Správy z kultúry: Kriminálny psychológ poodhalí svoju prácu. V Tatrách otvoria múzeum horolezectva

Predstaví sa kriminálny psychológ

Chcete vedieť, ako investigatívci čítajú mysle a ako sa dostávajú k pravde? Potom si nenechajte ujsť prednášku Ondreja Kubíka, kriminálneho psychológa, právnika, bezpečnostného analytika a uznávaného experta na psychologické posudzovanie osobnosti. Kubík priblíži metódy vypočúvania a získavania informácií, ktoré sa používajú u nás a prezradí, ako sa dané poznatky dajú využiť v trestno-právnych situáciách. Viac sa dozviete v stredu 15. januára o 19.00 h v Kine Tatran. Vstupné 6 eur.

Stoličnoho džyvky vydali debutové CD

Semifinalistky druhej série folklórnej súťaže Zem spieva vydali svoje debutové CD. Stoličnoho džyvky je zoskupenie troch mladých dievčat z Veľkého Lipníka, ktoré okrem spevu spája aj rodinné puto. V súťaži zaspievali lipnické piesne a ukázali tradičné kroje. Na ich debutovom CD s názvom Stoličnoho džyvky sa nachádzajú piesne práve z obce Veľký Lipník a Stráňany. Slávnostný galavečer, na ktorom uvedú CD do života, sa uskutoční v sobotu 18. januára o 17.00 h vo Veľkom Lipníku. Vstupné dobrovoľné.

Sníma: FB Stoličnoho džyvky

Študenti menia svet umením

Na výstave Školy umeleckého priemyslu v Kežmarku môžete vidieť ukážky tvorby malých tematických fotografických kolekcií umeleckej, ale aj komerčnej fotoprodukcie. Súčasťou výstavy budú aj návrhy na poštové známky, logo školy, priemyselné a umelecké produkty a iné 2D grafické štúdie na rôzne témy. Pre milovníkov maľby sú pripravené súbory diel realizované nezvyčajnými výtvarnými technikami. Práce nájdete vo výstavných priestoroch kežmarskej mestskej knižnice do 14. februára.

Prečítajú text a vytvoria si aj pečiatky

Popradčan Zbyňo Džadoň je spevák, textár, hudobník i spisovateľ. Vydal knižku Lara a nebo, ktorej súčasťou je aj CD s pesničkami. Spolu s ilustrátorkou Janou Kalixovou prídu 19. januára o 10.00 h do Domu kultúry v Poprade povedať niečo o tom, ako kniha vznikala. Autor z nej prečíta zopár strán, povie niečo o Lare a zaspieva pesničky, ktoré ku knihe patria. Jana Kalixová si pripravila výtvarnú dielňu, v ktorej si deti dotvoria ilustrácie z knihy a vyrobia pečiatky z linolea. Vstupné 1 euro.

Nájdete tu múzeum horolezectva

Na Štrbskom Plese bude mať múzeum horolezecká legenda Reinhold Messner. Pochádza z Južného Tirolska a ako prvému sa mu spoločne s Petrom Habelerom v roku 1978 podarilo dosiahnuť vrchol Mount Everestu bez použitia kyslíkových prístrojov. V múzeu sa dozviete viac nielen o ňom, ale aj o miestnych horolezcoch. Nachádzať sa bude v priestoroch kontroverznej vyhliadkovej veže a sprístupnené by malo byť v lete tohto roku. Podobné múzeá chce Messner otvoriť na Mont Blancu i v Himalájach.