Do kín prišla Sviňa, film o politike, mafii a krvavých peniazoch

Vysokopostavení politici a mafia v bielych golieroch. Keď ide o peniaze, nič ich nezastaví. Film Sviňa uvidíte aj v kinách nášho regiónu.

Na predpremiéru filmu v Poprade prišli režisérka i herci. Snímka: vmi

Slávnostná predpremiéra trileru sa uskutočnila minulý štvrtok 6. februára v Cinemaxe. Po jej skončení prišli divákov pozdraviť herci i režisérka.

Tenká čiara medzi fikciou a realitou

Film Sviňa bol natočený na základe rovnomenného knižného bestselleru spisovateľa a investigatívneho novinára Arpáda Soltésza. Krajinu pod „drobnými veľhorami“ ovládajú vysokopostavení zločinci, ľudia bezprostredne spojení s politikmi, mafiou či políciou. Ústrednou postavou filmu je „začínajúci mafián“, ktorý sa cez vydieranie a manipuláciu dostáva do najvyšších politických kruhov, kde si vybavuje svoje kšefty a upevňuje si svoju beztrestnosť. Z malého veksláka sa tak stáva veľký vydierač, ktorý s ľuďmi narába ako so šachovými figúrkami. O jeho nekalé obchody a prepojenie na politikov sa začne zaujímať mladý investigatívny novinár Ondro. Toho navštívi závislá tínedžerka z resocializačného centra, ktorá mu porozpráva o brutálnych praktikách za múrmi zariadenia. Ondro tak začne rozpletať chobotnicu zločinu, mafie a nekalých obchodov. Napokon sa mu táto nebezpečná hra stane osudnou. Film nie je určený pre osoby mladšie ako 15 rokov, pretože sa v ňom nachádza násilie, sexuálne scény a vulgarizmy.

Arpád Soltész. Snímka: Cinemart

Arpád Soltész napísal knihu Sviňa ešte v roku 2018. „Vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny bola jediným dôvodom, prečo som napísal tento román. Je to na ich pamiatku. Práve ich smrť priniesla silnú emóciu, na ktorú spoločnosť prudko zareagovala a začali sa veci meniť. Mne ich vražda prevrátila život naruby, vrátil som sa k práci investigatívneho novinára,“ priblížil motiváciu vzniku knihy predseda a editor Investigatívneho centra Jána Kuciaka. Knihu napísal za dva mesiace a jeho túžbou bolo prostredníctvom nej vyvolať živú emóciu, ktorá nezhasne ani po rokoch.

Musíme mať nádej, že pravda zvíťazí

Triler Sviňa vznikol pod taktovkou dvoch výrazných osobností slovenského filmu. Scenár a réžia boli v rukách Mariany Čengel Solčanskej a Rudolfa Biermanna. Režisérka Čengel Solčanská je aj autorkou politického trileru Únos, ktorý bol natočený podľa skutočných udalostí z polovice 90. rokov, a ktoré otriasli našou republikou. Režisérka zavítala aj na predpremiéru do Popradu, kde priblížila prvotný impulz natočenia filmu: „Pôvodne prišiel za mnou režisér Rudolf Biermann, aby sme spravili seriál z novinárskeho prostredia. Ja som mu na to povedala, že mi to príde jalové a zbytočné, a ak už máme vložiť energiu do niečoho z novinárskeho prostredia, tak potom by sme mali reflektovať udalosti, ktoré hýbu Slovenskom posledné dva roky. Poslala som mu tip, aby si prečítal knihu Sviňa od Arpáda Soltésza. Povedala som, že keď mám do toho ísť, tak potom budeme pracovať na motívy tejto knihy.“ Hlavným posolstvom filmu je podľa Čengel Solčanskej boj dobra so zlom a nádej, že dobro v tomto boji napokon zvíťazí.

Na popradskú predpremiéru v Cinemaxe prišli okrem režisérky aj herečky Diana Mórová, Gabriela Marcinková a mladý herec Andrej Remeník.

Záber z filmu Sviňa. Herec Andrej Remeník s Gabrielou Marcinkovou.  Snímka: Łukasz Wojciechowski

Ten vo filme stvárnil rolu talentovaného novinára Ondra, ktorý svoju prácu miluje až príliš. Je naivný, zapálený a hlavne čistý, bez morálneho zlyhania. Pre Andreja Remeníka bola táto herecká rola výnimočnou skúsenosťou. „V prvom rade som cítil veľkú zodpovednosť, pretože postava, ktorú hrám, je inšpirovaná konkrétnou osobou, o ktorej vie celé Slovensko. Hlavne som cítil veľkú zodpovednosť voči ľuďom a blízkym, voči rodine, kolegom a kamarátom danej osoby. Myslím si, že sa to celkom podarilo, že im prišlo moje stvárnenie uveriteľné, čo som počul ich reakcie a to ma veľmi teší,“ povedal predstaviteľ filmového Ondra.

Film Sviňa si môžete pozrieť už tento piatok v staroľubovnianskom kine Tatra, v piatok a v sobotu v levočskom kine Úsmev a Sviňa príde do kina Iskra v Kežmarku tento víkend. V popradskom kine Tatran ho uvidíte ešte koncom februára.

   Veronika MICHALČÍKOVÁ