-Matejovciach na Staničnej ulici šesť príslušníkov mestskej polície, ktorí dohliadajú na poriadok a bezpečnosť v tejto problémovej lokalite. „Chceli sme, aby mestská polícia bola priamo v samotnej kolónii, aby sa ľudia, ktorí chodia na stanicu, cítili bezpečne. Boli sťažnosti hlavne od ľudí, ktorí chodia na stanicu, že ich malí Rómovia obťažujú. Preto sme sa rozhodli, že okrsok dáme priamo tu na Staničnú ulicu,“ uviedol primátor Popradu Anton Danko.

Prioritou je komunitné centrum

Priamo pri unimobunkách, v ktorých žijú Rómovia, pribudla ďalšia s označením Mestská polícia Poprad. „Tým, že je tu 24-hodinová služba od 1. januára, už teraz vidieť, že je tu väčší poriadok,“ doplnil primátor. Popri stálej službe bude v popradskej mestskej časti pôsobiť aj Miestna občianska poriadková služba. V súčasnosti ju tvorí šesť ľudí. „Uniformovaný policajt je niečo iné, ako len nejaká dobrovoľná hliadka,“ dodal primátor.

Ilustračná snímka: rov

Mesto sa už niekoľko rokov snaží riešiť situáciu na Staničnej ulici, kde časť obyvateľov žije vo vlastných unimobunkách a časť v mestských, kde boli presťahovaní po požiari ich vlastného domu. „Je to ťažká otázka. Musí nám pomôcť aj štát. Sami to nevyriešime,“ uviedol primátor. Podľa neho stále nie sú vysporiadané pozemky v tejto lokalite. Mesto sa uchádzalo aj o príspevok na vybudovanie komunitného centra v tejto lokalite, zatiaľ bezúspešne. Mesto sa bude naďalej uchádzať o prostriedky na jeho vybudovanie. Komunitné centrum je podľa primátora prioritou, až následne si vie predstaviť aj riešenie bývania pre týchto obyvateľov. „Rád by som im tu postavil normálnu bytovku, ale z takých materiálov, ktoré sa nedajú rozobrať a ukradnúť. Takže betónová bytovka so železnými oknami, zabudovaným podlahovým kúrením. Myslím si, že v takomto by mohli bývať a bolo by to slušnejšie. Potom by sme vedeli upraviť aj okolie,“ uviedol primátor. Prioritou je však postavenie komunitného centra. Primátor nevedel odhadnúť, koľko ľudí žije v unimobunkách na Staničnej ulici. „Na papieri je číslo, ale realitu nevie nikto, ani oni,“ dodal primátor.

V unimobunkách žijú Rómovia od marca minulého roku. Až do 22. februára 2018 bývali vo vlastnom objekte na Staničnej ulici. Mesto vtedy muselo riešiť mimoriadnu situáciu, keďže 121 ľudí, z toho 71 detí zostalo bez strechy nad hlavou. Dočasne boli umiestnení v miestnej škole, neskôr v bývalom kine v Poprade-Veľkej.

Kolónia na Staničnej ulici v Poprade-Matejovciach. Snímka: rov

Zvýšenú kriminalitu neregistrujú

„Cieľom týchto opatrení je zabezpečiť priamu fyzickú prítomnosť policajtov v tejto mestskej časti. Tým sa zabráni prípadnému páchaniu trestnej činnosti a tiež zvýšiť pocit bezpečia u občanov tejto mestskej časti,“ zdôvodnil zriadenie pracoviska náčelník Mestskej polície Poprad Marián Gardoš. Podľa neho šesť policajtov a šesť pracovníkov MOPS by malo postačovať na zabezpečenie poriadku v tejto lokalite. V prípade potreby dokáže mestská polícia nasadiť aj ďalšie sily.

Podľa Gardoša mestská polícia neregistruje v tejto mestskej časti zvýšenú kriminalitu. „Najväčší problém je, že je tu množstvo Rómov a z toho pramení pocit ohrozenia obyvateľov. Ani my, ani policajný zbor tu nezaznamenal nárast trestnej činnosti. Tento krok je preventívne pôsobenie,“ dodal Gardoš. Mestskí policajti podľa neho nebudú sedieť výlučne na Staničnej ulici. Šiesti policajti zabezpečujú hliadkovú činnosť v rámci celej mestskej časti. Okrem stanice na Staničnej ulici majú mestskí policajti okrsok priamo v centre Matejoviec tam majú všetko potrebné vybavenie. Na Staničnej ulici majú unimobunku so základným kancelárskym vybavením, ktoré policajti potrebujú ku svojej práci.

Rastislav OVŠONKA