Hasiči bilancovali. Počet požiarov vlani stúpol

Najviac minuloročných výjazdov mali k situáciám, ktoré si vyžadovali technickú pomoc.

Hasiči minulý rok likvidovali 156 požiarov. Ilustračná snímka: rov

Okrem svojej práce sa môžu popradskí a kežmarskí hasiči pochváliť skvelými výsledkami v hasičských súťažiach.

V Hranovnici likvidovali požiar päť hodín

Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Poprade má 89 príslušníkov. Okrem Popradu má stanice v Mengusovciach a vo Vysokých Tatrách. V minulom roku vykonali hasiči 722 výjazdov. Najčastejšie zasahovali pri dopravných nehodách, požiaroch, ale i pri úniku nebezpečných látok. Zlikvidovali 156 požiarov, čo je o sedem viac ako v roku 2018. Najviac požiarov evidovali hasiči v bytovom hospodárstve, pričom 21-krát im občania nahlásili požiar rodinného domu. Popradských hasičov potrápili aj lesné požiare, ktorých bolo v minulom roku šesť. Ondrej Šproch, riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru, spomenul dva takéto požiare. Jeden vznikol v katastrálnom území Vysokých Tatier pod Tatranskými Zrubmi a druhý v katastri obce Kravany. Príčinou obidvoch požiarov bola pravdepodobne neodborná manipulácia s otvoreným ohňom, prípadne úmysel zo strany nezistenej osoby. „Škoda pri týchto požiaroch bola vyčíslená na 39-tisíc eur na lesnom poraste, ale neboli tu zahrnuté škody na životnom prostredí – na biotopoch a na chránených druhoch rastlín a živočíchov, ktoré boli oveľa vyššie,“ uviedol Šproch. Za jeden z náročných výjazdov považuje Šproch  požiar v obci Hranovnica. Oheň tu zachvátil tri rodinné domy a jedenásť hospodárskych budov. Jeho likvidácia trvala hasičom päť hodín a prácu im komplikoval vietor. Najviac výjazdov, viac ako 550, vykonali hasiči k dopravným nehodám, alebo poskytli technickú pomoc pri nich.

Hasiči pomáhali pri dopravných nehodách a poskytli aj technickú pomoc pri nich. Snímka: rov

Popradskí hasiči sa v minulom roku stali už 16-krát majstrami Slovenska v hasičskom športe. Marián Rerko sa stal majstrom Slovenska v súťaži jednotlivcov vo výstupe hákovým rebríkom do štvrtého podlažia cvičnej veže a v behu na sto metrov cez prekážky.

Kežmarskí hasiči evidujú viac výjazdov

Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Kežmarku má celkovo 48 príslušníkov, ktorí zabezpečujú nepretržitý výkon služby nielen na hasičskej stanici v Kežmarku, ale aj na hasičskej stanici v Spišskej Starej Vsi. V minulom roku vykonali 462 výjazdov. Ľudia ich privolali k 142 požiarom s celkovou škodou 830-tisíc eur. Eduard Kolodzej, riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Kežmarku, uviedol, že najviac požiarov 69 bolo v prírodnom prostredí. Hasiči zasahovali 27-krát pri požiaroch rodinných a bytových domoch či výrobných budov. Oheň zachvátil aj skládku odpadov. „Najväčší požiar bol požiar výrobnej haly vo firme Drepal Spišská Belá so škodou 500-tisíc eur,“ doplnil Kolodzej. Pri 177 výjazdoch poskytli technickú pomoc (zdravotná pomoc, záchrana zvierat, odstraňovanie prekážok a pod.)  a 126-krát zasahovali pri dopravných nehodách. Minulý rok vykonali hasiči o 35 výjazdov viac ako v roku 2018, pričom požiarov  bolo v roku 2019 viac. Ku kurióznym zásahom patrilo najmä vyslobodzovanie uviaznutých zvierat v šachtách, plotoch a pod.

Kežmarskí hasiči vybojovali vlani prvé miesto. Snímka: FB Prezídium Hasičského a záchranného zboru

Družstvo  kežmarských hasičov v zložení Peter Brutovský, Jaroslav Vojtaššák, Maroš Vaverčák, Michal Freundorfer a Peter Kožuch získali prvé miesto na Majstrovstvách Slovenskej republiky vo vyslobodzovaní zranených osôb z havarovaných vozidiel.

   Veronika MICHALČÍKOVÁ