Najkrajšia vianočná výzdoba stojí desaťtisíce eur

Už len jeden deň bude svietiť vianočná výzdoba v centre Popradu, vo Vysokých Tatrách i v Štrbe. V Kežmarku už začínajú s jej demontážou.

Vianočná výzdoba mesta Poprad. Snímka: mik

Ako už pri spustení vianočnej výzdoby avizovala samospráva, vianočná výzdoba bude svietiť do 15. januára. Podobne bude tomu aj v meste Vysoké Tatry, kde vianočnú výzdobu vypínajú v rovnakom termíne. Len do nedele svietila výzdoba v Kežmarku, kde tento týždeň už začínajú s jej demontážou. Podobne do 15. januára bude svietiť vianočná výzdoba aj v obci Štrba. Výnimkou je časť Štrbské Pleso, kde bude zimná výzdoba svietiť až do Veľkej noci.

Výzdoba stojí desaťtisíce

Mesto Poprad minulého roku výrazne vynovilo svoju vianočnú výzdobu v centre mesta. Rozsvietila sa už tradične počas podujatia Príchod Mikuláša 5. decembra. Ako sa uvádza na oficiálnom facebookovom profile mesta Poprad ide o „najkrajšiu vianočnú výzdobu na Slovensku.“ Nový je anjel na najväčšej kruhovej križovatke v meste. Novú podobu má adventný veniec vo fontáne i vianočný stromček. Obnovou prešla aj vstupná svetelná brána. Pribudla aj druhá svetelná brána 2020. Zmenou prešla aj Ulica 1. mája, kde hviezdy nahradili „cencúle“ a gule. Nový je aj fotopoint s kamzíkom. Pri kine pribudla trojica ľadových medveďov a tiež svetelné vtáky. Ďalšie zvieratá pribudli aj v iných častiach námestia. Rozšírený bol aj svetelný betlehem. Na Štefánikovej ulici pribudli svetelné korčule. Pri hoteli Poprad pribudol svetelný nápis Poprad, v Parku Milana Zvaru zase nápis Vianoce. Nové je aj osvetlenie stromov a pešej zóny.

Vianočná výzdoba mesta Poprad. Snímka: mik

Výrazná obmena vianočného osvetlenia v meste Poprad si vyžiadala aj výrazne vyššie finančné prostriedky. Kým v roku 2017 boli podľa schválených rozpočtov mesta náklady na vianočnú výzdobu vyše 80-tisíc eur a v roku 2018 to bolo vyše 90-tisíc eur, v roku 2019 stúpli náklady na vianočnú výzdobu na viac ako 142-tisíc eur. V pôvodnom rozpočte mesta na rok 2019 sa pritom uvažovalo až so sumou 170-tisíc eur. V Poprade možno očakávať ďalšie rozšírenie vianočnej výzdoby aj v tomto roku. Poslanci v rámci rozpočtu schválili na rok 2020 na montáž, demontáž a nové prvky vianočnej výzdoby 184-tisíc eur.

Menšie mestá investujú do výzdoby menej

Výrazne nižšie náklady investujú do vianočnej výzdoby okolité samosprávy. Mesto Kežmarok, podľa schváleného rozpočtu na rok 2019, na obnovu svetelnej výzdoby vrátane montáže a demontáže a na doplnenie prvkov vianočnej výzdoby a výmenu reťazí vyčlenilo 22-tisíc eur. Na rok 2020 plánuje mesto Kežmarok vyčleniť na vianočnú výzdobu, vrátane nových prvkov desaťtisíc eur.

V Starej Ľubovni výraznejšou obmenou prešla vianočná výzdoba ešte v roku 2017. Vtedy samospráva vyčlenila na doplnenie vianočnej výzdoby 13-tisíc eur, ktoré slúžili na zakúpenie vianočnej gule či nových svetelných hadov. Oveľa zložitejšie je nájsť výdavky na vianočnú výzdobu napr. v prípade mesta Vysoké Tatry, kde je vianočná výzdoba zahrnutá v celkovej sume výdavkov na celoročné verejné osvetlenie mesta. O vianočnú výzdobu sa tu starajú Verejnoprospešné služby Vysoké Tatry.

Rastislav OVŠONKA