Správy z kultúry: V Levoči si zaspomínajú na Jána Pavla II. Silvester Lavrík predstaví knihu o barónke

Zdigitalizujú Lazoríkove zápisky

Pracovníci Ľubovnianskeho múzea sa rozhodli zdigitalizovať „písanky“ učiteľa, botanika, folkloristu a prírodovedca Jána Lazoríka, aby predišli ich poškodeniu. Lazorík ako zamestnanec niekdajšieho Okresného vlastivedného múzea v St. Ľubovni zozbieral odevy, remeselnícke a poľnohospodárske náradie, nábytok a iné predmety ľudovej kultúry. Mnohé z nich sú súčasťou expozície v skanzene. Vzácne sú aj jeho fotonegatívy, zvukové záznamy i etnografické zápisníky, ktoré zachytávajú tunajších ľudí a ich prácu.

Zaspomínajú si na pápežskú návštevu

V Levoči plánujú inštalovať výnimočnú výstavu ako dôstojnú spomienku na obľúbenú osobnosť a zároveň pápeža Jána Pavla II. Levoča si tento rok pripomenie 25 rokov odkedy tento pápež navštívil Mariánsku horu. Organizátori výstavy vyzývajú všetkých, ktorí zachytili vzácne momenty z tejto návštevy, aby ich zaslali do 15. februára na e-mail adresu msks@levoca.sk. V prípade, že zaslané fotografie budú súčasťou pripravovanej výstavy, organizátori budú autorov spätne kontaktovať a neodídu bez odmeny.

Pápež Ján Pavol II. navštívil Mariánsku horu v Levoči 3. júla 1995. Snímka: rov

Chystá sa cestovateľský festival

Do popradského kina Tatran opäť zavíta cestovateľský festival Cestou necestou. Odštartuje v nedeľu 26. januára o 16.00 h zábermi Amina Naklého – 40-tisíc klilometrov naprieč Amerikou. Ten precestoval americký kontinent vlakom, stopom, jachtami i pešo a bez ubytovania. Festival bude pokračovať o 17.45 h premiérou poslednej časti trilógie Nároční od Košičanov a ich cestou v Ázii. Festival ukončí o 19.15 h Pavel Sabela a jeho Continental Divine Trail – päťtisíc kilometrov naprieč USA. Vstupné je od 5 eur.

Lavrík napísal knihu o barónke

Prozaik, dramatik, režisér, publicista a výtvarník Silvester Lavrík napísal román Posledná k.&k. barónka. Zachytáva v nej život barónky Margity Czóbelovej, netere maliara Ladislava Mednyánszkeho, ktorá prežila väčšinu života pod Tatrami. Ona sama maľovala, pre londýnske vydavateľská ilustrovala detektívky a dobrodružné romány. Viac o jej živote povie Silvester Lavrík 22. januára v Kaštieli v Strážkach, 23. januára v Hoteli Hviezdoslav v Kežmarku a 24. januára v Knižnici Jána Henkela v Levoči.

Manželia, zapojte sa do fotosúťaže

V dňoch 10. až 16. februára sa uskutoční desiaty ročník celoslovenskej kampane na podporu manželstva s názvom Národný týždeň manželstva. V rámci neho sa môžete do konca januára zapojiť do fotosúťaže na tému Náš manželský príbeh. Súťažiaci môžu napísať manželský príbeh, radostnú udalosť, zážitok, spoločný úspech či životnú skúšku a doplniť to fotografiou, alebo zašlú iba fotografiu s popisom. Viac informácii na webe Národný týždeň manželstva Prešov.