„Kamzíci“ s ďalšou posilou spoza oceánu zdolali Slovan aj Miškovec

Hokejisti mali pred reprezentačnou prestávkou nabitý program.

Pierre-Luc Mercier. (Snímka: mik)

Po odchode útočníka Jimmyho Lodgea našlo vedenie HK Poprad náhradu v podobe Pierrea Luca Merciera, ktorý doteraz pôsobil iba v nižších súťažiach v zámorí. Kanaďan sa predstavil v novom drese už v stredu v Bratislave, kde bol najvýraznejšou zmenou v zostave. Pre zranenia stále laborujú Matis s Magovacom, Králik bol trinástym útočníkom a Kundrik sa do nominácie nezmestil. Najväčšiu šancu bezgólovej prvej tretiny mali vo svojej druhej presilovke „kamzíci“. Jacobs potiahol útok po pravom krídle, vyslal prudkú, ale presnú prihrávku, no Lapšanský trestuhodne minul bránku Brusta. Čo nevyšlo v početnej výhode, podarilo sa v prostrednom dejstve v nevýhode. A hneď dvakrát za sebou. Slovan hral presilovkový vzorec na modrej čiare so St. Pierreom, ktorému ušiel puk a Popradčania vyrazili do rýchleho protiútoku. St. Pierre sa síce snažil zaľahnúť do Handlovského prihrávky, ale Handlovského prihrávka popod neho stihla prejsť, Presinger puk trochu zamiešal a bekhendom prekonal Brusta. Onedlho zohrieval trestnú lavicu Dalhuisen, a keď Zagrapan zblokoval Sersenovo nahodenie, situácia sa zopakovala. Útok dvoch na nikoho potiahol Zagrapan, ideálne prihral Takáčovi, ktorý mu korčuľoval v tandeme a Brust nemal nárok.

HK Poprad verzus HC Slovan Bratislava. (Snímka: archív/mik)

Cenný skalp u „belasých“

Uprostred stretnutia sa potvrdilo, že nové posily Popradu sa často veľmi rýchlo uvedú gólmi. Kozák nahodil puk od modrej čiary smerom na bránu a Mercier ho krásne sklepol za Brustov chrbát. Takmer ideálny výkon hostí trochu narušila Ervingova nedôslednosť, keď si nechal uniknúť Basarabu, ktorého krásnym pasom vysunul Meszároš. Kanadský krídelník využil priestor a svoju strelu perfektne namieril nad ľavé rameno Vošvrdu. Podtatranci však vytrestali aj ďalšiu hrubú chybu Slovana a v úvode tretej dvadsaťminútovky vsietil Matúš Paločko poisťovací gól. Sersen spoza vlastnej brány „rozohral“ priamo na hokejku Mateja Paločka, ktorý okamžite poslal puk Králikovi. Ten ho priťukol do skvelej pozície Matúšovi Paločkovi a laserovo presná strela z prvej definitívne rozhodla. Slovan sa s tým nechcel zmieriť a tréner Stantien sa päť minút pred koncom odhodlal k power-play. V nej si na pravom kruhu Štajnoch krásnym naznačením pohybu vychutnal Ervinga a znížil na 2:4. To však bolo na vynikajúci výkon „kamzíkov“ maximum. „Boli sme nabudení a Slovan slabšie korčuľoval. Dať dva góly v oslabeniach je otázka náhody a nemôžeme na tom stavať stratégiu. Súper sa potom snažil, no na začiatku tretej tretiny inkasoval, čo už bola asi definitíva,“ zhodnotil tréner Mikula.

HK Poprad verzus HC Košice. (Snímka: archív/mik)

Chýbala tomu šťava

V piatok „kamzíci“ cestovali do Košíc v pozmenenej zostave. V Bratislave sa totiž na pár týždňov zranil Presinger a Daniel Brejčák ochorel. Absenciu obrancu vyriešili tréneri povolaním Štefana Fabiana zo Spišskej Novej Vsi. Derby odštartovalo hernou prevahou „oceliarov“, no skóre so šťastím otvorili hostia. Kozák využil striedanie súpera, šikovne vysunul dvojicu Mercier – Handlovský. Kanaďan potiahol akciu po ľavom krídle a Košičania mali obrovskú smolu pri blokovaní prihrávky. Michal Chovan do nej vložil hokejku tak, že trafil korčule Čížeka a vlastenec, ktorý napokon pripísali Handlovskému, bol na svete. O osude stretnutia rozhodla krátka pasáž v druhej polovici prostrednej tretiny. Vošvrda sa klasicky snažil podporiť útočnú akciu, no jeho vyhodenie vystihol Jakub Sukeľ, vložil do puku hokejku, čím ho sklepol na Skokana. S jeho strelou si síce popradský bránkár ešte poradil, no Larkin neustrážil Sukeľa pri dorážke. Vzápätí Poprad doplatil na nedôslenú defenzívnu prácu útočníkov. Bjalončík síce za vlastnou bránou prišpendlil na mantinel Suju, ale ten napriek tomu dokázal prihrať Bellušovi, ktorého bránil viac-menej iba pohľadom Handlovský a bolo 2:1. „Kamzíci“ mali na vyrovnanie v záverečnej časti tri presilovky plus power-play, no v početných výhodách sa im absolútne nedarilo. Okrem množstva prehraných vhadzovaní bolo príčinou nezdaru aj napádanie ich rozohrávky, do čoho sa Košičania nebáli chodiť ani v početnej nevýhode. „Chýbala tomu šťava. Neboli sme dynamickí, nešli nám nohy, neudržali sme puk. Súper na nás v prvej tretine vybehol, aj keď skóre sme otvorili v náš prospech. Dostať sa pod taký tlak a vyhrať tretinu sa často nestáva. V druhej sme po dvoch fatálnych chybách inkasovali v priebehu pár sekúnd, a potom to už bol obojstranný boj, ktorý si Košice ustrážili. Presilovky ma už začínajú totálne jedovať, všelijako to miešam, ale stále je to jalové. Poviem im, čo majú robiť, ale príde na čin a nič z toho. Musíme získať väčšie sebavedomie,“ povedal Peter Mikula.

Proti Miškovcu skóroval aj obranca Petr Ulrych. (Snímka: mik)

Víťazstvo pred prestávkou

V nedeľu pod Tatry prišli hokejisti z Miškovca a k popradským „maródom“ sa pre zápal pľúc pridal Jacobs, ktorý vynechá asi mesiac. Jeho spoluhráči však dali na bezzubé presilovky zabudnúť a o výsledku rozhodli najmä v nich. Využili hneď prvú, keď Dalhuisen od modrej nahodil puk smerom na Adorjána a medzi kruhmi ho tečoval Vandas. Vedenie zvýšil šikovne z uhla Matúš Paločko, ktorý sa najlepšie zorientoval po nepresnej Kozákovej strele. V úvode druhého dejstva sa podarilo Miškovcu znížiť vďaka dorážke Valchařa, no všetko rozuzlili tri početné výhody „kamzíkov“ počas tretej časti. Najskôr si defenzíva Miškovca po pokuse Dalhuisena od modrej neustrážila pred bránou Handlovského. Tréner hostí Hanlon si na posúdenie situácie zobral tzv. coaches challenge, no neuspel a svoj tím tak poslal do ďalšieho oslabenia, kde zafungovala krásna kombinácia Popradu. Takáč spoza brány našiel Patrika Svitanu, ktorému sa ešte ponúkol Ulrych a Adorján nemal nárok. Keďže sa Maďarská defenzíva nepoučila, zopakoval sa scenár s Daluisenovou strelou a Handlovsého dorážkou, čo uzavrelo triumf domácich pred 2 028 divákmi na 5:1.

Lukáš Handlovský (vľavo) sa strelecky presadil dvakrát. (Snímka: mik)

„Po Košiciach sme chceli vyhrať za tri body, takže plán sme splnili. Pri góle mi to trafilo hokejku, takže dobré,“ povedal narodeninový oslávenec Michael Vandas, ktorý si tento týždeň zahrá za Slovensko na Kaufland Cup-e: „Zahrať si doma je takým mojím malým snom. Dúfam teda, že mi to aj trošku vyjde. Budem hrať svoj hokej a uvidíme, čo príde. Len si prenesiem veci do vedľajšej kabíny, no ešte neviem, kam ma posadia.“ Tipsport Liga teda bude mať prestávku, ale popradskí priaznivci nebudú mať o hokej núdzu a môžu si vychutnať stretnutia našich s Bielorusmi či Olympijským tímom Ruska.