Správy z kultúry: V knižniciach vás potešia nové knihy, v kaštieli mobilná appka

Do knižníc pribudli ďalšie knihy

Napriek prudkému rozvoju digitálnej doby ľudia radi siahnu po dobrej knihe. Do regálov Mestskej knižnice v Spišskej Belej pribudlo minulý rok 179 nových kníh, pričom najviac bolo krásnej literatúry pre dospelých, až 77 zväzkov. Dotáciu na nákup nových kníh získala aj Mestská knižnica vo Svite, ktorá nakúpila 165 zväzkov kníh a darom dostala ďalších 73 zväzkov a päť titulov periodík. Nové knižné tituly od slovenských i zahraničných autorov pribudli aj do políc Mestskej knižnice v Kežmarku.

Mednyánszky ožije v novom audiopríbehu

Prostredníctvom mobilnej aplikácie SoundWalk Strážky môžete bližšie spoznať Kaštieľ Strážky a jeho príbehy. Vo zvukových príbehoch ožijú postavy významných obyvateľov kaštieľa – maliara Ladislava Mednyánszkeho i barónky Margity Czóbelovej. V audiopríbehoch, ktoré rozširujú lektorský výklad, sa realita prelína s fikciou. Na prízemí sa pred vami pohádajú postavy z portrétnej galérie, od sôch sa dozviete o zakázanej láske maliara, stromy vám porozprávajú o jeho peripetiách na vojenskom fronte.

Kaštieľ Strážky v Spišskej Belej. Snímka: rov

Ceruzou bojujú proti násiliu

Obraz ako najsilnejšie vizuálne médium. Žiaci Súkromnej základnej umeleckej školy Artík Stará Ľubovňa vyjadrili svoj postoj k násiliu prostredníctvom umenia. Projekt vznikol na základe podnetu koordinátorky ochrany detí pred násilím Anny Nemergutovej a nadväzuje na podujatie z novembra 2019 Bubnujeme, aby bolo deti lepšie počuť. Diela sú súčasťou výstavy, ktorú si  môžete pozrieť do polovice februára v priestoroch F6 Cafe v Starej Ľubovni. Na podporu ochrany detí pred násilím vznikla aj pieseň.

Ani príroda v zime nespí

Zariadenie lesnej pedagogiky Krásne sady Mlynica pripravilo pre deti vo veku od 7 do 12 rokov program pod názvom Tajomstvá zimnej prírody spojený s vychádzkou do prírody. Deti sa počas pondelka 3. februára dozvedia, že príroda v zime celkom nespí. Ak chcete, aby vaše deti spoznali krásu prírodu v zime, nachystajte im zimné oblečenie a pevnú obuv. Počet miest je obmedzený, nutná je aj rezervácia vopred na tel. čísle 0911 089 062 alebo na zlp@krasnesady.sk. Vstupné je 9 eur.

Priatelia sa môžu stretnúť v klubovni

V Kežmarku už niekoľko týždňov funguje Klubovňa priateľstva. Okrem stretávania a vytvárania nových a zmysluplných vzťahov  má toto miesto umožniť rôznym skupinám detí zmysluplne tráviť čas v príjemnom prostredí pod dohľadom dospelého človeka. Deti získavajú priestor na realizáciu rôznych hudobných, športových, sociálnych a environmentálnych projektov. Členovia sa môžu prihlásiť do štyroch skupín, podľa toho, v ktorej oblasti sa chcú rozvíjať. Viac na facebookovej stránke Klubovňa priateľstva.