Popradské líšky pôjdu do semifinále z prvého miesta

Hokejistky v sobotu bez problémov zvládli posledný domáci zápas základnej časti Extraligy žien.

V stretnutí proti Košičankám sa viac-menej útočilo len na jednu bránku. (Snímky: mik)

Keďže Ivan Bednár mal povinnosti pri poľskej ženskej reprezentácii, ktorá pod hlavičkou Silesia Brackens hráva medzinárodnú Elite Women‘s Hockey League, nemohol zároveň koučovať svoje „líšky“. Viedol ich teda jeho asistent a syn Martin, ale aj ten musel po druhej tretine odísť. Popradčanky to však v pohode zvládli aj bez nich a posledné Košice, ktoré ešte nezískali ani bod a počas aktuálnej sezóny strelili len štyri góly, s prehľadom sfúkli a hru mali od úvodného buly až po záverečný klaksón absolútne pod kontrolou. V prvej tretine sa síce pomalšie rozbiehali, keď skórovali iba Staroňová s Kleinovou, ale v druhej už predviedli osemgólový uragán. Opäť sa presadila Kleinová a presné zásahy idú aj na kontá Džurňákovej i Záňovej. Uprostred zápasu si miesto v domácej bráne vymenila Madáčová s Grzybowskou a strelecký koncert pokračoval zásluhou Paľovej, Gaborčíkovej, dvoch gólov kapitánky Bianky Šulikovej a na skóre na 10:0 po dvoch tretinách uzavrela Želonková.

Hetrik obrankyne

Záverečná dvadsaťminútovka priniesla gól Nilabovičovej, ďalší Gaborčíkovej, ale i nepremenené trestné strieľanie Staroňovej. Práve zákrok Košičanky Hostakovičovej bol prvým nedovoleným v stretnutí a až po ňom sa to na trestných laviaciach trošku nakopilo. Práve pri hre štyroch proti štyrom spečatila výsledok 13:0 i hetrik 22-ročná obrankyňa Popradských líšok Alexandra Gaborčíková: „Celú kariéru som sa obávala chodiť do útoku, pretože som sa bála, že prepadnem v obrane. Túto sezónu som sa však prestala báť a zatiaľ mi to vychádza. Vždy som hrala pod tlakom, no teraz je to odľahčené. Možno som už konečne dospela a som rada, že sa mi darí, aj keď nie som najmladšia. Je to však aj zásluha spoluhráčok, pretože ak by ma vzadu nezastúpili, vznikali by prečíslenia, ktoré by mohli skončiť gólom v našej sieti. Už som aj zaskakovala za útočníčku, ale stále ma to ťahá späť do obrany, ktorá mi prirástla k srdiečku a rada si vychutnám súperku, keď ju ubránim v súboji jedna na jedna.“

„Tréningový“ zápas

Hneď po stretnutí spoluhráčky tradične hokejovo obdarovali tortou do tváre druhú najstaršiu členku kádra Annu Džurňákovú, ktorá v piatok oslávila 37 rokov. „Potešili ma, ale čakala som to trošku neskôr. Som rada, že baby na to myslia. Byť v takomto kolektíve je pre mňa také omladenie. Z tej reality sa pri nich cítim taká vyprostená do iného sveta, takže je to pre mňa relax. Hokej ma baví od malička a myslím si, že ešte ma dlho baviť bude. Zápas proti Košiciam sa niesol v takom tréningovom tempe, aj keď prvá tretina bola taká bezmocná. Trochu nám trvalo, kým sme sa rozbehli, ale potom to už napredovalo. Chytili sme sa aj strelecky, aj sme viac korčuľovali, viac sme si to hádzali, čím sme si vytvárali väčší priestor,“ hodnotila oslávenkyňa Džurňáková a doplnila ju Alexandra Gaborčíková: „S týmto súperom sme si mohli ideálne vyskúšať kombináciu, pretože proti ťažšiemu takú možnosť nebudeme mať. Tam musíme chodiť viac do brány a byť razantné. Teraz sme si veľa prihrávali a chceli sme dávať hlavne pekné góly. Košice síce dostali veľa gólov, ale je pekné, že dievčatá bojujú, veľmi chcú a držím im palce, aby sa zlepšovali.“

Skromné vyhlásenie

Sobotňajšie víťazstvo Popradských líšok znamená, že už s určitosťou vyhrajú základnú časť a do semifinále play-off pôjdu z prvého miesta, takže budú najväčšími adeptkami na titul. „Okrem Košíc a dajme tomu aj Zvolena ostatní súperi dosť hrýzli a bolo to o tom, či prišli alebo neprišli v plnom počte. Základná časť je však jedna súťaž a play-off druhá. Vieme teda, že už v semifinále nás čaká ťažký súper, ale boli by sme šťastné, keby sme postúpili aspoň do finále. Očakávania sú jedna vec, ale musíme ísť postupnými krokmi, pre nás je podstatné prísť do finále, a potom uvidíme, čo bude ďalej. Ja patrím medzi najstaršie v kabíne, ale mám okolo seba mladé pušky, ktoré mi pomáhajú v produktivite. Pre mňa však nie sú podstatné body, ale že sa kolektív teší z víťazstiev,“ povedala Anna Džurňáková, ktorá so 48 bodmi (23+25) vedie kanadské bodovanie Popradu.

Majú Instagram

Na ženský hokej zvykne chodiť len pár desiatok divákov, ale pre dievčatá je to veľké hobby a vášeň, čo preukazujú aj mimo ľadu. „Sme dosť dobrá partia a po zápasoch si spolu chodievame aj posedieť vonku. Založili sme si aj účet na Instagrame, kde predstavujeme hráčky a približujeme tam, ako to chodí v kabíne. Máme aj nejakých divákov a vždy nás poteší ich reakcia, že nám držia palce a stmeľuje to kolektív,“ dodala Alexandra Gaborčíková.

Michal KLEIN