Šesťzápasová víťazná šnúra Popradu sa na Zemplíne pretrhla

Hokejisti minulý týždeň odohrali v rámci Tipsport Ligy tri stretnutia.

Poprad – Detva. (Snímka: archív/mik)

V utorok pod Poľanou, kde zápas sledovalo iba 291 divákov, v zostave Popradu chýbali dlhodobo laborujúci Matis i Magovac, ale tréner Mikula premiešal formácie. Ako prvá hrala Zagrapanova so Svitanom a Takáčom, krídelníkmi Jacobsa boli Vandas s Lapšanským a k Preisingerovi s Handlovským sa posunul Matúš Paločko. Skóre otvorili hneď v úvode „kamzíci“, keď Petríkovi po Kozákovej bombe od modrej vypadol puk a doťukol ho Takáč. Vedenie zvýšil Jacobs, ktorý sa z ľavého krídla cez nedôrazne brániaceho Frederika Fekiača pretlačil až k Petríkovi a šikovne zakončil. Uprostred stretnutia sa práve Jacobs vracal z trestnej lavice, no keďže Ulrychovi nikto v defenzíve nepomohol, český bek musel riešiť až dvojicu Detvanov a odrazený puk pohotovo upratal za Vošvrdu Ščurko, čím ukončil svoje gólové suchoty trvajúce od 2. kola. O vyrovnanie sa na začiatku záverečnej tretiny postaral Peter Valent, no leví podiel na ňom mal Gašpar, ktorý vyhral buly v útočnom pásme a strelca v ideálnej pozícii našiel pomedzi nohy Preisingera, Handlovského i Ulrycha súčasne.

Poprad – Detva. (Snímka: archív/mik)

Dva góly Lapšanského

Popradčania však rýchlo odpovedali v ďalšej početnej výhode. Dalhuisen nahodil cez hradbu tiel na Petríka a z dorážky uspel Lapšanský. Staronová akvizícia Podtatrancov onedlho Detvanov zlomila, keď ju spätnou prihrávkou na pravý kruh našiel Vandas a Lapšanský premiešal Petríkovi nápoj vo fľaši, ktorú mal položenú na vinkli.  Iskierku nádeje ešte domácim vykresal Žilka, pretože Takáč nedostatočne reagoval na to, že Daniel Brejčák bol pri mantineli, odkiaľ nahadzoval Golian, ďalší obranca Kozák strážil Šišovského. „Medvede“ tak ešte skúsili odvolať Petríka, no definitívny klinec do prázdnej brány na 3:5 im zatĺkol Handlovský. Tipsportligový duel pod Poľanou sledovalo iba 291 divákov. „Bol to ťažký zápas na malom klzisku a v nehokejovej atmosfére. Bolo to náročné, aj keď sme viedli. Boli sme korčuliarsky lepší, no aj keď oni vyrovnali na 2:2, verili sme, že to na konci zlomíme, čo sa aj podarilo. Veľmi nám pomohol gól na 3:2, pretože Detva hrá taký škaredý hokej a keby bolo vyrovnané, tak by sme sa s ňou trápili,“ povedal Matúš Paločko.

Matej Kristín. (Snímka: mik)

Výmena gólmanov

V piatok na seba pred 3 238 divákmi narazili dva tímy, ktoré majú v poslednom období najlepšiu formu z celej Tisport Ligy. Pod Tatry totiž pricestoval majster z Banskej Bystrice. Keďže HK Poprad počas týždňa vymenil brankára Patrika Nechvátala do Nových Zámkov za Mateja Kristína, tak práve Vošvrdov náhradník bol jedinou zmenou v zostave, no do zápasu nezasiahol.

Colin Jacobs proti Banskej Bystrici. (Snímka: mik)

Dvojgólový oslávenec

Stretnutie sa rozbiehalo pomalšie, ale jeden gól predsa len padol v prvej tretine. Strelu Daniela Brejčáka od modrej čiary tečoval Preisinger a Melicherčíkovi puk prepadol za chrbát. Vstup do prostrednej časti vyšiel lepšie „baranom“. Najskôr Nemčík prihral z ľavého krídla do medzikružia expopradčanovi Mlynarovičovi, ktorého neustrážil Larkin a bolo vyrovnané. Vzápätí Vošvrda vyrazil pokus Briana Ihnáčaka iba nad seba a puk doklepol Bubela. Uprostred duelu prišla séria vylúčení, čo emočne nezvládol Southorn, ktorý smerom k rozhodcovi hodil hokejku i rukavice, za čo šiel predčasne pod sprchy, ale dostal aj päťminútový trest.

Mike Dalhuisen proti Banskej Bystrici dvakrát skóroval. (Snímka: mik)

„Kamzíci“ tak hrali prakticky po celý zvyšok tretiny presilovku a pri hre štyroch proti trom vyrovnali. Larkin nabil na ľavý kruh Dalhuisenovi a po jeho strele z prvej Melicherčíkovi puk opäť prepadol. Záverečné dejstvo vyšlo lepšie Popradčanom a aj zásluhou ďalšieho neistého zákroku ich odchovanca v bránke hostí. Ulrychovu prihrávku medzi kruhmi tečoval Zagrapan a Melicherčík nesklepol betóny včas. Keď ho Dan Ceman odvolal na power-play, tak krásnym oblúčikom z vlastného obranného pásma uzavrel triumf Popradu na 4:2 Holanďan Mike Dalhuisen, ktorý v deň zápasu oslávil 31. narodeniny: „Vau, to bol súboj. Oba tímy sa prekonávali. Bol to taký play-off štýl, mali sme úžasnú podporu, fanúšikovia boli úžasní. Nevidím tam ani žiaden špeciálny moment, išlo najmä o tvrdú tímovú prácu. K narodeninám som dal nielen sebe, ale aj divákom pekný dvojgólový darček.“

Poprad – Michalovce. (Snímka: archív/mik)

Domáci nastúpili s rešpektom

Tréner Mikula v nedeľu v Michalovciach len kozmeticky upravil formácie, ale dôveru dal opäť tým istým zverencom. Ako prvý sa presadil Matej Paločko, ktorý si aj napriek tesnému bráneniu Venteläho spoza brány nakorčuľoval až do streleckej pozície a nemieril presne nad ľavé rameno gólmana Trenčana. Práve Ventelä započal peknú kombináciu, ktorá viedla k vyrovnaniu. V jazde prihral Lalancettemu na pravé krídlo, ten cez Brejčáka prihral pred bránu Korhonenovi, ktorý len usmernil puk medzi Vošvrdove betóny. Rozhodlo sa až v záverečnej časti. Šimun pri ľavom mantineli získal puk, Ervinga oklamal parádnou sťahovačkou a priamo z nej aj prekonal Vošvrdu. Michalovce tak triumfovali 2:1 a „kamzíkom“ pretrhli šesťzápasovú sériu víťazstiev. „V prvej tretine sa na to dalo pozerať, no po desiatich minútach sme mali viesť 0:3. Nebol to prvý zápas, keď sme mali v úvode viacero šancí, ale nepremenili sme ich. Súper hral proti nám s rešpektom, čo sme však nevyužili. Po vyrovnávajúcom góle sme sa nedokázali vrátiť do hry. Mali sme ťažké nohy, slabý prístup bez sily na puku, prestalo sa nám dariť, prišla nervozita a nepremenili sme preto ani ďalšie šance. Súper to využil, dal nám druhý gól a my sme už neboli schopní výsledok zvrátiť,“ zhodnotil tréner HK Poprad Peter Mikula.

Michal KLEIN