Naše hrady: V Kežmarku privítajú jar aj svätého Huberta

V miniseriáli Podtatranských novín sa s múzejníkmi rozprávame o sezóne minulej aj nadchádzajúcej.

Ilustračná snímka: rov

S riaditeľkou Múzea v Kežmarku Erikou Cintulovou sme hodnotili uplynulý rok na Kežmarskom hrade. Samotný hrad si drží čísla z predminulého roka, celková návštevnosť múzea s tromi objektami však poklesla o vyše šesť percent. Erika Cintulová hovorí o dvoch dôvodoch nižších čísel.

Uplynulá sezóna: úspešná a náročná

V prvom rade číslam nepomohol od letnej sezóny až do konca roka meštiansky dom na Hlavnom námestí 55. „Hoci sme avizovali, že rekonštrukcia vážnejšie nenaruší prevádzku, museli sme expozície zatvoriť, keďže sa išlo aj do interiéru. Tým pádom nám vypadla návštevnosť za tento objekt,“ vraví Cintulová. Nižšie čísla počas otvorenia letnej turistickej sezóny malo na svedomí počasie, rovnako zaúradovalo aj pri jej ukončení. „Pevne verím, že tento rok nám bude počasie konečne priať. Už vieme, že letnú turistickú sezónu otvárame 3. mája, musíme si dopredu objednať pekné počasie,“ hovorí Erika Cintulová.

Návštevníkom v sezóne ponúkame všehochuť a nie je zanedbateľné ani to, že sme mali v sezóne otvorené sedem dní v týždni a vstupy sme regulovali podľa počtu návštevníkov. Keď ich bolo viac, brali sme vstupy aj každých 15 minút.

 

Erika Cintulová

Celkový počet návštevníkov v roku 2019 dosiahol číslo 59 157. Hoci išlo o pokles o šesť percent, tržby múzejníkom narástli, na zvýšenom vstupnom zarobili vyše 164-tisíc eur. „Celkove môžeme povedať, že sezóna bola úspešná, ale aj náročná, lebo podujatí sme mali veľa. Návštevníkom v sezóne ponúkame všehochuť a nie je zanedbateľné ani to, že sme mali v sezóne otvorené sedem dní v týždni a vstupy sme regulovali podľa počtu návštevníkov. Keď ich bolo viac, brali sme vstupy aj každých 15 minút,“ hodnotí riaditeľka.

Expozície: Sprístupnia lapidárium

Do otvorenia letnej turistickej sezóny v Kežmarku sprístupnia zrekonštruovaný meštiansky dom, možno však len priestory na poschodí. S prízemím počkajú, aby nové sanačné omietky mohli preschnúť. S otvorením sezóny plánujú na hrade sprístupniť aj lapidárium, momentálne sa dorábajú do expozície panely. Keďže múzeum uspelo v cezhraničnom projekte zameranom na Magdeburské právo v spolupráci s poľským mestom Limanowa, podarí sa reinštalovať aj ďalšiu expozíciu – radničnú.

Pôvodná socha Svetlonosky bude vystavená v lapidáriu. Snímka: archív Múzea v Kežmarku

V Kežmarku sa pripravujú aj na reinštaláciu hradnej pivnice. Projekt je pripravený, ale ak by múzeum peniaze získalo, pracovať sa začne zrejme až na budúci rok. „Podali sme aj projekty na interiér hradnej kaplnky, lebo potrebujeme poriešiť pieskovcové stĺpy. Keďže sa tam organizujú koncerty, svadby, chceme z kaplnky urobiť naozaj dôstojný priestor,“ hovorí Erika Cintulová.

Akcie: Spomenú si aj na sv. Huberta

Počas roka sú, samozrejme, plánované aj výstavy, prinášame vám aspoň ich prierez. Jedna bude venovaná Alojzovi Krupitzerovi, ktorý bol chatárom na Chate pod Rysmi a Kežmarskej chate. Miesto v kalendári výstav sa našlo aj pre karpatských Nemcov, keďže Karpatskonemecký spolok v Kežmarku si pripomína 30. výročie vzniku. Záver roka bude patriť výstave venovanej betlehemom.

Múzejníci majú plné ruky práce aj s chystaním kulís na rozprávku na hrade. Snímka: jat

Múzejníci pripravili pre návštevníkov dve nové podujatia. Prvým je vítanie jari pred Popolcovou stredou. „Naše dievčatá práve chystajú program, je dosť možné, že ho pripravíme spoločne s Mestským kultúrnym strediskom, lebo aj mesto má už niečo v pláne. Mal by byť historický sprievod v maskách, ktorý sa začne od hradu a pôjde k radnici. My program budeme situovať pred sprievodom, budú mu predchádzať veľkonočné tvorivé dielne,“ vraví Erika Cintulová. Na jeseň chcú podujatie v Kežmarku niesť v duchu sv. Huberta.

Jana TOMALOVÁ