Najkrajšie zábery hodnotil aj úspešný popradský fotograf

Podľa Martina Krystýneka dokáže dobrú fotografiu urobiť aj amatér. Stačí byť iba v správnom čase na správnom mieste.

Fotograf Martin Krystýnek. Snímka: archív M. K.

Siedmy ročník fotografickej súťaže Choď a foť vyhlásila Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska ešte začiatkom minulého roka. Určená bola amatérskym i profesionálnym fotografom.

Najviac snímok urobili v prírode

Fotografi mohli do súťaže zasielať iba snímky zhotovené na území Prešovského kraja. Súťažilo sa v štyroch kategóriách: Black&white, Kultúra, tradície a história, Príroda, Šport a športové aktivity. Porota udelila ešte dve individuálne ocenenia: Cena predsedu poroty a Grand prix. Spomedzi 431 fotografií vybrala odborná porota v zložení Ján Štovka, Martin Krystýnek, Stano Mihálik a Ladislav Biath tie najlepšie. Takmer presná polovica záberov bola vyhotovená v prírode a víťazným záberom v kategórii Príroda bola fotografia od Mariána Kurica s názvom Osamotený (Zamkovského chata). V kategórii Black&white získal prvenstvo záber Tibora Šarišského s názvom Mláka (Prešov). V kategórii Kultúra, tradície a história vyhrala snímka zemiakových pivničiek z Liptovskej Tepličky s výhľadom na Tatry od Martina Bugára. V kategórii Šport a športové aktivity oslovila porotcov fotografia hasičov od Tibora Šarišského. Cenu predsedu poroty Jána Štovku získal záber zamrznutého Štrbského plesa v opare od Lucie Petrušovej.

Cenu poroty získala Lucia Petrušová za snímku Zamrznuté Štrbské pleso v opare. Snímka: Lucia Petrušová (zdroj: severovychod.sk)

„Fotografia zamrznutého Štrbského plesa vznikla za krásneho slnečného počasia, keď nad zamrznutým plesom vykukla tzv. polárna žiara (opar). Ako sa vraví, človek bol v správnom čase na správnom mieste. Fotenie prebiehalo za pomoci statívu a hľadania si správnej kompozície, kde už samotná kulisa prírody a ľudí spravila krásnu symbiózu obrazu, v tomto prípade fotografie. Súťaž je výborným projektom pre zviditeľnenie severovýchodu Slovenska. Som hrdá východniarka a som rada, že môžem aj takýmto spôsobom podporiť domáci cestovný ruch nášho malebného kraja,“ povedala pre Krajskú organizáciu cestovného ruchu Severovýchod Slovenska autorka víťaznej fotografie Lucia Petrušová. Cenu Grand Prix získal Marián Kuric za snímku s názvom Mesačnou cestou, ktorá vznikla v blízkosti Téryho chaty. Do hlasovania o najkrajšie zábery Prešovského kraja sa mohla zapojiť aj verejnosť prostredníctvom hlasovania na Facebookovej stránke KOCR Severovýchod Slovenska. Ľudia spomedzi všetkých fotografií vybrali záber od Tomáša Šefčíka s názvom Na bežkách za západom.

Víťazná snímka v kategórii Príroda s názvom Osamotený (Zamkovského chata). Snímka: Marián Kuric (zdroj: severovychod.sk)

Porota vybrala 47 záberov, ktoré sú súčasťou putovnej výstavy. Tá je zatiaľ prístupná v Divadle Jonáša Záborského v Prešove a putovať bude po Slovensku i do zahraničia.

Fotografia musí byť v prvom rade zaujímavá

O víťazoch v jednotlivých kategóriach fotografickej súťaže rozhodoval aj popradský fotograf Martin Krystýnek. Do porotcovského kresla si v tejto súťaži zasadol prvýkrát, v medzinárodnych súťažiach je porotcom pravidelne. „V súťaži boli amatéri i profesionáli a tie fotky boli dobré. Niektoré zábery sa mi veľmi páčili a dal som im aj najviac bodov. Aj amatér dokáže urobiť dobrú fotku, len musí byť v správnom čase na správnom mieste,“ povedal Martin Krystýnek, ktorý je aj predsedom Asociácie profesionálnych slovenských fotografov. Uviedol, že vo všetkých súťažiach sa hodnotí najprv impakt, to znamená, ako tá fotografie pôsobí na prvý pohľad, potom sa rieši technická kvalita, ostrosť či emócie. Podľa Krystýneka musí byť fotka v prvom rade zaujímavá, aby sa človek pri nej zastavil a pozrel si ju. „Mne sa najviac páčili fotky od Mariána Kurica. Jeho zábery som si pozeral aj po súťaži, má veľmi dobrú tvorbu, dokonca som prekvapený, že nie je medzi profesionálnymi fotografmi. Páčili sa mi aj krajinky a folklór,“ povedal Krystýnek, ktorý v najbližšej dobe zasadne do porotcovského kresla v nórskej celonárodnej súťaži, kde je prihlásených vyše dvetisíc fotografov.

Veronika MICHALČÍKOVÁ