Správy z kultúry: Peniaze z benefičných koncertov poputovali deťom

Šancu dostanú mladí spisovatelia

Poetická Ľubovňa je názov celoštátnej súťaže, do ktorej sa môže zapojiť stredoškolská a vysokoškolská mládež a začínajúci dospelí autori bez obmedzenia veku. Literárne práce nesmú byť prihlásené v inej súťaži a ani doposiaľ knižne publikované. Uzávierka literárnych diel je v posledný januárový deň. Na adresu Ľubovnianskeho osvetového strediska je potrebné zaslať buď tri až sedem básní, alebo dva až tri prozaické útvary. Slávnostné vyhlásenie výsledkov sa uskutoční v marci v Starej Ľubovni.

V múzeu pomáha audio sprievodca

Podtatranské múzeum v Poprade zakúpilo osem moderných audio sprievodcov s nabíjacou stanicou. Zmodernizovalo tak stálu expozíciu Poprad a okolie v zrkadle vekov. Audio prvok je určený návštevníkom, ktorí majú problémy s čítaním napr. seniorom či zrakovo postihnutým. Návštevník si vypočuje zvukovú nahrávku, ktorá ho prevedie expozíciou a oboznámi sa s dejinami Popradu a okolia. Služba je bezplatná, návštevník však zaplatí finančnú zálohu, ktorá mu bude po odovzdaní zariadenia vrátená.

Podtatranské múzeum v Poprade. Snímka: rov

V Poprade sa stretnú mladí umelci

Medzinárodný multižánrový umelecký festival v detskej a mládežníckej tvorivosti s názvom Tatras Talent Cup20 odštartuje súťažnou časťou v nedeľu 12. januára o 10.00 h v Dome kultúry. Výber slovenských finalistov sa realizoval z festivalov Projekt Konfigurácia – Festivals talent v nominovaných žánroch hudba, spev, tanec, divadlo, výtvarné umenie. Vyhlásenie výsledkov súťaže bude o 17.00 h počas večernej galašou, v ktorej vystúpi hudobný producent a spevák Pavol Petrík. Vstup voľný.

Koncerty pomohli deťom

Hviezdou benefičného koncertu v Starej Ľubovni bola Sima Martausová spolu so sólistami baletu Štátneho divadla v Košiciach. Výťažok zo vstupného poputoval deťom z Domu sv. Anny a detskému oddeleniu Ľubovnianskej nemocnice. Deťom pomohli aj v Kežmarku. V Bazilike sv. Kríža zazneli tóny klasickej hudby. Výťažok dostalo detské oddelenie Nemocnice Dr. Alexandra v Kežmarku. Novoročné benefičné podujatie pre Lianku sa konalo i v Levoči, vystúpila Dychová hudba mesta Levoča či Chorus Minor.

Jarmok bol mimoriadne úspešný

Tradičný vianočný jarmok v Poprade, ktorý sa konal ešte v decembri, bol podľa organizátorov najúspešnejší v histórii. Podľa odhadov ho počas všetkých troch dní navštívilo viac ako 30-tisíc návštevníkov z celého regiónu, Slovenska i zahraničia. K vysokej návštevnosti dopomohli remeselníci, predajcovia regionálnych produktov, stánky s občerstvením i bohatý kultúrny program. Počas neho vystúpili folklórne súbory, skupina Drišľak, Modern Talking Reloaded či Marián Greksa.