V historickej detektívke vystupuje kežmarská Čierna pani

V krimi príbehu sa prelína história s akčnými scénami i romantikou.

Autorka knihy Tina Van der Holland. Snímka: vmi

O historickom Kežmarku sa už čo to popísalo. Vyšlo niekoľko monografií, kniha pri príležitosti okrúhleho výročia udelenia mestských práv či legendy a povesti od Antona Mareca. Prednedávnom sa na knižný trh dostala netradičná publikácia o tomto kráľovskom meste – historická detektívka. Krimi príbeh je situovaný do obdobia roku 1684. V Kežmarku sa odohrajú vraždy mladých žien sprevádzané symbolmi bosoráctva. Vyšetriť tieto ohavné činy sa pokúsi richtár Cornides, všetko však komplikuje plánované stretnutie diplomatov troch európskych mocností s Imrichom Thökölym. Kto stojí za ohavnými vraždami, ide o politické intrigy alebo o osobnú pomstu? Akú úlohu v príbehu zohráva hradná kľučiarka so znalosťami prípravy elixírov? O tom všetkom sa dočítate v novej knihe Čierna pani z Kežmarku z pera spisovateľky Tiny Van der Holland.

Kniha je kombináciou histórie a napätia

Historická detektívka je v poradí autorkinou druhou knihou takéhoto typu. Jej prvý krimi príbeh sa spája s košickým zlatým pokladom a mestom Košice, kde momentálne žije. „S historickou detektívkou som sa stretla ešte vo svojej mladosti a to vďaka autorovi Robertovi van Gulikovi a jeho príbehom zo starej Číny. Ja som tento žáner stále obdivovala a doteraz som jeho fanúšičkou,“ poodhalila svoj čitateľský „apetít“ Tina Van der Holland. K srdcu jej prirástli aj detektívky z alžbetínskeho Anglicka od S. J. Parrisovej.

Detektívka, ktorá sa odohráva v roku 1684. Snímka: Mária Trajčíková

Najviac ju upútali Parrisovou opísané dobové kulisy i to, ako Anglicko a jeho uličky vyzerali počas vládnutia Alžbety I., akú podobu mala univerzita Cambridge aj to, čo si vtedajší ľudia obliekali. „Potom začal na Slovensku písať detektívky Juraj Červenák. Ja som mala vydaných už viacero kníh a videla som, ako tento žáner rezonuje u čitateľov, ako to ľudia radi čítajú, pretože to bola kombinácia histórie a napätia,“ povedala spisovateľka a podotkla, že práve anglické a historické detektívky ju posunuli bližšie k napísaniu tej vlastnej.

Súčasťou knihy je aj historická mapa

Košičanka tvrdí, že napísanie jej druhej historickej detektívky práve z Kežmarku nie je náhoda. „Mám k tomuto mestu vzťah. Prvýkrát som tu bola ako dieťa. Kežmarok si pamätám ako mesto s hradom a mnohými pamiatkami. Potom som tu bola na literárnom večeri. Na druhý deň sme si so synom prešli celé mesto a ja som ho začala vnímať úplne inak, už som ho videla svojimi očami,“ povedala spisovateľka. Okrem iného ju zaujala aj renesančná zvonica, ktorú v minulosti považovali za najkrajšiu na Spiši. Svoj druhý detektívny príbeh, ktorý sa odohráva práve v slobodnom kráľovskom meste, sa rozhodla napísať z viacerých dôvodov: „Je to mesto na východe a ja som východniarka. Je to krásne mesto, má úžasné pamiatky. Veľmi dobre a prehľadne je spracovaná i jeho história, pri písaní som čerpala z diel historičky Nory Baráthovej a riaditeľky kežmarského múzea Eriky Cintulovej.“

Historická mapa Kežmarku. Snímka: Mária Trajčíková

Práve vďaka Erike Cintulovej sa do knihy dostala aj mapa Kežmarku z roku 1684. Čitateľ si na nej môže odsledovať, kde sa jednotlivé udalosti odohrali.

Inšpirovali ju stretnutia s ľuďmi

Detektívny príbeh je zahalený rúškom tajomstva a dej graduje od kapitoly ku kapitole. Príbeh nielen rozmotáva ohavné zločiny, ale čitateľovi umožní nazrieť i do života ľudí v 17. storočí. Jednotlivé postavy charakterizujú spoločenské vrstvy v meste, či už aristokraciu na hrade, mestskú honoráciu, remeselníkov, tovarišov, vojakov i obyčajných ľudí. Tina Van der Holland sa s postavami detailne „vyhrala“, i preto sa stali uveriteľnejšími. „Pred tým, ako sa pustím do písania, vytvorím si samostatný dokument postavy, kde si každú postavu načrtnem: koľko má rokov, odkiaľ pochádza, ako sa oblieka, aké je jej rodinné zázemie. Potom si vytvorím, podľa toho kde v príbehu ju chcem mať, profil,“ vysvetlila autorka zrod svojich postáv. V Čiernej pani z Kežmarku sú všetky postavy vymyslené.

Detektívka o kežmarskej Čiernej pani je autorkinou druhou knihou takéhoto žánru. Snímka: Mária Trajčíková

Pri vytváraní ich charakterov a vlastností sa autorka inšpirovala svojimi vlastnými skúsenosťami zo stretnutí s mnohými ľuďmi. „Niektoré charaktery sa totiž opakujú a ľudská povaha sa až tak veľmi nemení, ani počas storočí,“ povedala s úsmevom. Na pozadí historických faktov „stvorila“ aj fiktívnu Čiernu pani, ktorá má s tou reálnou spoločné iba minimum. Podľa jej slov ju vytvorila pre pobavenie čitateľov. „Písanie tejto knihy som si veľmi užívala. Miestami som sa zabávala a nechala som svoje postavy robiť všelijaké cirkusy. Pre mňa je dôležité aj to, že ľudia, ktorí si kúpia knihu mimo Kežmarku, sa oboznámia s klenotami tohto mesta,“ dodala autorka historickej detektívky.

   Veronika MICHALČÍKOVÁ