Tatranci majú nulovú toleranciu na kamióny

V prvý deň platnosti obchádzkovej trasy prešlo cez mesto Vysoké Tatry podľa monitoringu sedem kamiónov. Samospráva a občania nechcú ani tie.

Kamióny v Tatrách nechcú. Snímka: Mesto Vysoké Tatry

Na zasadnutí krízového štábu v Prešove 13. januára sa rozhodlo, že obchádzková trasa cez Vysoké Tatry kvôli poškodenému mostu v Kežmarku je určená len pre vozidlá s dopravnou obsluhou. Vjazd ostatných nákladných vozidiel a tranzitu je pre túto trasu neprípustný. V pondelok 20. januára, keď začala platiť obchádzková trasa, prešlo mestom sedem kamiónov.

O nás bez nás

„Ani toto pre nás nie je prípustné, pretože sú aj iné možnosti. Mrzí nás, že nikto kompetentný sa nezaoberal týmito návrhmi. Je to nedbanlivosť a zanedbanie povinností jednotlivcov zo Slovenskej správy ciest, ktorí neurobili za 13 rokov žiadne opatrenia, aby predišli tejto situácii. Na základe ich nečinnosti nepostihujeme jednotlivcov, ale dopad padá na množstvo ľudí a samospráv, či už je to Kežmarok, Vysoké Tatry, Spišská Belá, Spišská Stará Ves, Stará Ľubovňa aj Prešov. Tu je pôvodná príčina,“ uviedol primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš.

Most cez rieku Poprad na ceste I/66 v Kežmarku je v zlom stave. Snímka: rov

Navyše, krízový štáb 30. decembra zasadal bez účasti zástupcov samosprávy, preto mesto považuje reakciu Slovenskej správy ciest, že obchádzkové trasy po prerokovaní s políciou určil okresný úrad pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie na základe rokovaní a dohody všetkých zúčastnených strán, za účelovú a nepravdivú.

Pôjdu aj do ulíc

Keď samospráva vyčerpá všetky zákonné možnosti na úplné zrušenie obchádzkovej trasy, nastúpia aj občianski aktivisti. „Budeme to robiť tak, aby sme dali jasne najavo, že tu kamióny nechceme. Môže to byť aj živá reťaz, ale všetko v rámci zákona. Stále verím, že k týmto krajným riešeniam nebudeme donútení. V pondelok namonitorovali sedem kamiónov, ale predpokladám, že ten počet sa zvýši,“ vraví mestská poslankyňa Lucia Dubielová.

Tatranci sú pripravení vytvoriť aj živú reťaz. Snímka: vmi

Tatranci majú obavy z nadchádzajúceho obdobia jarných prázdnin, ktoré bude opäť zaťažkávajúcim pre dopravu v meste. „Keby kompetentní videli, čo sa tu deje cez sviatky, koľko nám tu chodí turistov, ako sa korzujú cez priechody, ako sa tu robia veľké akcie, pretože sme turistické centrum, nikto by to nemohol schváliť. Niekto sedí v kancelárii a rozhodne sa, že sa mu trasa cez Tatry zdá vhodná, pretože to vidí na papieri,“ vysvetľuje Dubielová. Podľa náčelníka mestskej polície Miroslava Kolodzeja je problémom aj cesta zo Starého Smokovca na Poprad, ktorá je momentálne v rekonštrukcii. „Cesta ešte nie je dokončená a my ju nazývame čiernou zjazdovkou. Chýba jedna vrstva asfaltu, je veľmi hladká,“ uvádza Kolodzej.

Obchádzkové trasy budú aktuálne do času, kým Slovenská správa ciest postaví provizórne premostenie v Kežmarku. Malo by sa tak stať v marci tohto roka.

Jana TOMALOVÁ