Iskra Svit po takmer troch rokoch zdolala bratislavský Inter

Basketbalisti spod Tatier v stredu privítali úradujúceho majstra.

Phil Carr zaznamenal proti Interu famóznych 39 bodov. (Snímky: mik)

„Medveďom“ sa síce proti žlto-čiernym dlhodobo nedarí, ale aj napriek absencii kľúčového hráča Jalena Nesbitta stretnutie začali omnoho lepšie. Vynikajúca obrana dovolila Bratislavčanom v prvej štvrtine zaznamenať iba deväť bodov, najmä vďaka štyrom trojkám Carra Sviťania odskočili na rozdiel 13 bodov. Druhá desaťminútovka už bola vyrovnanejšia, no Carr sám nastrieľal ďalších 12 bodov, za polčas celkovo 26 a do šatní sa šlo za stavu 51:36. Sľubný priebežný výsledok vyzeral viac než nádejne, ale najmä Inter je známy tým, že aj väčšie manko dokáže skresať, čo sa v tretej štvrtine absolútne naplnilo. Bratislavčania na to minuli veľké množstvo energie, ale Iskra ich často púšťala do jednoduchého zakončenia a stav 62:59 naznačoval, že v poslednom dejstve to bude veľký boj. Majster šiel, dokonca, vďaka košu Funderburka prvýkrát aj vedenia, no Sviťania ho do žiadneho trháku v podobe väčšej série nepúšťali. V rozhodujúcich okamihoch najmä Stuteville premenil svoje pokusy spod koša. Aj najnovší člen tímu Daqauise Andrews ukázal, že sa mu ruky v najdôležitejších momentoch neroztrasú. Americký rozohrávač najskôr 41 sekúnd pred koncom vyrovnal a následne pod vlastným košom doskočil nepresný trojkový pokus Abrháma.

Carr bol hrdinom

Iskre ostával akurát čas na posledný útok. Andrews odovzdal loptu Carrovi, ktorý si ešte utrel ruky a podrážky tenisiek, aby sa pripravil na kľúčovú záverečnú strelu. Síce Skinner veľmi vedel, že Carr to vezme na seba, v rámci pravidiel ho bránil asi najlepšie ako mohol. Vysokého Američana donútil k ťažkému zakončeniu relatívne z diaľky, ale Carr však trafil a rozhodol o triumfe Iskry 79:77. „Všetko od mojej prvej strely išlo správne. Bola dosť z diaľky spoza čiary, potom som úspešne ukončil prvú štvrtinu s klaksónom trojkou cez Skinnera. Len som si tak povedal, urobil som to, okey. Tréner mi stále hovorí, Phil prestaň premýšľať, iba strieľaj, neváhaj. Moju poslednú strelu nepovažujem za kľúčový moment, najdôležitejšie bolo, ako usilovne hrali moji spoluhráči a verili sme, že tento tím môžeme poraziť. Verili sme tomu po celý čas a vyšlo nám to. Každopádne som za to veľmi rád, je to niečo špeciálne. Nikdy sa mi nestalo, že by diváci skandovali moje meno. Každé dieťa sníva o tom, ako sa odpočítava čas 3, 2, 1 a trafí rozhodujúci kôš. Dnes som si tento moment zažil a je to neuveriteľný pocit,“ povedal najlepší zahraničný hráč 28. kola SBL Phil Carr, ktorý zaznamenal 39 bodov, čím sa výrazne pričinil o to, že Svit porazil Inter prvýkrát od 1. marca 2017.

Toto sme dlho nevideli

„Očakávali sme veľmi ťažký súboj aj preto, že Jalen Nesbitt je zranený. Vedeli sme, že budeme musieť hrať maximálne koncentrovane a minimalizovať straty. V prvom polčase sa nám to darilo a s Interom sme boli vyrovnaní aj na doskokoch, čo je jedna z vecí, ktorou Bratislavčania dokážu súpera zlomiť. V druhom polčase prišiel z ich strany väčší tlak a od tretej štvrtiny to bol boj o každú loptu. Ďakujeme hráčom, aké úsilie vyvinuli v poslednej štvrtine, keď sa zápas točil z jednej strany na druhú. Samozrejme, aj Philovi za dnešný výkon. Toto sme v našej lige už dlho nevideli. Poraziť Inter nie je každodenná záležitosť,“ zhodnotil duel asistent trénera Juga Róbert Ištvánik.

Pohár nevypustia

V Slovenskej basketblovej lige sa už začala dlhá prestávka, pretože tento týždeň patrí Budiš Slovenskému poháru. Svit sa o účasť vo víkendovom Final Four v Prievidzi pobije v utorok na palubovke Levíc. „Po takomto výkone sme určite o dosť lepšie naladení. Chlapci vidia, že všetko sa dá, len tomu musia uveriť. Určite chceme postúpiť, nebudeme nič vypúšťať a pôjdeme do toho naplno. Presvedčili sme sa, že ak plníme pokyny, dáme do toho tímovosť a srdce, tak sa dá všetko,“ povedal Róbert Ištvánik. Po pohárových bojoch sa koná predkvalifikácia majstrovstiev sveta 2023, kde si Slováci zmerajú sily s Luxemburskom a Islandom. V predbežnej 19-člennej nominácii figuruje aj Stanislav Baldovský zo Svitu, no súpiska sa ešte zoškrtá na tucet basketbalistov.