Na Štrbskom Plese dominovali Peter Mlynár a Poľka Kobielusz

Záver uplynulého roka patril tradičným pretekom bežcov na lyžiach.

Magdalena Kobielusz. (Snímka: Martin Smolka)

Pravá zima a sneh v strednej Európe nechali na seba čakať o čosi dlhšie, čo výrazne skomplikovalo kalendár kontinentálneho pohára FIS Slavic Cup. Podujatia v rakúskom Ramsau i poľskom Zakopanom museli zrušiť, no, našťastie, k nám prišla vianočná nádielka snehu. Napriek tomu, že pôvodne sa mal 47. ročník Tatranského pohára v behu na lyžiach uskutočniť už začiatkom decembra, organizátorom vyšiel aspoň náhradný termín 28. a 29. decembra. Vďaka sneženiu a ochladeniu mohli pracovníci Športového areálu Štrbské Pleso dokončiť prípravu šprintérskeho okruhu a bežkári zo Slovenska, Poľska, Českej republiky, Maďarska či, dokonca, Portugalska si tam mohli zmerať svoje sily.

Zdolal vrcholového bežkára

Prvý deň sa na 1,4-kilometrovej trati šprintovalo voľnou technikou a 52 mužov i 48 žien si muselo poradiť aj so silným snežením či nárazovým vetrom. Kvalifikáciu najrýchlejšie odbehol Poliak Mateusz Haratyk, ale v tesnom finálovom boji obsadil až tretie miesto. Predbehol ho Peter Mlynár zo Športového klubu polície Vysoké Tatry. Gerlachovčan už v roku 2018 ukončil vrcholovú kariéru v pozícii slovenskej mužskej reprezentačnej jednotky, ale športuje naďalej a o jeho solídnej výkonnosti svedčí aj fakt, že na Štrbskom Plese nechal za sebou aj aktuálneho účastníka Svetového pohára Luděka Šellera z Českej republiky.

Peter Mlynár. (Snímka: Martin Smolka)

Ženský šprint bol diametrálne odlišný a Poľka Magdalena Kobielusz nedala súperkám žiadnu šancu, keď zvíťazila v kvalifikácii aj vo všetkých finálových rozbehoch. Jej krajanka Karolina Kaleta skončila druhá a Slovensko malo zastúpenie na stupni víťazov vďaka Barbore Klementovej z Novák.

Víťazné repete

Predpovede počasia, ktoré na nedeľu sľubovali lyžiarom slnečné lúče a zasnežené hory, sa do bodky naplnili. Na štart individuálnych pretekov klasickou technikou s intervalovým štartom sa postavilo 57 mužov a 48 žien. Tri okruhy s celkovou dĺžkou piatich kilometrov najrýchlejšie odbehla 19-ročná Magdalena Kobielusz, ktorá napriek mladému veku má už za sebou päť ročníkov Tatranského pohára, no až teraz sa dostavili výsledky. Za sebou nechala krajanky Kaletu i Karolinu Kukuczku a Klementovej ostalo len nepopulárne štvrté miesto. Muži absolvovali oproti ženám dvojnásobnú porciu a aj v tejto disciplíne triumfoval Peter Mlynár pred Poliakmi Haratykom a Janom Antolcom.

Tatranský pohár v behu na lyžiach. (Snímka: Matúš Jančík)

Súťažiť môžete aj vy

Preteky zorganizovalo 40 dobrovoľných rozhodcov zo Športového klubu Štrba v spolupráci s obcou Štrba, ktorí možno aj pre vás 19. januára pripravia verejné preteky Štrbské bežky pod záštitou kapely No Name. Podujatie bude jedným z okolo 500 v 45 krajinách, ktoré sa zapoja do oslavy Svetového dňa snehu World Snow Day Medzinárodnej lyžiarskej asociácie FIS. Na Štrbskom Plese bude nachystaný dvoj a päťkilometrový okruh. Pretekať sa bude voľnou technikou s hromadným štartom, ale bežkári, ktorí preferujú klasickú stopu, si prídu na svoje taktiež. Mená najrýchlejších sa potom zapíšu na putovné Štrbské bežky. Žiaci si zasúťažia na 700-metrovej prekážkovej trati SnowKidz kros šprint s intervalovým štartom.

Bohatá história

Na Štrbskom Plese sa prvé Majstrovstvá Československa v lyžovaní konali už v roku 1920. Na rovnakom mieste sa v rokoch 1935 a 1970 uskutočnili aj Majstrovstvá sveta a v roku 2015 aj Svetová zimná Univerziáda. Areál si kontakt so svetovým lyžovaním udržiava doteraz práve vďaka Tatranskému poháru v behu na lyžiach, ktoré sú každoročne v medzinárodnom kalendári FIS Slavic Cup. Súčasťou podujatia boli v minulosti aj skoky na lyžiach, ale posledné preteky skokanov sa uskutočnili ešte na 42. ročníku.

(red, mik)

VÝSLEDKY 47. ROČNÍKA TATRANSKÉHO POHÁRA V BEHU NA LYŽIACH