Víkend bude patriť ľadovému umeniu

V sobotu a nedeľu premenia sochári z celého sveta kusy ľadu na výtvarné diela. Tatry Ice Master napíše na Hrebienku 8. ročník.

Tatry Ice Master 2019. Snímka: gro

Zhruba 50 ton ľadu sa cez víkend zmení na 30 sôch, ktoré vytesá desať sochárskych dvojíc z celého sveta. „Sochári prišli tento rok s neskutočne peknými námetmi, ktoré obe témy dokonale vystihujú. Je sa teda naozaj na čo tešiť,“ povedala riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry Lucia Blašková.

Vyberú sa do rozprávky aj eko sveta

Prvý deň sa bude niesť v téme Zachráňme našu planétu. „Začíname sa venovať naozaj spoločensky dôležitým témam. Ľadový dóm sme postavili v téme Notre-Dame, na Tatry Ice Master sme sa rozhodli pre eko tému. Veľa sa hovorí o plastoch, mikroplastoch, plastových ostrovoch v oceáne a my cez pominuteľnosť ľadu chceme poukázať na pominuteľnosť prírody a povedať ľuďom, že nám na našej planéte záleží,“ vysvetľuje obchodno-marketingový manažér spoločnosti Tatry Mountain Resorts pre Vysoké Tatry Lukáš Brodanský. Nedeľa patrí rozprávkovému svetu. Ten by mal zaujať najmä detských návštevníkov Tatry Ice Master. „Myslíme na tých najmenších, aby si našli niečo zo svojho rozprávkového sveta a aby trochu fantázie zažili aj v ľadovej podobe,“ dopĺňa Lukáš Brodanský. Jednu časť sôch budú umelci vytvárať popri budove lanovky, druhú časť bude uchovávať Galéria ľadových umelcov – kupola vedľa Tatranského ľadového dómu.

Japonskí sochári tvorili aj na Lomnickom štíte. Snímka: jat

Porota často pri rozhodovaní o najlepšom tíme či najkrajšej soche dostane poriadne zabrať. Do hlasovania o najlepší tím tento rok zasiahne aj verejnosť. Vyberať bude z dvojíc celého sveta – z Mongolska, Japonska, Fínska, Ruska, Walesu, Holandska, Litvy, Českej republiky, Poľska a chýbať nebudú ani domáci. V každej prevádzke spoločnosti a v pokladni dostanú návštevníci k nákupu aj hlasovací lístok, ktorý môžu vhodiť do hlasovacej urny na Hrebienku.

Po zdĺhavej práci sa sochári tešia na ľadovú šou

Okrem ľadového umenia vás na Hrebienku čaká cez víkend aj sprievodný program. V kampani avizovali organizátori Simu Martausovú, pre zdravotné problémy však účasť zrušila. V sobotu večer si napokon vypočujete Emu Drobnú, jej predkapelou bude čerstvý víťaz Košického zlatého pokladu kapela 2 VOISIS. V nedeľu bude pódium patriť Adamovi Ďuricovi. Po koncertoch – v sobotu o 19.00 h a v nedeľu o 18.00 h si  pozriete ľadovo-ohňovú šou, každú v podaní jednej z dvojice sochárov. „Oproti tomu, ako ľadovú sochu tesajú od rána do 17.00 h, ľadová šou trvá 15 až 20 minút. Za ten čas vyrežú jednu sochu, je to dynamické, aj samotní sochári si to užívajú,“ hovorí Lukáš Brodanský.

Víťazná socha v kategórii Svetová fauna a flóra na Tatry Ice Master 2018. Snímka: Marek hajkovský

Počas víkendu bude lanovka premávať od 8.30 do 21.00 h, sochy budú nasvietené hneď po ukončení prác, vo večernej atmosfére si ich pozriete do 21.00 h.

Ľadové sochy, ktoré vzniknú v Galérii ľadových majstrov si budú môcť turisti na Hrebienku pozrieť až do skončenia zimnej sezóny. O životnosti tých, ktoré vzniknú pri lanovke – na otvorenom priestranstve, rozhodne počasie.

Jana TOMALOVÁ