Po vyše 30 rokoch majú zimný štadión

Minulý utorok otvorili v Starej Ľubovni za účasti trojnásobného víťaza NHL a ľubovnianskeho rodáka Mariána Hossu zimný štadión.

Marián Hossa vhadzuje buly na zimnom štadióne v Starej Ľubovni. Smímka: lms

Zavŕšil sa tak viac ako 30-ročný proces výstavby tohto športoviska v Starej Ľubovni. „Mesto má ďalší športový stánok, ktorý bude slúžiť žiakom materských, základných a stredných škôl a širokej športovej verejnosti. Osobne mám z otvorenia štadióna veľkú radosť,“ povedal pre Podtatranské noviny primátor Ľuboš Tomko.

Štadión stál 1,6 milióna eur

Zimný štadión otvorili pre verejnosť už 31. decembra 2019, s miernym sklzom. Pôvodne sa tak malo udiať už v septembri. Problémom bol podľa primátora sklz v stavebných prácach. Už prvý deň využili možnosť verejného korčuľovania desiatky ľudí. Celkové náklady na výstavbu a spustenie prevádzky dosiahli 1,6 milióna eur bez dane z pridanej hodnoty. V tejto sume sú zahrnuté aj náklady na rolbu, mantinely a vnútorné vybavenie štadióna. Ľadová plocha má rozmery 56 krát 26 metrov. V hale je sto miest na sedenie a rovnaký počet miest na státie. Súčasťou vybavenia je aj jeden bufet.

Vlastníkom a prevádzkovateľom štadióna je spoločnosť Ken-Ex, na ktorú mesto previedlo pozemky a rozostavanú stavbu zimného štadióna za jedno euro. Samospráva vybudovala prístupovú cestu a 139 parkovacích miest, ktoré budú definitívne dokončené na jar tohto roka. Samospráva sa zároveň zaviazala poskytovať na prevádzku štadióna dotáciu vo výške stotisíc eur ročne počas najbližších 15 rokov. Keďže štadión bol oficiálne otvorený až tohto roku, prvé dotácie začnú plynúť až teraz.

Otvorenie zimného štadióna v Starej Ľubovni – PEM arény. Snímka: lms

Podaril sa na tretí pokus

„Teší nás veľký záujem o korčuľovanie hlavne počas víkendov. Začínajú nás využívať už aj školy. Po slávnostnom otvorení plánujeme urobiť nábor do hokejového klubu Ľubovnianski rytieri a začíname pracovať s mládežou. Veľmi sa na túto prácu tešíme a veríme, že nájdeme dostatok priaznivcov, sponzorov a dobrovoľníkov, ktorí nám pomôžu dostať Starú Ľubovňu na hokejovú mapu,“ povedal pre Podtatranské noviny konateľ spoločnosti Ken-Ex Ján Kentoš.

S výstavbou zimného štadióna sa v Starej Ľubovni začalo ešte v roku 1988. Do roku 1990 boli postavené základy hľadiska, ľadová plocha a tiež hrubá stavba šatní a prevádzkovej budovy. Z dôvodu nedostatku peňazí sa celá stavba zastavila. Nádejou pre Staroľubovňanov bola dotácia vlády vo výške jeden milión eur na dostavbu štadióna v roku 2010. V roku 2013 novopostavená oblúková konštrukcia strechy nevydržala nápor snehu a zrútila sa. Nová nádej pre dokončenie prišla v roku 2018, keď mesto predalo firme Ken-Ex pozemky a stavbu. Výstavba štadióna začala opäť v apríli 2019 a štadión bol dokončený v decembri.

Rastislav OVŠONKA